1 yıl, 1 ay hapis yatacak

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, eski kız arkadaşına taş fırlatıp ciddi şekilde darp ederek belini kıran Bestami Diko’yu mahkum ederken, uyuşturucu tasarrufundan da suçlu buldu

1 yıl, 1 ay hapis yatacak
banner8

Sedef BOŞNAK

2 KARAR, 2 MAHKUMİYET… Mahkeme, sanığı, vahim zarar ve ciddi darptan 1 yıl, uyuşturucu tasarrufundan da 1 ay hapse mahkum etti ve her iki kararında da, konu suçların toplumdaki yaygınlığına, ciddiyetine ve vehametine vurgu yapıldı

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, tasarrufunda uyuşturucu bulundurup, eski kız arkadaşına taş fırlatıp ciddi şekilde darp ederek belini kıran Bestami Diko’yu yargılayarak, her iki davadan toplam 1 yıl 1 ay hapse mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı iki karar, ayrı ayrı açıklandı.

Her iki kararda da konu suçların toplumdaki yaygınlığına, ciddiyetine ve vehametine vurgu yapılarak, önlenmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Mahkeme, 6 Haziran 2020’de, Tatlısu’daki Küçük Erenköy sahilinde, kendisini sürekli arayıp rahatsız ettiği gerekçesiyle peşinden gelen Yunan asıllı Kıbrıs vatandaşı 45 yaşındaki eski kız arkadaşı A.D.’yi ciddi şekilde darp edip hastanelik eden 28 yaşındaki Bestami Diko’yu, işlediği suçtan ötürü suçlu buldu.

Mahkeme, alkol tesiri altındayken A.D.’ye taş fırlatıp, elleri ve ayaklarıyla darp ederek belinin kırılmasına sebep olan Bestami Diko’yu, işlediği ciddi suçtan 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı.

banner134
Mahkeme ayrıca, Diko’nun uyuşturucu suçu işleyip, tasarrufunda cüzi miktarda uyuşturucu madde bulunduğuna değindi.

Ülkemizde, erkeğin gücünü kullanarak, kadının üzerinde sindirme amacı güden bu tür davranışların önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çeken mahkeme, kadınların özgüveni yüksek, eşit bireyler olarak toplumda huzur içinde yaşayabilmesi için bu tür suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Hayat ve vücut bütünlüğünün anayasal güvence altına alındığına dikkat çeken mahkeme, bu tür suçların önüne geçilmesi için caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, sanığa verilebilecek en uygun ve en adil cezanın hapislik olduğuna kanaat getirdiklerini kaydetti ve sanığı, oy birliğiyle, vahim zarar ve ciddi darptan 1 yıl, uyuşturucu tasarrufundan ise 1 ay hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75