banner6

10 bin hektar daha yandı Bu duyarsızlık nereye kadar?

banner37

10 bin hektar daha yandı Bu duyarsızlık nereye kadar?
banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Mersinlik bölgesinde çıkan ve çok geniş bir alana yayılarak iki gündür söndürülemeyen yangınla ilgili eleştiriler de birbirini kovalıyor.

   Tatlısu, Ardahan ve civar bölgelerde de etkili olan yangını söndürme çalışmaları, havadan ve karadan dün de devam etti.

   Ağaçların ve canlıların yanıp kül olduğu orman yangınında, yaklaşık 12 bin dönümlük alanın küle döndüğü söyleniyor. Yanan alanın kesin miktarı, söndürme çalışmalarının son bulmasıyla netlik kazanacak.

   Biyologlar Derneği eski başkanı Hasan Sarpten, Mersinlik yangınının, 95’deki Beşparmak Dağları yangını ile eşdeğer olduğunun altını çizerek, 10 bin hektarın üzerinde alanın kaybedildiğini ifade etti.

   Çevreciler, her yangında olduğu gibi bu yangında da ihmaller zincirinin etken olduğu görüşünde.

   Önlemler alınmamasından, eksikler bilindiği halde tamamlanmamasından yakınan çevreciler, rüzgarın, sıcak havanın ve diğer durumların hesaplanarak, buna göre tedbir alınması gerektiğine işaret etti.

   Biyologlar Derneği eski başkanı Hasan Sarpten, orman yangınlarının ülkede en önemli gündem olması gerektiğinin altını çizerek, bu konuda gerekli adımların atılması, tüm olasılıkların hesaplanması ve önlemlerin mutlaka alınması gerektiğini kaydetti.

   Sarpten, kendimize ait bir yangın helikopterinin olmamasını eleştirerek, ülkemizde konuşlandığı söylenen helikopterin de yangın anında ülkede bulunmayışına tepki gösterdi.

   Halkın da, kendilerinin de, yetkililerin duyarsızlığı ve kimsenin sorumluluk almamasından dolayı öfkeli olduğuna dikkat çeken Sarpten, gerekli hazırlıkların yapılmaması ve ihmaller sonucu bu noktaya gelindiğini söyledi.

   Sarpten, Mersinlik yangınının, 95’deki Beşparmak Dağları yangını ile eşdeğer olduğunun altını çizerek, “Bu dönemde yangınlar muhakkak olacak. Önemli olan, hazırlıklı olmak, önlemler almak ve yangın büyümeden kontrol altına almaktır” dedi.

“Can veya mal kaybı yaşanmadı” söylemlerine eleştiri

   Biyologlar Derneği eski başkanı Hasan Sarpten, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi’nin başındaki kişinin “herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmadı” sözlerini eleştirerek, halkın, ülkenin ciğerini yakan bu ve benzeri yangınlarla ilgili zaman zaman bu ifadelerin ülkeyi yönetenlerce kullanıldığına dikkat çekti.

   Sarpten, bu söylemlerin, bugün milyonlarca ağacın kül olduğu, binlerce canlının yanarak öldüğü orman yangınları noktasında neden bu halde olduğumuzun somut göstergesi olduğunu kaydetti.

“Gereken önlemleri almıyor,

eksiklikleri tamamlamıyoruz”

   Orman yangınlarının ülkede en önemli gündem olması gerektiğinin altını çizen Sarpten, bu konuda gerekli adımların atılması, tüm olasılıkların hesaplanması ve önlemlerin alınması gerektiğine işaret etti.

   Sarpten, ama önlem konusunda ne kadar geride olduğumuzun, ülke olarak bu konudaki eksikliklerimizin her yangınla birlikte ortaya çıktığını belirterek, yıllardır kendimize ait bir yangın helikopterimizin bile olmadığına vurgu yaptı.

   Gerek Orman Dairesi müdürü, gerekse birçok yetkilinin de kendi ağzından bu eksikliklerin sürekli dile döküldüğünü söyleyen Sarpten, telsizlerin bozuk oluşu, iş makinelerini, araçları kullanacak personelin olmadığı gibi söylemlerde bulunduklarını hatırlattı.

“Helikopter konuşlandı deniliyor,

yangında helikopter yok”

   “Hiçbir hazırlığın olmadığı, söylemlerden belli” diyen Sarpten, Kalkanlı yangınını hatırlatarak, tedbirler alınmadığı ve eksikler olduğu için, içlerinde tarihi zeytin ağaçlarının da olduğu, yanan onca ağacı ve canlıları hatırlattı.

   Sarpten, Kalkanlı yangınında da aynı daire müdürü, aynı müsteşar ve aynı bakanın görev yaptığını söyleyerek, o yıl yaşanan felakete rağmen aynı kişilerin bu felakette de görevde olduklarını, ama yine gereken tedbir ve önlemlerin alınmadığını kaydetti.

   Kalkanlı yangınında ülkemizde konuşlanmayan helikopterin ancak soğutma çalışmalarına yetişebildiğini hatırlatan Sarpten, bu yıl meydana gelen Geçitköy’den Koruçam’a ilerleyen orman yangınından sonra bakanın çevre gününde yaptığı açıklamada helikopterin ülkemizde konuşlanacağı müjdesinin verdiğini hatırlattı.

   Bu açıklamanın üzerinden 15 gün bile geçmeden Yeşilırmak yangınının meydana geldiğini vurgulayan Sarpten, o yangında da helikopterin ülkemizde olmadığının ortaya çıktığına dikkat çekti.

   Sarpten, bu noktada helikopterle ilgili açıklamaların da çeliştiğine işaret ederek, müsteşarın, “helikopter bakıma gitti” diyerek helikopterin neden burada olmadığını açıkladığını, bakanın ise aynı konu ile ilgili “Mersin’deki yangına müdahale ediyordu” şeklinde açıklaması olduğunu kaydetti.

“Rüzgar, aşırı sıcak hava gibi durumlar hesaplanmalı”

   Salı günü başlayan yangında helikopter olmayışını eleştiren Sarpten, bir taraftan da Güney Kıbrıs ve Birleşmiş Milletler’in yardımının istenmemesine tepki gösterdi.

   Sarpten, yangın başladıktan 1 gün sonra yardım istendiğini söyleyerek, 1 günde ciddi kayıpların yaşandığına dikkat çekti.

   Öte yandan Sarpten,  “sabah 3 helikopter, 2 uçak müdahale edecek” açıklamalarına da tepki göstererek, sabaha kadar küle dönecek ağaçlara, yitip giden canlılara işaret etti.

   Yangının dün rüzgarın hafiflemesi ile kontrol altına alındığını kaydederek, bu noktada da yetkililerin çıkıp, “Rüzgar vardı, yapacak bir şey yoktu. 15-20 yangın helikopteri de olsa bir şey fark etmeyecekti” açıklamaları yapacağını vurguladı.

   Sarpten, bu olasılıkların olası bir yangın için zaten hesaplanması gerektiğine işaret ederek, rüzgarın, sıcak havanın ve buna benzer hava olaylarının planlanması gerektiğine vurgu yaptı.

  

“95 yangını ile eşdeğer”

   Her yangın felaketinin ardından fidan kampanyaları düzenlendiğini ve tekrar bölgeyi ağaçlandırma çalışmaları başlatıldığını söyleyen Sarpten, bir ağacın yetişmesinin kolay bir şey olmadığına dikkat çekti.

   Sarpten, Mersinlik yangınının 95’deki Beşparmak Dağları yangını ile eşdeğer olduğunun altını çizerek, 10 bin hektarın üzerinde alanın kaybedildiğini ifade etti.

   Halkın da, kendilerinin de yetkililerin duyarsızlığı ve kimsenin sorumluluk almamasından dolayı öfkeli olduklarına işaret eden Sarpten, gerekli hazırlıkların yapılmaması ve ihmaller sonucu bu noktaya gelindiğini söyledi.

   “Bu dönemde yangınlar muhakkak olacak” diyen Sarpten, önemli olanın, hazırlıklı olmak, önlemler almak ve yangın büyümeden kontrol altına almak olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104