banner6

10 milyon Euro borç var

banner37

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Amcaoğlu, Lefkoşa ile Gönyeli Belediyeleri arasında uzun yıllardır devam eden kanalizasyon problemi hakkında konuştu:

10 milyon Euro borç var
banner150

banner150

banner99

GENEL-HÜSEYİN AMCAOĞLU

Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Amcaoğlu, Lefkoşa ile Gönyeli Belediyeleri arasında uzun yıllardır devam eden kanalizasyon problemi hakkında konuştu:

10 milyon Euro borç var

“Sistemin devamlılığı yok”…Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, AB finansmanı ile yapılan kanalizasyonun Lefkoşa ve Gönyeli arasında soruna neden olduğunu kaydederek, “Ortada 10 milyon Euro’luk bir borç var. LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile ‘Ne yapabiliriz’ sorusuna cevap arıyoruz. Güncel sorunun her ne kadar borç olsa da ileriye dönük olarak mevcut sistemin devamlılığı olmadığını görüyorum” dedi.

   Her yağışlı havanın ardından yolların kullanılamaz hale gelmesi, oluşan su birikintilerinden dolayı yaşanan sorunlar ve trafikteki aksamalar ülkemizin kronikleşen problemlerinden biri. Geçtiğimiz hafta meydana gelen sağanak yağışın ardından bir kez daha altyapı sorunu ve belediyelerin bu sorunlarla ilgili projeleri de gündeme geldi. Kıbrıs TV’de Hasan Hastürer’e konuk olan Alayköy-Gönyeli Başkanı Hüseyin Amcaoğlu, dört aylık görev döneminde nelerle karşılaştığını ve nelerin yapılması gerektiğini anlattı.

   Amcaoğlu, başkanlık yaptığı bölgelerde altyapı sorununun henüz bitmediğini kanalizasyon ve yağışların ardından meydana gelen sorunların giderilmesi için harekete geçildiğini aktardı. Amcaoğlu, önümüzdeki kışa bu sorunları hallederek gireceklerini de sözlerine ekledi.

   Amcaoğlu, dört ay önce halkın takdiriyle geldiği görevine otururken parti rozetini çıkararak tüm halkı kucaklayarak işe başladığını söyledi.

“Alayköy’ün birikmişi, Gönyeli’nin alacağı var”

   Göreve gelmesinin ardından sistem olarak Gönyeli’nin mali yapı olarak da Alayköy’ün daha iyi durumda olduğunu ifade eden Hüseyin Amcaoğlu, Alayköy’ün kasasında birikmiş para, Gönyeli’nin ise alacaklarının olduğunu ifade etti.

   Alacakların bir kısmının tahsilinin çok da kolay olmayacağının altını çizen Amcaoğlu, “Neyi nasıl bulduğumuz değil, seçildiğimiz dönemden bu güne neler yaptığımızı konuşmak daha doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

“Dersimize iyi çalışmamız gerekir”

   Geçtiğimiz hafta meydana gelen yoğun yağışlarla ilgili yapılan eleştirilere açık yüreklilikle yanıt veren Hüseyin Amcaoğlu, “Dersimize iyi çalışmamız gerekir” dedi

   Dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliğine dikkat çeken Amcaoğlu, artık daha fazla yağışların beklendiğini ülkemizin de bu durumda hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti. Göreve gelmeden önce de alt yapı sorunlarının bilincinde olduğunu dile getiren Amcaoğlu, “Alt yapı sorunu bitmeyecektir.  Biz de almamız gereken dersleri alarak yaşananları nasıl çözeceğimize yöneldik” dedi.

“Şimdiden önlem alıyoruz”

   ‘Yarın güneş çıktı, yaşananlar unutuldu’ gibi bir durumun kesinlikle olmadığına vurgu yapan Hüseyin Amcaoğlu, alınması gereken önlemlerin şimdiden alındığını dile getirdi.

Tüm bunların yanı sıra dere ve dere yataklarıyla ilgili de çalışmalarının başladığını ifade eden Amcaoğlu,  teknik ekipler ve akademisyenlerle de toplantılar yapıldığını anlattı.

“Yıllardır çalışmalar aksatıldı”

   Çözüm yollarının belli olduğunu ancak yıllardır çalışmaların aksatıldığını ifade eden Hüseyin Amcaoğlu, çalışma planlarının içinde bundan sonra yapılması gerekenlerin bir an önce uygulamaya geçmesi olduğunu söyledi.

   Amcaoğlu, yağmur suyunun doğru olarak değerlendirilmesi için gerekirse yer altı imkanlarının oluşturulacağını ve önümüzdeki kış aylarına bu sorunların yaşanmaması için çalışacaklarını ifade etti.

“Benli ile anlaşamadık”

   Kendisinden önce görevde olan belediye başkanının “Altyapı sorunu bitmiştir. Bir daha yolları kazmaya gerek yok” açıklamasının hatırlatıldığı Hüseyin Amcaoğlu, “Orada Sayın (Ahmet) Benli ile anlaşamadık. Yolların kazılması gerekir” dedi.

   Konuyu örneklerle açıklayan Amcaoğlu, “Yer altındaki su boruları olması gereken ölçülerden daha küçük. Bu yüzden de vatandaşın su boruları patlıyor. Bu durumda yapılması gereken gerekli kazıların yapılıp, su borularının yenilenmesidir. Amacım, birilerini eleştirmek ya da suçlamak değil; ancak yaşananlar da bundan ibaret” şeklinde konuştu.

   Yeni projeleri hayata geçirip, mevcut sorunların giderilmesi için belediyelerin kasalarındaki paranın tek başına geçerli olmayacağını söyleyen Amcaoğlu, yapılan bütçenin içinde yüzde 32.72’lik bir meblağın yatırım için ayrıldığını açıkladı; bu konuda destek alacaklarını da sözlerine ekledi.

Pürüzler mali yetersizlikten çıktı

   Lefkoşa-Gönyeli Belediyeleri arasında uzun yıllardır devam eden kanalizasyon problemi hakkında da açıklamalarda bulunan Hüseyin Amcaoğlu, sistemin uygulamaya girdiği ilk yıllarda iki belediyenin ortak çalışmaları uzlaşı içinde yürüttüğünü ancak, sonraki dönemlerde Lefkoşa Belediyesi’nin mali gücünün olmaması nedeniyle pürüzlerin de yaşanmaya başlandığını anlattı.

“5milyon Euro ödendi”

   Ortak kurulan sisteme 5 milyon Euro ödendiğini; ancak geride 10 milyon Euro civarında borcun kaldığını ifade eden Hüseyin Amcaoğlu, neler yapılabilir sorusuna cevap arandığını kaydetti.

   Mevcut kanalizasyon projesinin Avrupa Birliği (AB) destekli bir proje olduğunu anlatan Amcaoğlu, güncel sorunun her ne kadar borç olsa da ileriye dönük olarak da mevcut sistemin devamlılığı olmadığını savundu.

Konu hakkında yapılması gerekenler için Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Başkanı Mehmet Harmancı ile istişarelerinin devam ettiğini kaydeden Amcaoğlu, sorunun çözülmesi için ana taşıyıcı hatların yapılması gerektiğini anlattı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2023, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104