10 TL’lik kıyma alan insanlarımız var

banner37

Pandemi, ekonomik kriz, alım gücünün erimesi, işsizlik ve pahalılık gibi nedenlerle ülkemizde artık sağlıklı beslenmek bile hayal oldu. Kazancı ile karnını zar-zor doyuran halkın büyük bir çoğunluğu, ateş pahası olan etin yanına da yaklaşamaz oldu. Kasaplar Birliği Başkanı Akbıçak, ülkemizde artık kiloyla et alamayacak durumda olan insanların bulunduğu acı gerçeğine dikkat çekti:

10 TL’lik kıyma alan insanlarımız var
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

10 TL İLE 117 GRAM KIYMA ALINIYOR… Ülkemizde dövizin yükselişiyle birlikte pandeminin getirdiği ekonomik sorunlar, vatandaşın alım gücünü günden güne düşürüyor. Vatandaşlar, en temel gıda maddelerinden olan kırımızı eti tüketemez hale geldi. Özellikle geçimini günlük kazancı üzerinden, ya da asgari ücretle sağlayan vatandaşlar arasında kırmızı eti kiloyla almak yerine, elindeki paraya göre satın alanlar bile var. Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ülkemizde, sadece 10 TL’lik kıyma satın alan insanların bulunduğunu belirtti

10 TL’LİK KIYMA İLE 4 YA DA 5 KÖFTE YAPILABİLİR… Etin ateş pahası olduğu ülkemizde kilosu ortalama 85 TL’ye satılan dana kıymadan 10 TL ile yaklaşık 117 gram kıyma alınabiliyor. Döner satışı yapan esnaftan alınan bilgiye göre, bir pideye 100 gram döner konulduğu dikkate alınırsa, bu miktarın ne kadar az olduğu daha iyi anlaşılabilir. 117 gram kıyma ile 4 ya da 5 adet “kıyma” köftesi yapılabileceği de bir başka ince ayrıntı. Bu kadar köfte ile bir çocuğun bile karnının doyması mümkün değil

“VATANDAŞ ET TÜKETEMEZ DURUMA GELDİ”… Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, et fiyatlarının yüksek olmasından dolayı kırmızı etin lüks tüketim olmaya başladığını söyledi. Vatandaşların et tüketemeyecek duruma geldiğini belirten Akbıçak, ucuz et için ‘et ithalatına’ izin verilmesi gerektiğini dile getirdi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise et fiyatlarının pahalı olmasının denetim eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Naimoğulları, “Et fiyatlarının düşmesi için ülkenin her yerinde tanzim satış yerleri açılmalıdır” dedi

Ülkemizde bir yandan dövizin yükselişi, diğer yandan pandeminin getirdiği ekonomik sorunlar vatandaşın alım gücünü yerle bir etti.

Bu olumsuzluklar yüzünden sağlıklı beslenmek bile hayal oldu. Kazancı ile karnını zar-zor doyuran halkın büyük bir çoğunluğu, ateş pahası olan etin yanına da yaklaşamaz oldu.

Kasaplar Birliği Başkanı Akbıçak, ülkemizde artık kiloyla et alamayacak durumda olan insanların bulunduğu acı gerçeğine dikkat çekerek, “10 TL’lik kıyma alan insanlarımız var” dedi.

Ülke genelinde en çok tüketilen kırımızı etlerin başında gelen kuzu eti ortalama 100-110 TL, dana eti ise 70-85 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Ancak bu fiyatlarla her eve et girmesi mümkün değil…

Özellikle geçimini günlük kazancı üzerinden sağlayan, ya da asgari ücretle geçim mücadelesi veren vatandaşlar içinse kırmızı et, artık lüks tüketim oldu…

Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu yönünde söylemler olan ülkemizde kiloyla et alamayacak durumda kalan birçok vatandaş, elindeki para miktarına göre et satın almaya başladı.

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak’a göre, sadece 10 TL’lik kıyma satın alan insanların bulunduğu ülkemizde durumun ne kadar ciddi olduğu görülüyor.

Kilosu ortalama 85 TL’ye satılan dana kıymadan 10 TL ile ancak 117 gram kıyma alınabiliyor.

Döner satışı yapan esnaftan alınan bilgiye göre de bir pideye 100 gram döner konulduğu dikkate alınırsa, bu miktarın ne kadar az olduğu daha iyi anlaşılabilir.

117 gram kıyma ile 4 ya da 5 adet “kıyma” köftesi yapılabileceği de bir başka ince ayrıntı.

Bu kadar köfte ile bir çocuğun bile karnının doyması mümkün değil. 4 kişilik bir aile olunduğu göz önüne alınırsa da herkesin payına ancak bir köfte düşüyor.

Akbıçak: Vatandaşlar ‘et alamaz’ hale geldi

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, et fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşların ‘et alamaz’ hale geldiğini belirterek, alım gücünün oldukça düştüğüne dikkat çekti.

Akbıçak, canlı kuzu etinin kilosunun 40 TL, dana etinin ise 27 TL olduğunu, ancak hayvanın tüm organları ile postunun çıkarılmasından sonra geriye kalan karkas etinin kasaplara girişinin kuzuda 85 TL, dana da ise 53 TL civarında olduğunu belirtti.

Kasapların hayvancıdan karkas olarak aldığı etleri ortalama yüzde 7 kârla sattığını kaydeden Akbıçak, kuzu etinin 100 ile 110 TL, dana etinin ise 70 ile 85 TL arasında satıldığını söyledi.

Et fiyatlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşların et alamadığını yineleyen Akbıçak, “Biz kâr oranımızı düşürdük ama bu da satışlara etkili olamadı, çünkü vatandaşın alım gücü düştü” dedi.

“10 TL’lik kıyma alan insanlar var”

Vatandaşların kiloyla et satın almasının artık oldukça güçleştiğini ve buna bizzat şahit olduğunu belirten Halil Akbıçak, 10 TL’lik kıyma alan insanların bulunduğuna işaret etti.

Temel gıda maddeleri arasında olan etin lüks tüketim olmaya başladığını kaydeden Akbıçak, “Vatandaşların et tüketmesi hayal oldu. Artık vatandaşlar kilo yerine elindeki para miktarına göre et satın alıyor” dedi.

banner134
Akbıçak, vatandaşların piknikte ya da evlerinde mangal yapacağı zaman et fiyatları yüzünden tavuk pişirmeye yöneldiğini ifade ederek, devletin et fiyatlarını düşürmek için sübvansiye vermesi gerektiğini vurguladı.

“Et ithalatına izin verilmeli”

Eskiden kasapların ayda ortalama 40 kuzu ile 5 dana kestiğini, ancak şimdi en fazla 15 kuzu ile 2 dana kesebildiğini anlatan Akbıçak, vatandaşların ucuza et tüketebilmesi için et ithalatına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Akbıçak, et ithalatına izin verilmesi için devlete defalarca çağrı yaptıklarını, ancak hayvancılıkla uğraşan kesimin sürekli buna karşı çıktığını dile getirdi.

Et fiyatlarının düşmesi için et ithalatını alternatif olarak gördüklerini kaydeden Akbıçak, hem et fiyatlarının düşürülebilmesi, hem de kaçak etin önüne geçilebilmesi için buna izin verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Ülkeye tonlarca kaçak et getiriliyor”

Ülkemize Güney Kıbrıs üzerinden hem sağlıksız, hem de hijyen dışı koşullarla ‘tonlarca kaçak et’ getirildiğini belirten Halil Akbıçak, vatandaşların sağlığının riske atıldığını söyledi.

Kaçak et konusunda yeterli denetimin yapılmadığını, bugüne kadar ele geçirilen kaçak et miktarının buzdağının görünen kısmı olduğunu ifade eden Akbıçak, “Zaten bu et, ülkeye kaçak olarak giriyor. Bari et ithalatına izin verin, paramız güneye gitmesin. Hem biz kazanalım, hem devlet kazansın, hem de vatandaş ucuza et tüketsin” dedi.

“Kapılar açıldığında birçok Kasap, batma noktasına gelecek”

Devletin et fiyatlarını düşürebilmek için hayvan üreticileri ile kasapların girdi maliyetlerini azaltması gerektiğini belirten Akbıçak, kişi başına düşen yıllık et tüketiminin 20-25 kilogramdan 7-8 kilograma kadar düştüğüne işaret etti.

Akbıçak, Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaklaşık 1.5 yıldır kapalı olan sınır kapılarının açılmasıyla birçok kasabın batma noktasına geleceğini, çünkü Güney Kıbrıs’ta etin kilosunun 8 Euro civarında satıldığını sözlerine ekledi.

Naimoğulları: Et fiyatları denetim eksikliği yüzünden pahalı

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, et fiyatlarının pahalı olmasının denetim eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Naimoğulları, et fiyatlarının her bölgede farklılık gösterdiğini belirterek “Bu ülkede 80 liraya da, 120 liraya da kuzu eti satılıyor. Devlet, kasap dükkanlarını denetlemeli, aksi takdirde hiçbir şekilde pahalılığın önüne geçilemez” dedi.

Mezbahadan çıkan etlerin türlerine göre satılması gerektiğini kaydeden Naimoğulları, “İnek eti tosun, kuzu eti de oğlak diye satılmamalı” şeklinde konuştu.

“Tanzim satış yerleri açılmalı”

Naimoğulları, et fiyatlarının düşmesi için ülkenin her yerinde tanzim satış yerlerinin açılması gerektiğini belirterek, bu yerlerle et fiyatlarının dengelenebileceğini vurguladı.

Et ithalatına izin verilmesi durumunda ülkede üreten hayvancının kalmayacağını kaydeden Naimoğulları, “Et ithalatı sadece iki-üç kişiyi zengin eder” dedi.

Naimoğulları, ülkede üç aydır canlı hayvan fiyatlarının değişmediğini, ancak et fiyatlarının günden güne arttığına işaret etti.

“Süpermarketlerde et satışı yasaklanmalı”

Naimoğulları, süpermarketlerde et satışının yasaklanması gerektiğini, çünkü süpermarketlerin kasaplardan yüzde 30 zamla aldığı eti yüzde 30 kârla sattığını belirtti.

En pahalı etin süpermarketlerde satıldığını kaydeden Naimoğulları, “Etin fiyatı markete gidene kadar ikiye katlanıyor. Marketler et satışından elini çekmeli. Çünkü markette 120 TL’ye satılan et, kasap dükkanlarında 90 TL’ye satılıyor. Bu da ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2021, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75