banner6

100 ton ithal patates, Mersin Limanı'nda

banner37

Patates Üreticileri Kooperatifi, patates fiyatındaki astronomik artış nedeniyle Sivas’tan patates getirtiyor. 4 TIR patates, analiz sonuçlarının çıkmasının ardından ülkemize gelecek. Şu an kilosu 9 ile 12 TL’den satılan patatesin yeni fiyatının ne olacağı ise merakla bekleniyor

100 ton ithal patates, Mersin Limanı'nda
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Patates Üreticileri Kooperatifi, patates fiyatlarının astronomik rakamlara ulaşması nedeniyle piyasayı ucuzlatmak adına Sivas’tan 100 ton patates ithal ediyor.
   Mersin Limanı’na dün ulaşan 4 TIR patates, analiz sonuçlarının çıkmasının ardından ülkemize gelmek için yola çıkacak.

İthal patatesler yarın ülkemize ulaşsa da, paketlemeleri yapılacağından, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) ofislerinde satışına ancak önümüzdeki hafta başlanabilecek.

Şu an 9 ila 12 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan patatesin yeni fiyatının ne olacağı merakla bekleniyor.

Patatesçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bicen, ithal patateslerin 3.5 TL civarında satılacağını açıkladı ancak Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven ve TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hadımcı, fiyatın ne olacağının henüz belli olmadığını belirtti.
Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’den gelen ve mantarlı çıktığı için geri toplatılan patateslerin Nevşehir’den alındığını, bu kez hastalık riskini ortadan kaldırmak için daha soğuk bir havaya sahip olan Sivas’tan ürün alındığı öğrenildi.
Sivas’tan alınan patateslerin tarladan satın alındığı için topraklı oldukları, bu nedenle yıkanıp temizlendikleri belirtildi. Son ithal edilen patateslerde geçen seferki gibi bir hastalık olmasının beklenmediği açıklandı.

Patates Üreticileri Kooperatifi’nin yerli patatesin çıkacağı kasım ayına kadar Türkiye’den kontrollü şekilde patates ithal etmeye devam edeceği de açıklandı.
 

Halkseven: 100 ton patates daha gelecek
 

KIBRIS’a konuşan Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, Sivas’tan alınan 100 tonluk, 4 TIR patatesin Mersin Limanı’nda beklemede olduğunu söyledi.
Halkseven, patateslerin analiz sonucu çıkar çıkmaz, KKTC’ye getirileceklerini, analiz sonuçlarının erken çıkması halinde patateslerin yarın KKTC’ye ulaşacağını kaydetti.  Patateslerin fiyatlarının en olacağının henüz belli olmadığını ifade eden Halkseven, önümüzdeki hafta yine 100 ton patatesin daha ithal edileceğini, yerli patatesin çıkacağı döneme kadar kontrollü şekilde patates ithalinin süreceğini bildirdi.
 

banner134

Bicen: Rum alıcı, patatesi geri gönderdi
 

Patates Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bicen, ülkede hiç arzu etmedikleri şekilde patates fiyatlarında astronomik bir şekilde fiyat artışı olduğunu söyledi.
Bicen, patates fiyatının tüccarların inisiyatifine kaldığını ve üreticinin elinden Nisan-Haziran aylarında 1 lira veya 1 lira 40 kuruştan patatesin alındığını kaydetti.  Üreticilerin o dönem sıkıda olduklarını ve Rum tarafına yaptıkları ihracatın da Rum alıcının tehdit edilmesinden ötürü geri geldiğini anlatan Bicen, üreticinin de elindeki patatesi hayvanlara yedirmektense tüccara sattıklarını bildirdi.

“Hastalıklı olmasın diye patatesler yıkanmış gelecek”


Bicen, tüccarın aldığı patatesi şimdi fahiş fiyata satmak istemesinden dolayı kendilerinin de bir kooperatif kurmayı uygun gördüklerini dile getirdi.

Hükümetin patates ithalatını açacağını açıklamasının ardından Başbakanlık ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın teşvikiyle gerekli ithalatı kendilerinin kooperatif üzerinden yaptıklarını ifade eden Bicen, bu kez ithal edilen patatesin hastalıklı olmaması için topraksız ve yıkanmış olarak Sivas’tan ithal ettiklerini dile getirdi.
Mehmet Bicen, ithal edilen patateslerin yarın ülkemize geleceğini ve 3 lira 50 kuruş civarında satılacaklarını açıkladı.
Bu patatesin aracı olmadan direkt halka satılacağı için fiyatının da 3 lira 50 kuruş civarında olacağını yineleyen Bicen, satışın da yurt genelinde TÜK’e ait ofislerde olacağını ifade etti. Bicen, “Biz üreticiler olarak patatesin fahiş fiyata ulaşmasından rahatsız olduk. Daha önce getirdiğimiz patatesi mantarlı olduğu için biz topladık. O dönemde buna rağmen fiyat 6 TL’ye kadar düşmüştü. Ancak toplatılmasının ardından fiyatlar yine 12 TL’ye kadar çıktı” dedi.
Kasım sonu gibi yerli patatesin çıkacağını söyleyen Bicen, yerli patateste maliyetlerin artması ve üreticinin ekim yapmaktan çekinmesi nedeniyle aşırı ürün olacağını düşünmediğini ancak ülkemizi patatessiz bırakacak bir durum olmayacağını kaydetti.
Kasım ayından sonra yerli patatesin de fiyatının 3.50 TL civarında olacağını belirten Bicen, Başbakan Tufan Erhürman’a ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’ye de desteklerinden ötürü teşekkür etti.
 

Hadımcı: Bize verilen bilgi Cuma gününe yetişmeyeceği
 

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hadımcı ise, Patates Üreticileri Kooperatifi tarafından ithal edilen patateslerin Mağusa Limanı’na henüz ulaşmadıklarını işaret ederek, kurum olarak varsayımlarla patatesin satışının yapılacağı günle ilgili açıklama yapıp, vatandaşı mağdur edemeyeceklerini söyledi.
Hadımcı, TÜK olarak gelen patatesten yasa gereği asgari ücretin 10 katına tekâmül eden 8-10 ton civarında alıp, satışını yapacaklarını kaydetti.
Patates Üreticileri Kooperatifi’nin söz konusu patateslerle ilgili olarak kendilerine fiyat vermediğini, bu nedenle patateslerle ilgili fiyat açıklaması yapamayacaklarını belirten Hadımcı, TÜK olarak Patates Üreticileri Kooperatifi’nin kendilerine verdiği fiyatın üzerine yapacakları paketlemenin ardından cuzzi bir miktar ekleyip, satışa sunacaklarını açıkladı.
Hadımcı, İhale Komisyonu’nun yazı vermesi halinde daha fazla patates alabileceklerini dile getirdi. Geriye kalan patatesin de tüccarlara dağıtılması gerektiğini kaydeden Hadımcı, geçtiğimiz haftalarda Türkiye’den gelen patateslerde hastalığa rastlanması nedeniyle toplatıldığını ancak bu kez böyle bir durumla karşılaşılmayacağını düşündüğünü aktardı.
Hadımcı, geçen seferki patates ithalatında patateslerin Nevşehir’den alındığını, bu kez daha soğuk hava şartları olan Sivas’tan TÜK’ün mühendisleri eşliğinde patateslerin alındığını söyledi.
Bu patateslerin tarladan satın alındıkları için çamurlu olduklarını ve bu nedenle yıkatıldıklarını anlatan Hadımcı, patateslerin ne zaman ülkemizde satışa çıkacakları konusunda açıklama yapmanın henüz doğru olmadığını yineledi.
Mustafa Hadımcı, patateslerin yarın ülkemize gelseler dahi TÜK olarak gerekli paketlemeleri yapmaları gerektiği için yarın satışa çıkamayacaklarını, muhtemelen önümüzdkei hafta satışın açılacağını dile getirdi.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 09:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104