100’ü aşkın trafik cezasına itirazı var

banner37

Eski milletvekillerinden Ergün Vehbi, “hız tespit kamerası” cezalarının yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Yargıtay Ceza’ya istinaf dosyaladı

banner87
100’ü aşkın trafik cezasına itirazı var
banner90
banner99

GIYABINDA 98 DAVADAN YARGILANDI… Girne Kaza Mahkemesi’nde 19 Haziran 2018 tarihinde gıyabında (kendisi mahkemede olmadan) yargılanarak 98 ‘aşırı süratli araç kullanma’ davasından toplam 20 bin 700 TL para cezasına çarptırılan Ergün Vehbi, eğer bu parayı ödemezse her bir ceza için 10 gün hapis yatacak. Vehbi’nin aleyhine halen Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde de görüşülmeyi bekleyen 19 benzer dava daha var.

Emine UYSAL ÇALUDA

   Bir dönem siyasetin önde gelen isimlerinden biri olan eski milletvekillerinden Ergün Vehbi, 19 Haziran 2018 tarihinde Girne Kaza Mahkemesi’nde gıyabında yargılanarak toplam 20 bin 700 TL para cezasına çarptırıldığı 98 ayrı ‘hız tespit kamerası’ cezasına ve halen Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülmeyi bekleyen 19 benzer davaya konu cezaların ‘yasaya aykırı olduğu’ iddiasıyla dün Yargıtay Ceza Mahkemesi’ne istinaf dosyaladı.

Bir süre önce evinde düşerek bacağını kıran Ergün Vehbi, dün mahkemeye tekerlekli sandalyede gitti.

‘Hız tespit kameralarının kurulumu, fotoğraf çekilmesi ve süratle ilgili ceza davalarında kayıt olarak kullanılmasının yasaya aykırı olduğu’ iddiasıyla dosyalanan istinaf davasını, Bertan Özerdağ’ın başkanlığında Beril Çağdal ve Peri Hakkı’dan oluşan Yargıtay Ceza Mahkemesi heyeti, görüşülmek üzere 20 Kasım 2019 tarihine tehir etti.

Dünkü celsede, Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa Atakara, Ergün Vehbi de avukatı Ünsal Çağda ile hazır bulundu.

100’ü aşkın davası var

   Girne Kaza Mahkemesi’nde 19 Haziran 2018 tarihinde 98 davadan suçlu bulunup, 20 bin 700 TL para cezası alan Ergün Vehbi’nin ödemesi gereken mazbatalar bulunuyor.

   Vehbi, mahkeme tarafından ayrı ayrı kesilen ve toplam 20 bin 700 TL olan cezaları ödemezse, kesilen her para cezası için 10 gün hapis yatacak.

“30-40 ceza birden gönderiliyor”

Ergün Vehbi’nin yakınları, ‘hız tespit kamerası’ cezalarının, ‘adam yok’ gerekçesiyle günü gününe dağıtılmak yerine biriktirildiğini ve aylar aylar sonra 30-40 cezanın birden götürülerek bu cezaların hep birden ödenmesinin istendiğini savundu.

“Bu ceza değil, devlet vatandaştan haraç alıyor”

Bir süre önce evinde geçirdiği bir kaza sonucu bacağı kırılan Ergün Vehbi, dün tekerlekli sandalyeyle gittiği mahkeme binası önünde basının karşısına geçti.

Aleyhindeki davalara ve cezalara itiraz eden Vehbi, “Bu ceza değil, devlet vatandaştan haraç alıyor. Bu durum Anayasa’ya aykırı” diyerek isyan etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75