banner6

11'inci parseldeki sondaj 2017'de başlıyor

banner37

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ile Bulgaristan Enerji Bakanı Temenuzkha Petkova’nın, iki ülkenin enerji konusundaki işbirliği için kurulan teknik komitelerin dün Güney Lefkoşa’da gerçekleştirdiği ilk görüşmesi çerçevesinde, bir araya geldi.

11'inci parseldeki sondaj 2017'de başlıyor
banner151

Alithia gazetesi “11’inci Parseldeki Sondaj 2017’de Başlıyor” başlıklı haberinde, iki ülke arasındaki teknik komitelerin, gerek hidrokarbon alanı, gerek de yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki daha fazla işbirliği olanaklarının ele alınması için kurulduğunu izah etti.

Gazeteye göre, Enerji Bakanlığındaki toplantının ardından konuşan Lakkotripis, Petkova’yla Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının perspektifleri ve bu kaynakların Yunanistan, Bulgaristan ve oradan da Avrupa’ya yönelik yeni bir enerji koridoru rolü oluşturması olasılığına ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Lakkotripis, “Doğu Akdeniz’deki doğal gazla ilgili işbirliğinde bulunma olanaklarını görmeleri için”, Yunanistan'ın Dedeağaç kentinde, sıvılaştırılmış doğal gazın tekrar gaz haline getirilmesine ilişkin terminal kurulması ve Yunanistan-Bulgaristan boru hattı inşa edilmesi yönünde planlanan çeşitli yatırım konularında, Teknik Komiteler tarafından bilgilendirilme konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Bulgaristan Enerji Bakanı Petkova ise açıklamasında, ziyaret sırasında imzalanan ve enerji alanındaki işbirliğine ilişkin mükemmel bir temel teşkil eden Karşılıklı Anlayış Memorandumuna atıfta bulundu ve Lakkotripis ile görüşmelerinde enerji konularını ele aldıklarını belirtti.

Petkova görüşmede Lakkotripis’i, Yunanistan ile Bulgaristan’ın “IGB” doğal gaz boru hattı aracılığıyla bağlanmasına ilişkin süreç, aynı zamanda Bulgaristan’ın Dedeağaç’a sıvılaştırılmış doğal gazın tekrar gaz haline getirilmesine ilişkin terminal kurulmasına katılmaya yönelik arzu ve niyeti hakkında bilgilendirdiğini de ifade etti.

Gazeteye göre, doğal gaz konularındaki durumun şu an ne olduğunu kendisine sorulması üzerine ise Lakkotripis, çoğu şeyin, 2017 yılının başında tamamlamayı umdukları üçüncü tur ruhsat ihalesinin sonuçlarına bağlı olacağını dile getirdi.

Lakkotripis, planlamanın 2017 yılında 11’inci parselde sondaja başlamak yönünde olduğunu ve şirketten kesin tarih beklediklerini de ifade etti.

Haravgi gazetesi ise haberinde, Lakkotripis ile Petkova’nın dün gerçekleştirdikleri görüşmede, teknik komitelere, iki ülkenin hidrokarbon alanında geliştirebileceği işbirliğinin çeşidine ilişkin yönergeleri verdiklerini yazdı.

Gazete, komitelerin, sıvılaştırılmış doğal gazın Mısır’daki terminallerden, Yunanistan-Bulgaristan boru hattı olarak bilinen IGB aracılığıyla, Dedeağaç’ta inşa edilecek terminale taşınması olasılığını inceleyeceklerini kaydetti.

Gazete, IGB boru hattının ise 2018 yılında hazır olmasının beklendiğini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 11:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110