12 bin kalem ilaca yüzde 12.1 zam

banner37

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ilaç fiyatlarını güncelledi. Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz, Türkiye menşeli ilaçların tamamının zamlandığını duyurdu

banner87
12 bin kalem ilaca yüzde 12.1 zam
banner90
banner8

YENİ FİYATLAR YÜRÜRLÜKTE… Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), döviz kurlarının son değerlerini baz alarak ilaçlarda fiyat güncellemesi yaptı. Buna göre, Türkiye menşeli tüm ilaçlara yüzde 12.1 oranında zam geldi. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, Kuzey Kıbrıs’ta özel eczanelerdeki ilaçların yüzde 80’inin Türkiye orijinli olduğunu ifade ederek 12 bin kalem ilaç için belirlenen yeni fiyatların dünden itibaren geçerli olduğunu duyurdu.

“ECZACILARIN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK”… Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, bu zammın İlaç ve Eczacılık Dairesi, Ticaret Dairesi ile özel eczanelerin uhdesinde olmadığını belirterek ülkemizde halen ilaç sanayisinin olmamasının etkilerini yaşadığımızı söyledi. Öksüz, “Bilgisayar programlarımız Türkiye’ye bağlı olduğundan, yapılan güncellemenin Kıbrıs’a yansıması zaman alıyor. Yeni fiyatlar geçerli olduğunda vatandaşla yine karşı karşıya kalacağız. Ama bu konuda eczacıların yapabileceği bir şey yok” dedi.

Ali ÇATAL

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nda alınan karar doğrultusunda, Beşerî Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2’inci maddesinin ikinci fıkrası gereği, ilaçlarda fiyat güncellemesi yaptı.

Komisyonda alınan karar doğrultusunda; Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Euro değerinin 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye arttırıldığı ve güncellenen fiyatların dünden itibaren geçerli olacağı belirtildi.

Euro kurunun TL karşısındaki değer kazancı baz alınarak yapılan güncelleme kapsamında, Türkiye menşeli 12 bin kalem ilaç yüzde 12.1 oranında zamlandı.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB) Başkanı Umut Öksüz, bu zammın İlaç ve Eczacılık Dairesi, Ticaret Dairesi ile KKTC özel eczanelerinin uhdesinde olmadığını söyledi.

Ülkemizde 2020 yılına gelinmesine rağmen ekonomi, ilaç, sanayi ve eczanelerin, ülkenin kendi bünyesinde olmamasının etkilerinin görüldüğünü belirten Öksüz, Kuzey Kıbrıs’taki özel eczanelerdeki ilaçların yüzde 80’inin Türkiye orijinli olduğunu ifade etti.

Öksüz, önceki akşam geç saatlerde yapılan zammın eczanelere bildirildiği, 12 bin kalem ilaç için belirlenen yeni fiyatların dünden itibaren geçerli olduğunu duyurdu.

“Eczacıların yapacağı bir şey yok”

Öksüz, eczacılar ve meslek örgütleri olarak, bahse konu zamlara müdahale durumlarının olmadığını belirterek “Bilgisayar programlarımız Türkiye’ye bağlı olduğundan, yapılan güncellemenin Kıbrıs’a yansıması zaman alıyor. Yeni fiyatlar geçerli olduğunda vatandaşla yine karşı karşıya kalacağız ama ısrarla belirtiyorum ki eczacılar olarak yapabileceğimiz bir şey yok” dedi.

Şeker, tansiyon ve kalp ilaçları gibi sürekli kullanılması gereken ilaçlara da zam geldiğini aktaran Öksüz, ilaç fiyatlarının güncel listesini Türkiye’den talep ettiklerini söyledi.

Öksüz, “Tekrardan hatırlatmak isteriz ki, biz eczacılar, vatandaşın en yakın sağlık danışanlarıyız. Dün de olduğu gibi, bugün de, koruyucu sağlık hizmetlerini öncelikli hedef olarak belirlemiş, hasta odaklı ve tüm zorluklara rağmen ulaşılabilir sağlık profesyonelleri olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75