banner6

120 metrelik merdiven yapılacak

banner37

Hemen hemen herkesin merak ettiği ancak ulaşım sıkıntısı nedeniyle ziyaret edemediği, Gastro Mağarası’na ulaşımı kolaylaştıracak merdivenlerin yapılması için düğmeye basıldı.

120 metrelik merdiven yapılacak
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Avtepe ile Kuruova arasında bulunan Gastro Mağarası’nın tırmanma noktasından mağaraya varılan noktaya kadar yeni merdiven yapılması planlanıyor.

Bölgenin doğal yapısına da zarar vermeden yapılması planlanan bu merdivenle Gastro Mağarası’na ulaşım kolaylaşacak.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Gazimağusa Şube Sorumlusu Hasan Tekel, bir mimar ve iki arkeolog ile bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hasan Tekel, yapılacak 120 metrelik merdivenle tırmanmanın hem kolaylaşacağını, hem de daha güvenli bir hal alacağını anlattı.

Ahşap merdivenler de yıprandı

Önceden Gastro Mağarası’na tırmanmak için patika bir yol kullanılırdı. Mağaraya çıkmak içinse iki ayaklı bir merdiven ve merdivenin bitiş noktasından sonra da halat kullanılarak ulaşılırdı.

Son yıllarda mağaraya çıkmak için döner bir merdiven yapıldı. Ve oraya tırmanmak için de ahşap merdivenler yapılmıştı. Ancak ahşap merdivenler tamamen bozuldu.

“Yürüme platformunun destekçisiyiz”

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Gazimağusa Şube Sorumlusu Hasan Tekel, orasının bir kaya mezarı olduğunu söyledi ve “Gastro, kale demektir. Burası kaya mezarıdır” dedi.

Son derece önemli ve yontu sanatının güzel bir örneği olan mezarın önüne yapılacak olan yürüme platformlarının tamamen destekçisi olduklarını kaydeden Tekel, şu şekilde konuştu:

“En kısa zamanda yapılmasını istiyoruz. Konuyla ilgili mimarımız ve iki arkeologumuzla birlikte gelip incelemelerde bulunduk. Burası bir kaya mezarıdır. Gastro, kale demektir, mevki adıdır. Burasının klasik dönemden kalan Helenistik klasik ölçüleri var. Burası bir yamaç mezardır. Yamaca yapmalarının sebebi de yağmalanmamasıdır. Ayrıda 8 kişilik mezardır. İçerdeki kuyu ayinsel olabilir. Önünde bir muhafaza demiri var, birinin düşmemesi için. Bu kaya mezarında elektrik yok. Bu nedenle burayı ziyaret edecek olanların yanlarında mutlaka bir el feneri getirmeleri gerekiyor. Çünkü içeride yer yer kazılmış alanlar var. Kaya mezarına ulaşım çok zor. Zaten tırmanmaya başlanacak olan noktaya kadar gelmek başlı başına bir mesele... Aşama aşama, en azından çıkmak isteyenin çıkabileceği bir düzeye getirmeyi hedefliyoruz. Şu anda 100-150 metre mesafede daha önce yapılmış olan tırmanma amaçlı ahşap merdiven yapısının tamamen bozulduğu tespit edildi.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 12:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104