13 haftalık hamilelik kürtajla sonlandırıldı

banner37

Gazimağusa’da geçtiğimiz yıl 13 hafta 3 günlük hamileliği sonlandırdıkları iddia edilen iki sevgili ve kürtajı gerçekleştiren doktor tutuklandı

13 haftalık hamilelik kürtajla sonlandırıldı
banner8

Sedef BOŞNAK

5’ER BİN TL NAKDİ TEMİNATA BAĞLANDILAR… Zanlıları mahkemeye çıkaran polis, M.A.’nın 21 Nisan 2020 tarihinde, erkek arkadaşı S.U.’nun teşviki ile zanlı İ.B.’nin sahibi olduğu kliniğe giderek 6 bin TL karşılığında 13 hafta 3 günlük olan hamileliğini sonlandırdığının tespit edildiğini belirtti. Mahkeme, yargılanıncaya kadar yurt dışına çıkışlarına yasak getirdiği üç zanlıyı 5’er bin TL nakdi teminata bağlayarak serbest bıraktı.

Gazimağusa’da bir klinikte, geçen yılın nisan ayında, kanuna aykırı olarak, 13 hafta 3 günlük hamileliği sonlandırdıkları iddia edilen 1’i kadın hastalıkları uzmanı eski milletvekili olan 3 kişi tutuklandı.

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar üzerine M.A., S.U., ve doktor zanlı İ.B. tutuklanarak, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkarıldı.

Zanlılar, işledikleri iddia edilen “Hamileliğin yasal bir şekilde sona erdirilmesine aykırı hareket suçundan” ileride yargılanmak üzere, KKTC dışına çıkmaktan men edilip, 5’er bin TL nakdi teminat karşılığında serbest bırakıldı.

“Tahkikata etki edemezler, teminata bağlayın”

Dünkü teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru İzlem Kasap’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis İzlem Kasap, zanlıların, 21 Nisan 2020’de, Gazimağusa’daki bir klinikte meydana gelen “Hamileliğin yasal bir şekilde sona erdirilmesine aykırı hareket” suçundan methaldar olduklarını söyledi.

İzlem Kasap, 26 Nisan 2021’de Gazimağusa Adli Şube’ye gelen bir ihbar üzerine başlattığı soruşturmayla ilgili tespitlerini mahkemeye aktardı.

Kasap, M.A.’nın, erkek arkadaşı S.U.’nun teşvikiyle, İ.B.’nin sahibi olduğu doğum kliniğine giderek, 13 hafta 3 günlük hamile olduğunu bildikleri halde, 6 bin TL karşılığında İ.B., tarafından M.A.’nın hamileliğinin sonlandırıldığını anlattı.

Zanlıların, hamileliğin yasal bir şekilde sona erdirilmesine aykırı harekette bulunduğunu tespit ettiğini kaydeden tanık polis, 27 Nisan 2021’de, derdest emri gereği tutukladığı zanlıların verdiği gönüllü ifadelerden söz etti.

Tanık polis, M.A. ve S.U.’nun ifadelerinde, 10 haftadan büyük olduğunu bildikleri hamileliği, İ.B.’nin sahibi olduğu doğum kliniğinde İ.B., tarafından 6 bin TL karşılığında kürtaj yapılarak sonlandırdıklarını belirttiklerini anlattı.

Ayrıca, mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında İ.B., huzurunda, İ.B.’ye ait klinikte arama yapıldığını anlatan tanık polis, klinikte, 22 Nisan 2020 tarihli, M.A.’ya kesilmiş makbuz ile İ.B.’nin hasta kayıtlarının bulunduğu bilgisayar kasasını incelenmek üzere emare zapt ettiklerini dile getirdi.

Sözlü beyanının yanı sıra gönüllü ifade veren İ.B.’nin, M.A.’nın kanama ve sancı şikayetiyle kliniğine geldiğini, rahim ağzının 10.5 santim açık olup, adı edilene acil müdahale etmesi gerektiği için müdahale ettiğini, hamileliğin tahminen 8 haftadan küçük olduğunu belirttiğinden söz etti.

banner134
“Hamilelik 13 hafta 3 günlüktü”

Tanık polis, M.A’nın hamileliğin ilk tespit edildiği, Gazimağusa Tıp Merkezi’nde bir soruşturma yaparak bu yönde temin ettiği raporda,  M.A.’nın 20 Nisan 2020 tarihi itibarıyla 13 hafta 3 günlük canlı gebe olduğunu tespit ettiğini kaydetti.

Polis ayrıca, yaptığı ileri tahkikatta, M.A.’nın bahse konu kliniğe gittiğinde yanında bulunan 2 kişiden temin ettiği ifadelerde, herhangi bir kanama ve sancısının olmadığını öğrendiğini ifade etti.

Zanlıların devam eden tahkikata etkisi bulunmadığını beyan eden tanık polis, mahkemeden KKTC vatandaşı olan zanlıları ileride görüşülecek davalarında hazır olması için uygun bir teminata bağlamasını istedi.

Talebe itiraz yok

M.A., ve S.U.’yu avukat İbrahim Demirtaş, İ.B.’yi ise avukat Emre Kadri savundu.

Her iki avukat da ilerideki istintak haklarını saklı tutarak, teminat talebine itiraz etmedi ve tanık polisi sorguladı.

Avukat Emre Kadri, tanık polise bir soru sorarak, bir kişinin tıbbi durumunu kendisinin değil tıp uzmanının daha iyi bildiği yönündeki cevabı aldı.

Emre Kadri ayrıca, M.A.’yı son gören doktorun müvekkili İ.B., olduğuna da vurgu yaptı.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, ilk nazarda suçla bağlantısı olan zanlıları, davaları sonuçlanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men etti ve bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Çiğdem Güzeler, zanlıları 5’er bin TL nakdi teminata bağladı ve zanlılar lehine KKTC vatandaşı 1’er kefilin 75’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Şartları yerine getiren zanlılar, yarıya kadar serbest kaldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75