banner6

13 yerli ürünün 11'i, 34 ithal ürünün 28'i temiz

banner37

Tarım Dairesi, 16 - 22 Aralık döneminde yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Daire, yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetimlerinde, 13 yerli üründen 2 üründe ve 34 ithal ürünün 6’sında limit üstü kalıntıya rastlandığını açıkladı.

13 yerli ürünün 11'i, 34 ithal ürünün 28'i temiz
banner151 banner143

13 yerli ürünün 11’i temiz

Yerli ürünlerde yapılan denetimlerde, enginar, ıspanak, kereviz, maydanoz, kabak, domates, biber olmak üzere 13 üründen alınan numunelerin 11’inin temiz çıktığı, 2 üründe ise limit üstü pestisit kalıntısına rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, limit üstü kalıntıya rastlanan ürünlerin Tepebaşı’ndan Akdeniz Tarım’a ait bir ıspanak bir kerevizde olduğu belirtilerek, söz konusu ürünlerin hasadına izin verilmeyerek beklemeye alındığı kaydedildi.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta limit üstü kalıntı tespit edildiği için beklemeye alınan Cemal Nizam ve Hasan Nizam’a ait iki enginarın bu hafta yapılan analizlerde limit altına düştüğü için hasadına izin verildi.

34 ithal ürünün 28’i temiz

Aynı tarihler arasında elma, cennet hurması, acı pul biber, susam, armut, biber çeşitleri ve hayvan yemi olmak üzereb 34 ithal üründen numune alınarak tahlil edildiği belirtilen Tarım Dairesi açıklamasında, bu ürünlerin 28’inin temiz çıktığı, 6’sında ise limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi. Limit üstü kalıntı rastlanan ürünler hakkında bilgi verilen açıklamada, bu ürünlerin İşleyen Kardeşlere ait üç parti elma, Halil Kasap’a ait elma, Kemal Palamut’a ait armut ve Bahar Yolu’na ait acı pul biber olduğu belirtildi. Açıklamada, İşleyen Kardeşler’e ait üç parti elmadan ikisinin menşee iade edilirken birinin imha edildiği, limit üstü kalıtnıya rastlanan diğer elma ve armutların imha edilirken acı pul biberin ise menşeeine iade edildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2016, 15:14
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104