13 yıl sonra geri dönünce tutuklandı

banner37

Ülkeden çıkışı yasak olmasına rağmen 2005 yılında yasadışı yollarla KKTC’den ayrılan 70 yaşındaki Hamza Avşar, 13 yıl sonra Girne Turizm Limanı’ndan giriş yapmak isterken tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı

banner87
13 yıl sonra geri dönünce tutuklandı
banner8

Ahmet VAMIK

Ülkeden çıkışı yasak olmasına rağmen 2005 yılında yasadışı yollarla KKTC’den ayrılan 70 yaşındaki Hamza Avşar, 13 yıl sonra Girne Turizm Limanı’ndan giriş yapmak isterken tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.
Aleyhinde 2002, 2004 ve 2005 yıllarından kalma “Sahte Evrak Düzenleme ve Tedavüle Sürme”, “Yalan Beyan”, “Yalancı Tanıklık” ve “Mahkeme Emrine Riayetsizlik” ve “KKTC’den Kanunsuz Yollardan Çıkış Yapma” davaları bulunan zanlı Hamza Avşar, yargılanma safhasında davalarında hazır bulunabilmesi için hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Yargılanmaktan kaçmayı hobi haline getirdi
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis memuru Halil Drangoz’u tanık olarak dinletti.
Zanlı Hamza Avşar’ın 2005 yılında Girne’de meydana gelen “KKTC’den Kanunsuz Yollardan Çıkış Yapma” suçundan methaldar olduğunu belirten polis memuru Halil Drangoz, zanlının 1 Ekim 2018 tarihinde Girne Turizm Limanı’ndan ülkeye giriş yapmak üzereyken suçüstü yakalandığını ifade etti.
2002 yılında KKTC’de işlediği suçlar nedeniyle teminatla serbest bırakılan ve ülkeden çıkış yapması yasaklanan zanlının, teminat değişikliği yaparak ülkeden ayrıldığını ve 2004 yılında ülkeye geri döndüğü zaman tutuklandığını kaydeden Halil Drangoz, “Mahkeme Emrine Riayetsizlik” suçundan da aleyhinde davası bulunan zanlının, 2005 yılında yasadışı yollarla ülkeden ayrıldığını ve 13 yıl sonra ülkeye geri dönmeye çalıştığını dile getirdi.
Zanlının geçmişten kalma “Sahte Evrak Düzenleme ve Tedavüle Sürme”, “Yalan Beyan”, “Yalancı Tanıklık” ve “Mahkeme Emrine Riayetsizlik” ve “KKTC’den Kanunsuz Yollardan Çıkış Yapma” davalarının da yeniden canlandırılacağını ve zanlının bu davalardan da yargılanacağını ifade eden polis memuru Halil Drangoz,  serbest kalması halinde yargılanmaktan kaçma ihtimali yüksek olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.


Yargılanmaktan kaçma ihtimali yüksek
Zanlı avukatı söz konusu meselelerin 16 yıl öncesine ait olduğunu savunarak, müvekkilinin 70 yaşında, kalp, şeker ve tansiyon hastası olduğunu dile getirdi. Müvekkilinin tüm ailesinin Kıbrıs’ta yaşadığını öne süren zanlı avukatı, tutuklu yargılanma talebine itiraz etti.
Zanlının yargılanmaktan kaçmak amacıyla bir kez mahkeme emrine riayetsizlik ederek, bir kez de yasadışı yollarla ülkeden ayrıldığına dikkat çeken Yargıç Meltem Dündar, serbest kalması halinde yargılanmaktan kaçma ihtimali yüksek olan zanlının 15 gün süreyle hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108