137 bin Euro’yu başka hesaba aktardılar

banner37

Türkiye ile Danimarka’daki iki şirket arasındaki ticari yazışmaların yapıldığı e-posta adresinin ele geçirilmesiyle (hacklenmesiyle) Türkiye’ye gitmesi gereken 137 bin Euro, KKTC’de başka bir hesaba aktarıldı. Daha sonra nakit olarak çekilen paranın verildiği zanlı G.C.E., tutuklandı

137 bin Euro’yu başka hesaba aktardılar
banner99

E-POSTA ADRESİNİ ELEGEÇİRDİLER… Türkiye ile Danimarka’daki iki şirketin, 5-25 Şubat tarihleri arasında mobilya alışverişiyle ilgili yazıştığı e-posta adresini ele geçiren hackerler, alıcı bilgilerini değiştirerek 137 bin Euro tutarındaki ödemeyi KKTC’deki başka bir şirketin hesabına aktardı. Nakit olarak çekilen parayı aldığı belirlenen Nijerya uyruklu G.C.E., önceki gün Girne’de tutuklanırken, polis, meseleyle ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı.

Ahmet UÇAR

 Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkemizde değişik suçlar da işlenmeye devam ediyor. Şubat ayı içerisinde Danimarka ile Türkiye’de faaliyet gösteren iki işletme arasındaki alışveriş sırasında işlenen siber suç bunun en belirgin örneği.


Danimarka’da ve Türkiye’de faaliyet gösteren iki işletme arasındaki 5-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen mobilya alışverişinin ödeme işlemleri için iki şirket arasında yapılan e-posta (mail) yazışmaları hacklenerek (ele geçirilerek) Türkiye’deki işletmeye gitmesi gereken 137 bin Euro’luk ödeme KKTC’de faaliyet gösteren bir işletme hesabına yönlendirildi.


Durumun fark edilmesinin ardından yapılan şikayetle ilgili soruşturma başlatan KKTC polisi, söz konusu paranın nakit para olarak çekilip kendisine verildiğini belirlediği Nijerya uyruklu G.C.E., isimli zanlıyı tutukladı ve dün mahkemeye çıkararak aleyhine 3 günlük tutukluluk emri aldı.

banner134

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Mehmet Tunceli, olguları aktardı.


Tunceli, 17 Mart 2021 tarihinde Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’ne gelen şikayette 5 Şubat ve 25 Şubat tarihlerinde Danimarka ve Türkiye’de faaliyet gösteren iki işletme arasında mobilya alışverişi karşılığında ödeme için iki işletme arasındaki yapılan e-posta yazışmalarının hacklenip, hesap alıcı bilgilerinin değiştirildiğini belirterek, Türkiye’deki işletmeye gitmesi gerek 137 bin Euro’nun KKTC’de faaliyet gösteren bir işletme hesabına yönlendirildiğini kaydetti.


Tunceli, paranın söz konusu hesaptan nakit olarak çekildiğinin tespit edildiğini dile getirerek, paraların Girne’de ikamet eden Nijerya uyruklu G.C.E., isimli zanlıya teslim edildiğinin belirlendiğini ifade etti.


Zanlının 19 Mart 2021 tarihinde tespit edilerek derdest emri gereği tutuklandığına işaret eden Tunceli, soruşturmanın yeni başladığını bildirdi.


Polis, serbest kalması durumunda tahkikata olumsuz yönde etki edebileceğini göz önünde bulundurarak zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep etti.


Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer, soruşturmanın salimen yürütülmesi adına istenilen tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75