banner6

14 yıl sonra cezaevine gitti

banner37

14 yıl sonra cezaevine gitti
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   14 yıl önce sahtelediği TC pasaportu ile Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışırken tespit edilen ancak güneye kaçmayı başaran zanlı V.D. önceki gün Ercan Havalimanı’ndan ülkeye giriş yaparken yakalandı ve ileride yargılanmak üzere teminatla cezaevine gönderildi.

   “Sahte resmi evrak düzenleme”, “Sahte evrak tasarrufu”, “Sahtelenmiş evrakı tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, tanık olarak polis memuru Ali Gencer’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Gencer, zanlı V.D.’nin 10.04.2008 tarihinde, saat 06.00 raddelerinde Türkiyeli bir şahıs adına isdar olunan TC pasaportunun üzerine kendi resmini yapıştırmak sureti ile sahteleyip,

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçmek için Ledra Palas Kara Giriş Kapısı’nda görevli sivil hizmet görevlisine ibraz etmek sureti ile tedavüle sürdüğünü anlattı.

   Polis memuru Ali Gencer, zanlının başkasının kimliğine büründüğü esnada tespit edildiği an olay yerinden kaçarak izini kaybettirdiğini belirtti.
   Aynı gün zanlının Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne yasal olmayan yollardan geçtiğinin tespit edildiğini anlatan Gencer, zanlının aleyhinde 10.04.2008 tarihinde derdest emri temin edilip aranan şahıs olarak belgelendiğini kaydetti.

   Gencer, mesele ile ilgili olarak konu sahte TC kimliği ile ilgili yapılan kriminalistik incelemede kimlik üzerinde bulunan resmin değiştirilerek sahtelendiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

   Zanlının 06.07.2022 tarihinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı esnada tespit edilip derdest emri gereği tutuklandığını söyleyen Gencer, aleyhinde yürütülen tahkikatın tamamlandığını belirtti.

   Gencer, zanlının serbest kalması halinde yasal olmayan yollardan kaçabileceğine vurgu yapıp, tutuklu yargılanmasını talep etti.
   Yargıç Mine Ozankaya zanlının 40 günü aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104