banner6

15 ay hapis yatacak

banner37

Hisarköy’deki evinde 5 kök hintkeneviri bitkisi yetiştiren Hüseyin Gün’le ilgili karar Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıklandı

15 ay hapis yatacak
banner151

Elmas TOKAY

Hisarköy’deki evinde 15 kök hintkeneviri bitkisi yetiştiren ve Narkotik polisinin temmuz ayında gerçekleştirdiği operasyonda tasarrufunda kurutulmuş hintkeneviriyle suçüstü yakalanan Hüseyin Gün, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı okuyan Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, en önemli bulgunun, sanık Hüseyin Gün’ün bu suçu işlerken planlı, organize hareket ederek evinde düzenek kurup uyuşturucu madde yetiştirmesi olduğuna dikkat çekti.

Yargıç Fadıl Aksun’un başkanlığında, Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Ağır Ceza Heyeti adına sanıkla ilgili kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, geçtiğimiz temmuz ayında Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne bağlı bir ekibin, sanığın evine düzenlediği operasyon sonucu, 5 kök kesime hazır hintkeneviri ve kurutulmuş 60 gram hintkeneviri ele geçirilip, Gün’ün tutuklandığını kaydetti. Aksun, sanığın “uyuşturucu bitki yetiştirme” ve “tasarruf” suçlarından yargılandığını belirtti.

“İnternette araştırma yaptı”

Mahkeme Başkanı Aksun, olayın olgularına değinerek, sanık Hüseyin Gün’ün tutuklanmadan önce 2 yıl uyuşturucu kullandığını ve daha sonra kendinin yetiştirme kararı aldığını ifade ederek uyuşturucu ziraatı ile ilgili internette araştırma yaptığını anımsattı.

Aksun, Gün’ün Adana’ya giderek hintkeneviri bitkisi alıp Hisarköy’de yaşadığı eve getirip, düzenek kurarak uyuşturucu yetiştirmeye başladığını belirtti.

Uyuşturucu suçlarının ülkede yaygın ve önüne geçilemeyecek bir şekilde hızla artış gösterdiğini kaydeden Aksun, yasanın bu tür suçlar karşısında 15 yıla kadar hapislik öngördüğünün altını çizdi.

Mahkeme başkanı, Gün’ün evinde polis ekibinin 5 kök hasada hazır hintkeneviri bitkisi ele geçirdiğini, bu bitkilerin hasat edilmesi halinde azımsanmayacak bir miktarın ortaya çıkacağının da açık olduğunu ifade ederek sanığın yüklü miktarda uyuşturucu tasarruf ettiğinin ortada olduğunu kaydetti.

“Planlı, organize suç işledi”

Fadıl Aksun, okuduğu kararda en önemli bulgunun ise sanığın bu suçu işlerken planlı, organize hareket ederek, evinde düzenek kurup, uyuşturucu madde yetiştirdiğinin gözler önünde olduğunun altını çizdi.

Aksun, uyuşturucu suçlarının başka suçlara da bir basamak olduğuna vurgu yaparak Hüseyin Gün’ü 15 ay hapis cezasına mahkum ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 10:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110