15 milyon çam ağacı ilaçlanıyor

banner37

Ağaçlarda kurumaya, insanlarda ise alerjik reaksiyonlara neden olan çam kese böceklerine karşı mücadele başlatıldı. Bu doğrultuda önümüzdeki hafta Fransa’dan gelecek helikopterle 10 bin hektarlık ormanlık alanın ilaçlanması hedefleniyor

banner87
15 milyon çam ağacı ilaçlanıyor
banner90
banner8

Meyil AVCAN

İnsanlarda alerjik reaksiyonlara, ağaçlarda ise kurumaya neden olan çam kese böcekleri, çam ağaçları üzerinde kendini göstermeye başladı.

Orman Dairesi ise hem insanlar hem de ağaçlar için zararlı bu böceklere karşı mücadele başlattı. Bu doğrultuda önümüzdeki hafta Fransa’dan gelecek helikopterle 15 milyona yakın çam ağacının çam kese böceğine karşı ilaçlanması hedefleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Orman Dairesi Müdürü Ercan Poyraz, çam kese böceğine karşı alınan önlemler hakkında bilgi verdi.

Poyraz, yaklaşık iki yıldır Orman Dairesi’nin çam ağaçlarını helikopterlerle havadan ilaçlandığını ve bu yıl da Fransa’dan önümüzdeki hafta gelmesi beklenen helikopterle aynı işlemin yapılacağını anlattı.

Ayrıca kullanan ilaçların da biyolojik olduğunu kaydeden Poyraz, çam kese böceği sayısının eskiye göre azaldığını ifade etti.

“İlaçlamak için en uygun dönem”

Çam kese böceklerinin yumurtadan çıkışlarıyla birlikte kışlık keselerini örmeye başladıkları dönemin ekim ayından şubat ayına kadarki zaman dilimi olduğunu belirten Ercan Poyraz, çam ağaçlarını ilaçlamak için en uygun zamanın da yine aynı dönem olduğunu söyledi.

Poyraz, çam kese böceklerinin etkileri nedeniyle orman zararlısı olarak nitelendirildiklerini ifade etti ve üzerlerinde bulundukları ağaçları öldürmeseler de böceğin etkilerine maruz kalan ağaçlarda, yaprak ile özsu kaybı meydana gelip, boylarının uzamadığını ve hacim kaybına uğradıklarını söyledi.

Zayıf düşen ağaçların, başta kabuk böcekleri olmak üzere diğer zararlıların saldırısına da açık hale geldiklerine değinen Poyraz, hem çam ağaçlarını korumak hem de insanlarda oluşturdukları alerjik reaksiyonları önlemek için son iki yıldır biyolojik ilaçlar kullanarak havadan ilaçlama yaptıklarını kaydetti.

Poyraz ayrıca çam kese böceklerinin eskiye göre sayılarının azalmaya başladığını vurguladı.

“10 bin hektarda havadan ilaçlama yapılacak”

Ercan Poyraz, ormanlık alanlarda toplam 10 bin hektara, havadan biyolojik ilaçlar kullanılarak ilaçlama yapılması için ihaleye çıkıldığını ve ihaleyi Envirotek Cyprus firmasının aldığını açıkladı. Poyraz, “Bir hektarlık alana bin 500 çam fidanı dikiyoruz. Yani 10 bin hektarlık alanda da 15 milyon civarında çam ağacı var” dedi.

Önümüzdeki hafta ülkeye Fransa’dan gelmesi planlanan helikopterle ilaçlamaya başlayacaklarını ifade eden   Poyraz, ilaçlama yapılacak yerleri belirlemek adına yetkililerin arazileri tek tek gezerek potansiyel zarar görecek alanları tespit edip, haritalara işlediklerini kaydetti.

Poyraz, ülke çapında ilaçlama yapılacak ormanlık alanların tümünde, çevreye zararlı olmayan, biyolojik ilaçlar kullanılacağının altını çizdi.

Ercan Poyraz, şehir içinde, parklar ve okullarda bulunan çamların ilaçlanabilmesi için ise Orman Dairesi tarafından okullar ve belediyelere elden ilaç verileceğini ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75