1500 kadar geçiciye kadro yolu göründü

banner37

Başbakan Özgürgün, kadro bekleyen 1500 kadar geçiciyle ilgili bir yasa tasarısının hazır olduğunu ve hükümetin bu konuda iradesini ortaya koyduğunu, bunların gerçekleştirileceği müjdesini verdi

1500 kadar geçiciye kadro yolu göründü
banner99

Başbakan Hüseyin Özgürgün, halka gidip güven tazelemenin en doğrusu olacağını düşündüğünü ve koltuktan 9 ay önce kalmak istediğini ama muhalefetin seçimden kaçmak için bin bir yol denediğini ifade ederek, “Muhalefet mehter takımı gibi” dedi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklamasına göre, Özgürgün, katıldığı özel bir televizyon kanalında güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, seçim tarihini kendisinin değil, muhalefetin belirlediğine işaret ederek, “Halka gidip güven tazelememiz en doğrusu olur düşüncem ağır bastı. 5-6 ay daha beklemek yerine seçimi hemen yapalım önerime, ana muhalefet Partisi Başkanı Tufan Erhürman’ın ‘öyleyse 7 Ocak’ı öneriyoruz’ demesi ve benim de ‘kabul ettim’ demem üzerine çıkmış bir tarihtir” dedi.

banner134

Muhalefetin, seçim tarihini tartışma konusu yaptığını, konunun artık tartışılmaması gerektiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Bana göre muhalefet mehter takımı gibi bir adım ileri iki adım geri hareket ediyor” diye konuştu.

Siyasetçi için halk desteğinin önemli olduğunu, halk desteğini kaybetmiş bir siyasetçinin hiç bir gücü olmadığı gibi geçerliliği ve tanınırlığının da olmayacağını ifade eden Özgürgün, halkın desteğinin seçimle ortaya çıkacağını, bu nedenle güven tazelemek istediğini söyledi.

Özgürgün, “koltuktan dokuz ay önce kalkayım” dediğini, ama muhalefetin seçimden kaçmak için bin bir yol denediğini söyledi.

“Denk bütçe hükümetin ciddi bir başarısıdır

Bütçede bir sıkıntının olmayacağını, ülkede daha önce üç yıl sonra geçen bütçeler olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, 2003’teki bütçenin 2006’da geçtiğini söyledi.

Hükümetin 2018 bütçesini denk bütçe yaptığını, bunun ciddi bir başarı olduğunu, devletin gelirleri ile giderlerinin denkleştiğini kaydeden Özgürgün, “Denk bütçe ile hayat pahalılığı arasında bağlantı kurulmaması gerekir. Bütçe, devletin elde edeceği gelirler ile harcamaları arasındaki dengedir. Sonuçta devlet gelirlerini harcamaları ile denkleştirmiştir” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, hükümette oldukları 1.5 yıl içinde, yıllardır artmayan asgari ücreti üç kez belirleyerek yüzde 30 civarında artış sağlandığına işaret ederek, 31 Aralık’ta gerçekleşecek olan altı aylık hayat pahalılığının tüm kesimlere yansıtılacağını, denk bütçe ile bunu yapabilecek durumda olduklarını söyledi.

“Cumhurbaşkanı hükümete hiç bir zaman sıcak bakmadı”

Hükümete geldikleri ilk günden, Cumhurbaşkanı’nın hükümete karşı bir tutum içinde olduğunu, devletin zirvesinde bir sıkıntıya yol açmamak için devlet sorumluluğu ve ciddiyetiyle hareket ettiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı’nın “Döner Sermaye” gibi çok önemli bir sağlık yasasını dahi hiç bir gerekçe yokken Anayasa Mahkemesi’ne gönderip “2.5 ay oyaladığını” söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Ya imzala ya da imzalama Meclis bilsin” dedi.

“Döner sermaye ciddi bir devrim”

Döner Sermaye Yasası’nın sağlıkta ciddi bir devrim ve reform olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, halkın çok rahat bir şekilde tam gün hastanede doktorlara ücretsiz bakınıp, tedavi olmalarına imkân sağlayan bir yasanın Cumhurbaşkanlığı’na takıldığını belirtti.

Başbakan Özgürgün, seçim süresince, UBP’nin Kıbrıs sorununa ilişkin siyasetini de halka anlatacaklarını ve KKTC’nin olası bir anlaşmada taraf olduğunu vurguladı.

UBP’nin, yıllardır, “KKTC bir devlet olarak kurulmuştur ve vardır” dediğini ve bu duruşunu hiç bozmadığını kaydeden Özgürgün, “UBP olarak, Devlet ile birlikte hem içerdeki sorunları düzelterek, halkın refahını yükseltip, ekonomiyi geliştirelim, hem de bir anlaşma olacaksa KKTC’nin bu anlaşmada taraf olması ideolojisini hep ortaya koyduk” dedi.

Kıbrıs Rum kesiminin çözüm konusunda asla samimi olmadığını vurgulayan Özgürgün, Enosis kararının kutlanması yönünde ve “garantiler ortadan kalksın, asker çekilsin” diye Rum Meclisi’nden kararlar çıkartıldığını kaydetti.

“Maaşların taksitle ödendiği bir dönemde hükümete geldik”

“Çalışanlara taksitle maaş ödemesinin yapıldığı bir dönemde hükümete geldiklerini, Türkiye ile Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nü imzalayarak yatırımların önünü açtıklarını” ifade eden Başbakan Özgürgün, “Hükümeti devraldığımız dönemde ekonomide, devletten alacağı olan çok büyük kesimler vardı. Kuraklık paraları, doğrudan gelir desteği, mazot paraları, ürün bedelleri ve iş kesimi ile esnafa devletin vereceği rakamlar ciddi boyutlara ulaşmış bir Maliye Bakanlığı devralınmıştı. Ama hükümetin aldığı tedbirlerle ürettiği kararlarla bunların tümünü aştık” diye konuştu.

Sosyal sigortaların batma noktasından bugün, borçlanmadan maaş ve borç ödeyen duruma geldiğini kaydeden Özgürgün, “Batacak olan Daire’nin önümüzdeki yıl borcunun sıfırlanması öngörülüyor” dedi.

Özgürgün,“Tarımda da hiç bir borcu kalmayan, borçsuz bir Tarım Bakanlığı hedefi ile 2018 bütçesi hazırlandı. Bakanlık 2019’a borçsuz girecek. Hedefimiz budur. Çünkü, hükümetlerin devamlılığı var. Geriye dönük kimsenin alacağı kalmayan, emeği ile bu işi yapan insanlara borcumuz kalmadı” ifadesini kullandı.

Devlete 2011 sonrası işe girenlerin durumunda da iyileştirme yapıldığını, öğretmenlerin hazırlık ödeneğinin bir defada peşin ödendiğini, özel sektörde çalışanların yatırımları için de çalışma yapıldığı ve özellikle işveren katkı payına destek verdiklerini anlatan Başbakan Özgürgün, “Tüm bunlar, bizim ne yapabileceğimizi gösteriyor” dedi.

“Hizmetlerin devamı için yetki istiyoruz”

Ekonomiden spora kadar devletin elini halka uzattığını, bu hizmetlerin devamı için yeniden halktan yetki istediklerini ifade eden Özgürgün, hükümetleri döneminde sporda, ilk kez Lefkoşa dışında gece maçları yapılmaya başlandığını, ülke genelinde alt yapılarda iyileştirmeler yapıldığını, İskele ve Lefke’de de çok kısa sürede, çok güzel stadların hizmete gireceğini anlattı.

Geçiciler konusu ve BRTK Yasası

Polislerin yasa değişikliği beklediklerini bildiğini, BRTK çalışanlarıyla ilgili yasa önerisinin komitede hemen gündeme alınacağını öğrendiğini aktaran Özgürgün, ayrıca kadro bekleyen 1500 kadar geçiciyle ilgili de bir yasa tasarısının hazır olduğunu ve hükümetin bu konuda iradesini ortaya koyduğunu, bunların gerçekleştirileceğini söyledi.

“Yeni hükümeti UBP kuracak”

Anketlerde UBP’nin birinci parti çıktığını, en yüksek oyu alarak yeni hükümeti UBP’nin kuracağını savunan Özgürgün,“Burada iki hedefim var. Birincisi 26 milletvekili ile tek başına iktidara gelebilme hedefi. İkincisi ise oylarımızı yüzde 40’lara yaklaştırmak. Seçim kampanyasını bu hedeflerle yürüteceğiz” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, milletvekili adaylarını üyelerin belirleyeceğini de sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2017, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75