16 aylık hasret bitiyor;Arasta esnafı çok heyecanlı

banner37

Pandemi tedbirleri kapsamında Şubat 2020’den beridir geçişlere kapatılan sınır kapıları, liderlerin vardığı uzlaşı çerçevesinde bugün yeniden açıldı. Kuzey ve Güney arasında bugünden itibaren 7 günlük negatif antijen veya PCR testiyle geçişler yapılabilecek. Lokmacı Barikatı’nın açılmasını dört gözle bekleyen esnaf ise, dün hazırlık yaptı

16 aylık hasret bitiyor;Arasta esnafı  çok heyecanlı
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçişler, pandemi tedbirleri nedeniyle Şubat 2020’den itibaren sınırlandırıldı.

Sınır kapılarından sınırlı geçişlerin yapılması, esnafı ve birçok sektörü ekonomik anlamda derinden etkiledi.

16 aydır kapalı olan sınır kapıları nihayet bugün yeniden geçişlere açıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum Lider Nikos Anastasiadis’in vardığı mutabakat sonucu 9 sınır kapısından geçişlerin yeniden açılması, yüzleri güldürdü.

Ledra Palace, Beyarmudu, Akyar, Metehan, Bostancı, Lokmacı, Yeşilırmak, Derinya ve Aplıç sınır kapılarından yeniden geçişlerin başlaması memnuniyet yarattı.
Sınır kapılarından geçişlerde, seviye 2 (turuncu) uygulamaları çerçevesinde 7 günlük negatif PCR veya antijen testi talep edilecek.

 

Arasta esnafı, müşterilerini bekliyor

Geçişlerin yeniden başlamasına en çok sevinen kesim ise Arasta esnafı oldu.

Lokmacı sınır kapısından yapılacak geçişlerle yeniden ekonomik olarak ayağa kalkma umuduna sarılan esnaf, dün hazırlık yaptı.

Müşterilerini dükkanlarında ağırlamak için heyecanlı olduklarını ifade eden Arasta esnafı, “Nihayet yüzümüz gülecek” dedi.

Arasta esnafı dün, dükkanlarında ve sokaklarında derin temizlik yaptı, Covid-19 tedbirlerini artırdı.

Arasta esnafı, pandemi sürecinde kapılar kapatılması nedeniyle ekonomik olarak zor günler yaşadıklarını belirterek, kapıların açılmasıyla iş yapabileceklerini ancak PCR testlerinin ücretinin de turistlerin alışveriş yapması noktasında etkili olacağını kaydetti.

Sınır kapılarının açılmasından umutlu olduklarını dile getiren esnaf, yurt dışından gelen 8 – 10 grup halinde gezen bazı turistlerin çarşıdan alışveriş yaptığını ve esnafı rahatlattığını belirtti.

banner134
Eylemler olmuştu

Hatırlanacağı üzere Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında iki taraf arasındaki geçişler Şubat 2020 tarihinden beri kapalıydı.
Kıbrıs Rum tarafı geçen yıl şubat sonunda Lokmacı, Derinya, Aplıç ve Bostancı kapılarını Koronavirüs önlemleri gerekçesiyle kapatmış, KKTC hükümeti de 11 Nisan 2020’deki toplantısında Koronavirüs önlemleri kapsamında tüm kara ve hava sınır kapılarının 30 Nisan'a kadar KKTC vatandaşı olmayanlara kapatılmasına karar vermişti.
Güney Kıbrıs’ın kapıları kapatma kararı, Kıbrıslı Türkler ve Rumlarca Lokmacı bölgesinde düzenlenen eylemlerle protesto edilmişti.
Bir yılı aşkın sürede sınır kapılarıyla ilgili başka kararlar da alındı. Güney Kıbrıs’ta öğrenim gören öğrenciler, çalışanlar ve tedavi görenler için geçişlere izin veriliyor.

Üç farklı seviye
Liderlerin vardığı anlaşma uyarınca, Sağlık Teknik Komitesi’nin epidemiyolojik durumu haftalık olarak değerlendirecek ve geçiş noktalarında hangi seviyenin uygulanacağına karar verecek.
Uygulanacak seviyeler şöyle belirlendi:
“Seviye 1-Yeşil: Hiçbir sınırlama uygulanmayacak
Seviye 2-Turuncu: 7 günlük negatif antijen ve PCR testi
Seviye 3-Koyu Kırmızı: Halka kapalı
Sağlık nedenli geçişlerde:  72 saatlik negatif PCR testi
İş, eğitim ve ikamet ile ilgili geçişlerde: 7 günlük negatif PCR veya antijen testi
Seviye 1 ve 2’nin üçüncü ülke vatandaşları da dahil olmak üzere her kategoriden insana uygulanacak.
İki taraftan herhangi birinde Covid-19 sayılarında artış kaydedilmesi durumunda, Sağlık Teknik Komitesi ve uzmanların yapacağı değerlendirme sonucu seviyeler yükseltilebilecek.
Şu anki durum seviye-2 turuncu olarak belirlenirken, geçişler 7 günlük negatif antijen veya PCR testi ile yapılacak.

 

Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi? Arasta esnafı ne dedi?

Ertan Ercantan:

“Kapıların açılmasını heyecanla bekliyoruz. Birçok arkadaş, kapılarının açılması için çok uğraştı. Bu çarşı ilk açıldığında cıvıl cıvıldı. Pandeminin ardından çarşı, daha da durgunlaştı. En zor günleri esnaf yaşadı. Sınır kapılarının şimdi tekrar açılması bu nedenle umut verici. Kuzey’e geçecek turistlerin ne kadar PCR ücreti ödeyeceği de önemli, eğer bu ücretler pahalıysa buraya geçenler istediği gibi alışveriş yapamayacaktır”.

Salih Doktoroğlu:

“Sınır kapılarının açılmasından umutluyuz. Turistler gelecek. Buraya haftalık gelen turistler vardı, onlar çok alışveriş yaparlardı. 8- 10 gruptan oluşan bu turistler Arasta’ya her hafta iyi para bırakırdı, esnaf mutlu olurdu. Kapıların açılmasıyla belki o turistler yine gelir de esnaf yine istediği gibi iş yapabilir”.

Derviş Yağcıoğlu:

“Umudunu kesme yurdundan. Ben sınır kapılarının açılmasından umutluyum. Sadece ekonomik anlamda değil, dostluk, arkadaşlık ve barışa katkı anlamında da kapıların açılması güzel olacak. PCR testlerinin fiyatları yüksek olmazsa ekonomik anlamda Arasta esnafı rahat edecek. Biz hazır bir şekilde bekliyoruz”.

Ömer Cabacaba:

“Turistler buraya geldiğinde ekonomik olarak rahat olurlarsa Arasta esnafı da ekonomik olarak gelir elde edebilir. Yani Lefkoşa’nın yarısı bizim tarafta, yarısı Güney tarafındadır. İkisinden birisi olmazsa bir şey eksik kalır. Ben kapıların açılması sonucunda işlerin artacağı noktasında umutluyum ama aynı zamanda da temkinliyim. Dediğim gibi PCR test ücretleri fazla olmaz da turistler harcama yapabilecek düzeyde olursa, kapıların açılması iyi bir adım olacak”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75