banner6

169 parça çok değerli eski eser ele geçirildi

banner37

169 parça çok değerli  eski eser ele geçirildi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği “Gömü” isimli operasyonda içinde Bizans ve Roma dönemine ait oldukça değerli olduğu belirlenen 169 parça sikke, yüzük, buhurdanlık gibi kıymetli eski eserler ele geçirildi.

   “Kanunsuz Eski Eser Tasarrufu ve İthali” suçlamalarıyla tutuklanan N.T. dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Serkan Sakallı’yı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Sakallı, 06.06.2022 tarihinde saat 13.30 raddelerinde Lefkoşa-Ortaköy'de faaliyet gösteren Lemar Süpermarket’e ait park yeri içerisinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü'nde görevli bir polis ekibi tarafından şüpheli vaziyette görülen ZNF 160 plakalı araç içerisinde, aracın şoförü N.T.’nin huzurunda arama yapıldığını belirtti.

Araba eski eser doluydu

   Polis memuru Serkan Sakallı, araçta yapılan aramada; söz konusu aracın şoför koltuğunun arka kısmında bulunan paspasın üzerinde siyah renk naylon poşete sarılı sarı renk naylon poşet içerisinde 154 adet sikke, 4 adet yüzük, 1 adet buhurdanlık,1 adet ok başı ve 9 adet takı eşyaları parçaları olmak üzere toplam 169 adet eski eser olduğuna inanılan maddelerin bulunarak emare olarak alındığına vurgu yaptı.

   Sakallı, yapılan soruşturmada, zanlının söz konusu eski eserleri, Ekim 2021 yılı içerisinde Yozgat-Türkiye'de kendisine ait tarla içerisinde bulduğunu belirttiğini mahkemeye aktardı.

   Sakallı, yine yapılan soruşturmalarda zanlının söz konusu maddeleri müşteri bulup satmak için 04.06.2022 tarihinde Türkiye’den gelerek Ercan Havalimanı’ndan KKTC'ye beraberinde getirdiğinin öğrenildiğini kaydetti.

Zanlının gönüllü bir ifade verdiğini ve tahkikatın devam ettiğini söyleyen Sakallı, zanlının üç gün tutuklu kalmasını talep etti.
   Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104