17 bin 586 dönüm arazi Türkleştirildi

banner37

Taşınmaz Mal Komisyonu, KKTC’de bulunan birçok Rum malı arazinin, satın alma veya takas yöntemiyle eski sahiplerinden alınmasını ve uluslararası hukukta bu arazilerin legal zemine oturmasını sağladı

banner87
17 bin 586 dönüm  arazi Türkleştirildi
banner90
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

   KKTC’de bulunan taşınmaz Rum mallarını yasal sahiplerine iade eden veya tazminat ödenmesi kararlarını veren Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK), ülke genelinde bugüne kadar 17 bin 586 dönümlük arazinin Türkleştirilmesini sağladı.

   Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Ayfer Said Erkmen, ülke genelinde toplam 23 milyon 530 bin 375 metrekare arazinin Türkleştirildiğini belirterek, bunun, 17 bin 586 dönüme tekabül ettiğini söyledi.

   Erkmen, komisyona bugüne kadar 70 bin civarında kişinin 6 bin 538 dosya ile başvurduğunu; bunların bin 194’ünün sonuçlandığını, ancak 193 dosyanın sonuçlandıktan sonra geri çekilmesinden dolayı bugüne kadar bin 1 dosyanın çözüme kavuşturulmuş olduğuna dikkat çekti.

   Başvuruların geri çekilmesinde birçok farklı nedenin olduğunu ifade eden Erkmen, bunlar arasında mal sahipliğinin ispat edilememesi, verilen teklifin az bulunması ve sürecin uzamasının yanı sıra Rum tarafının aldığı bazı tedbirlerin önemli bir yer tuttuğunu dile getirdi.

“Rumlar eskisi gibi başvuru yapmıyor”

   Rumların eskiden kuzeyde bırakılan taşınmaz malları bankalara ipotek olarak gösteremediğini kaydeden Erkmen, bankaların kuzeydeki malları ipotek olarak kabul etmeye başlamasıyla birlikte Rumların eskisi gibi komisyona başvurmadığını söyledi.

   Rum hükümetinin kuzeydeki arazilerin Türkleşmesini istemediği için önlem aldığını ifade eden Erkmen, şöyle konuştu:

   “Bir Rum, eskiden, kuzeyde bıraktığı taşınmaz malını güneyde ikamet eden bir başka Rum’a satmak istediği zaman devlete yüzde 6’lık transfer ücreti ödemesi gerekiyordu. Ancak Rum hükümeti son dönemlerde kuzeydeki arazilerin Türkleşmemesi için bu transfer ücretlerini bağışlıyor. Ayrıca bu satış gerçekleştiği zaman arazi el değiştirdiğinden dolayı bu ticari işlem olarak sayılıyor ve böylece bu kişiler komisyona başvuramıyor. Çünkü komisyon, 1974 yılındaki mal sahibine veya onun yasal varisine bakıyor. Yani satış olduğu zaman herhangi bir insan hakkı ihlali olmadığı için başvuru hakkı gidiyor.”

“110 milyon sterlin halen ödenemedi”

   Erkmen, şu ana kadar komisyonda sonuçlandırılan başvuruların yüzde 98’inin tazminat yöntemiyle, geriye kalan yüzde 2’lik kısmın ise iade, kısmi iade veya takas yöntemiyle çözüme kavuşturulduğunu belirtti.

   13/2008 Yasası’na göre Rum malı kullanan bir Türk’ün, mal sahibi Rum ile kendi arasında anlaşarak malı satın almasının mümkün olduğunu söyleyen Erkmen, bu yasaya göre devletten para çıkmadan kullanıcının ödeme yapabileceğini ifade etti.

   Erkmen, çözüme kavuşturulan bin 1 dosya için 302 milyon 145 bin 102 sterlin ödeme yapılmasına karar verildiğini, ancak bugüne kadar sadece 192 milyon 145 bin 102 sterlin ödeme yapılabildiğini belirtti.

   Şerefiye Vergisi’nin hayata geçirilememesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’nin artık ödeme yapmadığına dikkat çeken Erkmen, bu nedenle 110 milyon sterlininin halen ödenemediğine vurgu yaptı.

   Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) göre, tazmin edilmemiş Rum mallarının illegal olarak sayıldığını belirten Erkmen, Türkleştirilen arazilerin uluslararası hukuka göre legal zemine oturduğuna vurgu yaptı.

“Şerefiye Vergisi oy kaygısı nedeniyle yasalaşamadı”

   Türkiye Cumhuriyeti’nin eskiden ödemeleri rahatlıkla yaptığını ifade eden Erkmen, şöyle devam etti:

   “Bugün Türk malı arsa 100 bin liraysa, hemen yanındaki Rum malı arsanın fiyatı 30 bin liradır. Dolayısıyla Rum mal sahibine ödeme yapıldığında, o arazinin fiyatı da 30 binden 100 bin liraya çıkmış oluyor. Yani arazide bir nemalanma ve değer artışı oluyor.

   Türkiye Cumhuriyeti ise Şerefiye Vergisi dediğimiz bu nemalanmanın yüzde 10’undan vergi alınıp komisyona verilmesini istiyor. Ancak oy kaygısından dolayı bugüne kadarki hiçbir iktidar ile muhalefet, bu verginin yasalaşmasına yanaşmadı. Bu nedenle Türkiye de bu paraları ödemekten vazgeçti. Bizde de bu paraları ödeyecek kaynak olmadığı için sonuçlandırdığımız dosyalara ödeme yapamıyoruz. Eğer başvurulara zamanında ödeme yapılmış olsaydı, komisyona belki de fazla başvuru olurdu.”

“Otellerin Türkleştirilmesi sağlanmalı”

   Erkmen, her geçen gün dövizin artmasından dolayı TL bazında ödenmesi gereken borç miktarının da arttığına işaret ederek, komisyonun 75 milyon TL’lik bütçeyle 110 milyon sterlin borç ödemesinin imkansız olduğunu dile getirdi.

   Ülkemizde toplam 166 otelin olduğunu ifade eden Erkmen, bunların sadece 33 tanesinin Türk malı üzerinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

   Rum hükümetinin, Rum malı üzerinde olan otellere gidilmemesi yönünde seyahat acenteleri ve elçiliklere bildiri yayınladığını belirten Erkmen, bu otellerin 13/2008 Yasası altında Türkleştirilmesinin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

   Ülkemizdeki otellerin Türkleştirilmesi durumunda turistlerin otellere daha serbest gelebileceğini söyleyen Erkmen, bu sayede Rumların kullandığı kozun da önlenebileceğine vurgu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75