17 bin ton arpa ‘israf’ olabilir

banner37

Ülkemizde geçtiğimiz kış yağan yağmurlar topraklarımıza ‘76 bin’ tona yakın bereket getirdi ancak bu ürünlerin tümünü muhafaza edecek yeterli ambarın olmayışı ‘17 bin’ ton arpanın açıkta stoklanmasına yol açtı. Tarımla uğraşan birçok kesimse bu ürünlerin ‘israf’ olmasından endişe duyuyor

banner87
17 bin ton arpa ‘israf’ olabilir
banner90
banner8

YETERLİ AMBARIN OLMAYIŞI İSRAFA YOL AÇABİLİR Ülkemizde geçtiğimiz yıllara göre bu yılki tahıl hasadı daha verimli geçti. TÜK’ün ambarlarında toplam 76 bin ton tahıl ürünü bulunurken, bunun 15 bin tonu buğday, geriye kalan 62 bin tonu da arpadan oluşuyor. Ancak TÜK’ün kapalı ambar sayısının yetersiz olmasından dolayı yaklaşık 17 bin ton arpanın açık bir vaziyette stoklanmasıysa, tarımla uğraşan kesimlerin bu ürünlerin ‘israf’ olacağı endişesine kapılmasına neden oldu. TÜK Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan ise, yağmurlar başlamadan önce kurumun gerekli tüm tedbirleri aldığını ve açık alanlarda saklanan arpaları ‘birinci sınıf’ muşambayla örttüklerini belirtti. Adahan, arpanın dış etkenlerden korunabilmesi için her türlü önlemi aldıklarını belirtirken, personellerinin artık ‘arpayı dışarıda nasıl saklayacağını’ tecrübe ettiğine dikkat çekti.

“HER GEÇEN GÜN DAHA ÇOK ARPA HEBA OLACAK”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, açıkta stoklanan 17 bin ton arpanın kaderine terk edildiğini belirterek, naylonla arpaların korumasının mümkün olmadığını söyledi. Naimoğulları, daha önce yetkililere arpaları açıkta stoklamak yerine, küçükbaş hayvancıya uygun fiyata satmaları konusunda defalarca uyarıda bulunduklarını, ancak buna rağmen kimsenin kendilerini dinlemediğini söyledi. Naimoğulları, “Arpayı naylonla örterek koruyamazsınız. O naylonların altına bakılsa; ıslanmış, dibi tutmuş veya simsiyah bir arpayla karşılaşacaklar. Eğer bu ürünler süratle satılmaza, her geçen gün dışarıda muhafaza edilen arpa daha da çok heba olacak” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde geçtiğimiz kışın bol yağışlı geçmesi bir yandan topraklarımıza ‘bereket’ getirirken, diğer yandan da ürettiğimiz ürünlerin ‘israf’ olma olasılığıyla karşı karşıya kalmasına neden oluyor.

Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) stoklarında bugün itibariyle toplam 76 bin ton tahıl ürünü bulunurken, bunun 15 bin tona yakını buğdaydan, geriye kalan 62 bin tonu da arpadan oluşuyor.

Ancak ülke genelinde hasat edilen tüm ürünleri stoklayacak yeterli kapasitede ‘kapalı ambarın’ bulunmayışı, yaklaşık 17 bin ton arpanın ‘açıkta’ saklanmasına yol açtı.

Son günlerde bölgemizi etkisi altına alan sağanak yağışlar ise tarımla uğraşan birçok kesimin 17 bin ton ürünün ‘israf’ olacağı endişesine kapılmasına neden oldu.

Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, ülkede yıllardır arpanın açıkta stoklandığını belirterek, personellerinin artık ‘arpayı dışarıda nasıl saklayacağını’ tecrübe ettiğine dikkat çekti.

Adahan, yağmurlar başlamadan önce kurumun gerekli tüm tedbirleri aldığını ve açık alanlarda saklanan arpaları ‘birinci sınıf’ muşambayla örttüklerini belirterek, arpanın dış etkenlerden korunabilmesi için her türlü önlemi aldıklarına işaret etti.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise açıkta stoklanan 17 bin ton arpanın kaderine terk edildiğini belirterek, naylonla arpaların korumasının mümkün olmadığını söyledi.

Naimoğulları, yetkililere daha önce arpaları açıkta stoklamak yerine, küçükbaş hayvancıya uygun fiyata satmaları konusunda defalarca uyarı yapmalarına rağmen kimsenin kendilerini dinlemediğini belirterek, “Arpayı naylonla örterek koruyamazsınız. O naylonların altına bakılsa; ıslanmış, dibi tutmuş veya simsiyah bir arpayla karşılaşacaklar. Eğer bu ürünler süratle satılmaza, her geçen gün dışarıda muhafaza edilen arpa daha da çok heba olacak” dedi.

Adahan: 17 bin ton arpayı açıkta stokladık

Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, bu yıl 62 bin arpa, 15 bin tona yakın da buğday olmak üzere yaklaşık 76 bin ton tahıl ürünün stoklandığını belirtti.

Adahan, ülke genelindeki tüm ürünleri kapalı alanlarda muhafaza edebilecek bir kapasitenin olmamasından dolayı bu yıl birçok bölgede ‘ambar kiralandığını’, ancak buna rağmen 17 bin ton ürününün açıkta stoklanmak zorunda kaldığına işaret etti.

Toprak Ürünleri Kurumu’nun yıllardır ‘açıkta arpa’ stokladığını belirten Adahan, personellerinin ‘arpayı dışarıda nasıl saklayacağını’ tecrübe ettiğine dikkat çekti.

“Arpaları ‘birinci sınıf’ muşambayla örttük”

Yağmurlar başlamadan önce kurumun gerekli tüm tedbirleri aldığını kaydeden Adahan, açık alanda en fazla arpa stoklanan bölgelerin sırasıyla Geçitkale, Vadili ve İskele’de yer aldığını söyledi.

Geçitkale bölgesindeki araziye belediyenin yardımıyla hem eğim verdiklerine, hem de kanal yaptıklarına dikkat çeken Adahan, yağmur sularının bu sayede arpalara zarar vermeyeceğini dile getirdi.

Adahan ayrıca, açık alanlarda stoklanan arpaları ‘birinci sınıf’ muşambayla örttüklerini belirterek, arpanın dış etkenlerden korunabilmesi için her türlü önlemi aldıklarını söyledi.

Naimoğulları: 17 bin ton arpa kaderine terk edildi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz yılın arpa rekoltesi bakımından çok verimli geçtiğini belirterek, halen birçok üreticinin elinde kasım ayına kadar yetecek arpa bulunduğuna dikkat çekti.

Naimoğulları, Toprak Ürünleri Kurumu’nun hasat edilen tüm ürünleri kapalı alanlarda stoklayacak yeterli kapasiteye sahip olmadığından 17 bin ton arpayı açıkta saklayarak kaderine terk ettiğini söyledi.

“Arpayı naylonla örterek koruyamazsınız”

Açıkta stoklanan arpaların naylonlarla örtüldüğünü, ancak naylonun arpaları korumasının mümkün olmadığını belirten Naimoğulları, şöyle devam etti:

“Yetkililere daha önce arpaları açıkta stoklamak yerine, küçükbaş hayvancıya uygun fiyata satmaları konusunda defalarca uyarıda bulunmamıza rağmen kimse bizi dinlemedi.

Bu yıl verimli geçtiğinden, şu anda hayvancıların kendi stoklarında kasım ayına yetecek kadar arpası var. Ancak arpa fiyatları yüksek olduğundan birçok hayvancı doğal olarak arpa yerine mısıra yönelecek.”

“Arpalar en az iki ay daha dışarıda kalacak”

Naimoğulları, hayvan üreticilerinin en yoğun dönemde bile aylık 8 bin ton arpa tükettiğini, dolayısıyla da açıkta stoklanan arpanın en az 2 ay daha dışarıda kalacağını belirterek, “Bu kış yağışlar geçen seneki gibi olursa dışarıda saklanan arpalarda çok büyük bir kayıp yaşanacak” dedi.

Naimoğulları, “Biz daha önce bu arpaları elden çıkarın dedik, dinlemediler. Bir de bunun üzerine zam yaptılar. Hayvancılar bu şartlar altında nasıl arpa satın alsın?” şeklinde konuşarak, “Arpayı naylonla örterek koruyamazsınız. O naylonların altına bakılsa; ıslanmış, dibi tutmuş veya simsiyah bir arpayla karşılaşacaklar. Eğer bu ürünler süratle satılmaza, her geçen gün dışarıda muhafaza edilen arpa daha da çok heba olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75