175 göçmen isyan noktasında

banner37

Güney Kıbrıs'a gitmek isterken kendilerini KKTC sularında bulan 69’u çocuk, 30’u kadın ve 76’sı erkek Suriyeli göçmenler, bir aydır İskele’de bir apartmanda yaşıyor. Tahammül sınırı kalmayan göçmenlerin, Güney’deki akrabalarının yanına gitmek istediği belirtildi

banner87
175 göçmen isyan noktasında
banner90
banner8

“NAHOŞ OLAYLARLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ”…  Kaçak yollarla Güney Kıbrıs'a gitmek isterken 21 Mart 2020’de KKTC sularında yakalanan 175 mültecinin akıbeti hâlâ belli olmadı. Personelleri ve bölge halkı ile birlikte mültecilere sahip çıkan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, “Bu kardeşlerimiz burada oldukları sürece biz hizmet etmekten aciz değiliz fakat artık bu sorunun çözüme ulaşması gerekir. Çünkü bu insanların tahammül sınırı dolmak üzere, yakın zamanda bir isyan meydana gelebilir. Nahoş ve hiç istemeyeceğimiz olaylarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

Funda ÖZSAKINÇ

   Güney Kıbrıs'a gitmek isterken kendilerini KKTC sularında bulan 175 mülteci ile ilgili bilirsizlik devam ediyor.

Mülteciler, 21 Mart sabahı saat 03.30 sıralarında Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasında deniz sahilinde kıyının yaklaşık 10 metre ilerisinde içinde bulundukları teknenin yan yatması sonucu KKTC birimleri tarafından kurtarıldı.

   Tekneden tahliye edilerek İskele Dr. Fazıl Küçük Spor Salonuna taşınan 69’u çocuk, 30’u kadın ve 76’sı erkek olmak üzere toplam 175 Suriyeli mülteci için bölge halkı ve devlet yetkilileri tarafından önemli miktarda yardım geldi ve İskele bölgesinde konutlara yerleştirildi.

 Mültecilerin son durumuyla ilgili KIBRIS’a konuşan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, göçmenlerin bölge yatırımcılarının tahsis ettiği apartman dairelerinde yaşadıklarını ifade etti. Sadıkoğlu, bu şahısların özel birlik mensubu polisleri tarafından korunduklarını ve İskele Belediyesi’nin görevlendirdiği 10 personelin, tıbbi malzeme, ilaç, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşıladığını belirtti. Mültecilerin 3 öğün yemeklerinin devlet tarafından karşılandığını, eczane, ilaç vs. gibi ihtiyaçlarının da belediye tarafından sağlandığını anlatan Sadıkoğlu, “Bu hizmetlerde bir sıkıntı yok, biz bu konuda şikâyetçi değiliz. Fakat bu insanlar, şu an için unutulmuş durumdalar. Bu belirsizlik herkesi kaosa sürüklüyor. Devlet yetkililerimiz bu işe acil bir çare bulmalıdırlar” dedi.

“Korona’ya bahaneyle bu insanlar unutuldu”

Mültecilerin iadeleri konusunda bir bilinmezlik içerisinde olunduğunu, Korona salgını bahane edilerek bu insanların unutulduğunu savunan Sadıkoğlu, “Aldığımız duyuma göre, göçmenlerin kısa bir süre içinde isyan etmeleri gündeme gelebilir. Nahoş ve hiç istemeyeceğimiz olaylarla karşı karşıya kalabiliriz. Bizim kendilerine karşı olan davranışımızdan memnun oldukları için sakin duruyorlar ama bu insanlar kopma noktasında ve isyan çıkaracaklarından endişeliyiz” dedi.

  Mültecilerin bölgelerinde bulunduğu süre içinde onlara hizmet etmekten aciz olmadıklarını vurgulayan Hasan Sadıkoğlu, Mülteci Hakları Derneği’nin de yardımda bulunması gerektiğine dikkati çekti. Göçmenlerin esas hedeflerinin aslında Güney Kıbrıs’a geçmek olduğunu anlatan Hasan Sadıkoğlu, “ Türkiye’ye gönderilmek istemiyor bu insanlar ve bilinmezliklerinin bir an önce devlet yetkilileri tarafından ortadan kaldırılmasını talep ediyorlar” şeklinde konuştu. 

Osum: ‘Polis zorla alıkoyuyor’ denildi

   Mülteci Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü Fezile Osum da konuyla ilgili KIBRIS’ın sorularını yanıtladı.

   Bu şahısların adaya geleli 1 ay olduğunu ifade eden Osum, ne kadar kalacaklarının ise belli olmadığını, 14 günlük karantina sürelerinin dolduğunu ve hiç birinde Korona’ya rastlanmadığını belirtti.

   Osum, “Güney Kıbrıs ve Türkiye’nin Koronavirüs önlemlerinden dolayı kabul etmediği 175 mültecinin, İskele Bölgesi’nde tahsis edilen konutlara yerleştirildiler, bu insanlar, şu an o apartmanlarda polis tarafından alıkoyulmuş durumdadırlar, telefon hakları ve gezme hakları yok, kişilerin akrabalarına ulaşıldı, balkondan atlayıp kaçmaya çalışan olmuş. Polis zorla alıkoyar dendi, balkona bile çıkmaları yasaklanmış” iddiasında bulundu.

   “Bizim için temel olan şey bu insanların Suriye’ye geri gönderilmemeleridir” diyen Osum, birçoğunun Güney’de 1. dereceden akrabalarının olduğunu ve tek isteklerinin akrabalarının yanına gitmek olduğunu kaydetti.   Dönem dönem polisle konuşup bilgi aldıklarını anlatan Fezile Osum, göçmenlerin gıda konusunda ihtiyaçları ve eksikleri olmadığını, sosyal hizmetlerin de konuyla ilgilendiğini belirtti.

   Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın bu insanları kabul etmediğini anlatan Osum, “İnsan hakları izleme kurulu bu insanlar hakkında 2 tarafa da çağrıda bulundu. Türkiye’yi güvenli ülke olarak kabul etmedikleri için oraya gönderilmelerini istemiyorlar, bu insanların sorununa bir an önce çare bulunmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 14:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandas
vatandas - 2 ay Önce

IYIDIR SIZE IYLIK YAPACAKSINIZ HA ALIN BASINIZA

SIRADAKİ HABER

banner75