banner6

18 Mart şehitleri ve Çanakkale için tören düzenlendi

banner37

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği’nde bu sabah saat 09.00’da anma töreni düzenlendi.

18 Mart şehitleri ve Çanakkale için tören düzenlendi
banner150 banner150 banner151

Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulması, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende, Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri, Şehitlik Özel Defteri’ni imzaladı.

Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanı Piyade Albay Hüseyin Özçelik, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 1. Alay Komutanı Vekili Piyade Yarbay Ahmet Yeltekin, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Lefkoşa Polis Müdürü Yüksel Öğmen ile siyasi parti ve dernek temsilcilerinin katıldığı törende, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Girne Bölge Başkanı Ersoy Taluğ ve 1. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Üsteğmen Menderes Çağlıyan birer konuşma yaptı.

Tören, şehit kabirlerinin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

Basri

Lefkoşa Kaymakamı İbrahim Basri Şehitlik Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Bugün Türklük uğruna, özgürlük uğruna, vatan ve bayrak uğruna şehit düşmüş olan tüm şehitlerimizi anma günüdür.

Bu uğurda canlarını veren siz aziz şehitlerimiz, bir kez daha huzurunuzdayız. Uğruna şehit olduğunuz bu topraklarda Türk Milletinin bağımsız ve özgürce yaşaması milletimizin yüceltilmesi ve güvenli bir gelecek sağlanması için kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz.

Sizleri rahmet andığımız bu günde huzurunuzda saygı ile eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Taluğ

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Girne Bölge Başkanı Ersoy Taluğ konuşmasında, Türk ulusu için canlarını feda eden aziz şehitleri andı.

Anadolu topraklarının kanla sulanarak vatan yapıldığını anlatan Taluğ, Kıbrıs Türk halkının da kanla ve canla vatan yapılan toprakları korumak için bir asırdan fazla özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi ile ulusal davasını en zor koşullara rağmen yürüttüğünü söyledi.

Taluğ, “Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde bir kez daha ant içeriz ki kurulan devletimiz sonsuza dek yaşatılacak ve genç kuşaklara da bu değere sahip çıkmaları yönünde her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Çağlıyan

1. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Üsteğmen Menderes Çağlıyan törende yaptığı konuşmada “Yüce Türk Ulusu’nun bağımsızlığı ve devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna yaşadığı toprağa canları pahasına sahip çıkan, bugünlere başımız dik bir şekilde ulaşmamızı sağlayan aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“Bugün aynı zamanda tüm imkansızlıklara rağmen Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğinin, Türk vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümüdür. Bu zafer Türk belleğinin ve onurunun yeniden kazanıldığı bir kahramanlık ve diriliş destanı ve Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Türk Ulusu’nun lider olarak tarih sahnesine çıkardığı zaferdir” diyen Çağlıyan, bu duygu ve düşüncelerle aziz şehitleri rahmet minnet ve saygıyla andığını söyledi.

İskele'de tören düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümü dolayısıyla İskele’de tören düzelendi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, saat 10.00’da Larnaka Şehitler Anıtı önünde yer alan törene Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamı Kemal Yılmaz, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Hava Savunma Yarbay Saim Tabak, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına Piyade Binbaşı Hayrullah Sambar, İskele Polis Müdürü Şengül Kadı, siyasi parti temsilcileri, okullar, kurum, kuruluş ve dernek temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Tören, protokol sırasına göre çelenklerin Larnaka Şehitler Anıtı’na konulmasıyla başladı. Saygı duruşu, saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ile devam eden törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hava Savunma Teğmen Burak Sancak yaptı.

Tüm şehitleri rahmetle anarak konuşmasına başlayan Sancak; bugünün, bir kahramanlık mücadelesinin sonunda kazanılan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü ile vatan ve bağımsızlık uğruna hayatlarını feda ederek, şahadet mertebesine ulaşan bütün şehitlerin anıldığı özel bir gün olduğuna dikkat çekti. Sancak, “Kutsal vatan toprakları için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi unutmamak ve gösterdikleri fedakârlıkla destansı mücadeleleri yeni nesillere aktarmak boynumuzun borcudur” sözleri ile konuşmasına son verdi.

Çanakkale’yle ilgili şiirler okundu

Törende; Şehit İlker Karter İlkokulu öğrencisi Güllü Kuşiniler “Çanakkale Diyarında”, Bekirpaşa Lisesi öğrencisi Nezihe Tuğra “Çanakkale Destanı”, İskele Ticaret Lisesi Öğrencisi Edanur Karakaş “Çanakkale” isimli şiirleri okudu.

Tören; İskele Dinişleri Başkanlığı İskele Temsilcisi Fahrettin Öğdü’nün şehitlerin ruhları için okuduğu duanın ardından son buldu.

KKTC Vatanseverler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nden mesaj

BU arada KKTC Vatanseverler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Dernek genel başkanı Uğur Güler imzalı mesajda, “KKTC Vatanseverler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği olarak büyük Türk Milleti’nin bağımsızlığı uğruna her türlü engelin üstesinden gelebileceğinin en büyük kanıtı olan ve milletimizi küllerinden doğuran Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz ile 1963 yılından 1974 yılına kadar vatanını korumak uğruna şehit düşen mücahitlerimizi sevgi ve minnet ile anıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 12:21
banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110