18 Mayıs Dünya Müzeler günü dolayısıyla DAÜ-DAKMAR çevrim içi etkinlik gerçekleştirdi

banner37

18 Mayıs Dünya Müzeler günü dolayısıyla DAÜ-DAKMAR çevrim içi etkinlik gerçekleştirdi
banner90
banner8

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Doğu Akdeniz Kültür Mirasını Araştırma Merkezi (DAÜ-DAKMAR), 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nde Nihat Erdoğan’ın “Bir Çağdaş Müzecilik Deneyimi” konulu sunumuna ev sahipliği yaptı.

DAÜ Halkla İlişkiler ve Basın Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, DAÜ-DAKMAR, , Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından kabul edilen 18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nü canlı yayın yaparak kutladı.

Dünya Müzeler Günü’nün, her yıl Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü-UNESCO tarafından da, toplumlarda farkındalık yaratan etkinliklerle kutlandığı kaydedildi.

banner134
Mardin Müzesi eski Müdürü Nihat Erdoğan’ın “Bir Çağdaş Müzecilik Deneyimi: Mardin Müzesi” başlıklı çevrim içi sunumu, DAÜ-DAKMAR Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda DAÜ İç Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Özlem Olgaç Türker’in moderatörlüğünde canlı ve herkese açık olarak gerçekleştirildi.

2008-2020 yılları arasında Mardin Müzesi Müdürü olarak görev yaptığı dönemdeki deneyimlerini izleyicilerle paylaşan Nihat Erdoğan, Mardin Müzesi’nin hem somut, hem de somut olmayan kültür mirasının korunması ve sürdürülmesine yaptığı katkıları görseller ve video üzerinden anlattı.

Ayrıca çağdaş müzecilik açısından başarılı bir örnek olan Mardin Müzesi’nin tüm kente yayılan etkinlikleri sayesinde, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Mardin kentine yaptığı katkıları, müze- eğitim ilişkisini, müzenin toplumsal rolünü, kültürel geleneklerin ve yaşam biçimini, yerel sanat ve zanaatların yaşatılmasına yönelik katkıları anlattı. Mardin Müze Müdürlüğü yayınları başta olmak üzere, çok sayıda yayına ve makaleye; yazar, editör ve yayın koordinatörü olarak katkı sunmuş olan konuşmacı, sunumunda bu alanda katkı koyduğu yayınlara da değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75