18'den fazla potansiyel terörist saptandı

banner37

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Aleksandros Zinon, Güney'de IŞİD’e katılmak maksadıyla Suriye’ye gitmek isteyen 18’den fazla potansiyel terörist saptadıklarını açıkladı.

18'den fazla potansiyel terörist saptandı
banner8

Alihtia’nın haberine göre, Rum tarafında 2015’te saptanan potansiyel teröristlerin Batı ülkelerinden ve Avrupa pasaportu hamili kişiler olduğunu açıklayan Zinon, bu kişilerin hedefinin Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye geçip Türkiye’ye  gitmek ve oradan da Suriye’ye ulaşarak IŞİD’e katılmak olduğunu söyledi.

Zinon, hem Türkiye’nin bu tür faaliyetlere geçmişe oranla daha katı ve müsamahasız olmasından hem de Güney Kıbrıs’ın bunlara imkan sağlamamasından dolayı Güney Kıbrıs-KKTC-Türkiye-Suriye güzergahının daha sonra (2015’ten sonra)  durmuş göründüğünü söyledi.

banner134

Haravgi, haberi “18 Şüpheli Teröristi Geri Gönderdik” başlığıyla aktardı.

Avrupa İlaç Örgütü’nün yeni merkezi olma talebi

Gazeteye göre Zinon, Rum Haber Ajansı’na (KİPE) açıklamasında, Breksit diye anılan (Birleşik Krallığın AB’den ayrılması) lehinde sonuçlanan referandum sonrasında Güney Kıbrıs’ın, merkezi Londra’da bulunan Avrupa İlaç Örgütü’nün yeni merkezi olmaya resmen talip olduğunu da söyledi.

Yeni büyükelçilikler açılmaya başlandı

Güney Kıbrıs’ın 2013’te yaşadığı ekonomik kriz dolayısıyla bazı büyükelçiliklerini kapattığını ancak şu anda yavaş yavaş, gerek gördükleri noktalarda büyükelçilikler açmaya başladıklarına işaret etti. Zinon büyükelçilik açmalarını istemeyen Suudi Arabistan’ı örnek gösterdi ve bu ülke kabul ettiği anda fırsatı kaçırmayıp büyükelçilik açtıklarını anlattı. Zinon, geçen yıl Ottava’da (Kanada) büyükelçilik açtıklarını, şimdi de Prag’da açacaklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75