banner6

19 mahkûm daha tahliye edildi

banner37

Cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara ‘şartlı tahliye hakkı’ tanınmasının ardından dün bir kez daha toplanan Şartlı Tahliye Kurulu, 46 mahkûmun başvurusunu karara bağladı

19 mahkûm daha tahliye edildi
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 vakalarındaki patlamanın ardından cezaevindeki yoğunluğu azaltmak için Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılarak, belirli suçlar haricinde, cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara başvuru hakkı tanınmasının ardından dün 46 mahkûmun başvurusu daha karara bağlandı.

Mahkûm ve mahkûm yakınlarının heyecanla beklediği Şartlı Tahliye Kurulu’nun dünkü toplantısında 19 mahkûm tahliye edildi, 27 mahkûmun 15’ine ret; 12’sine ise erteleme kararı verildi.

KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’nun dün 46 mahkûmun başvurusunu değerlendirdiğini belirtti.

Bengihan, dünkü toplantıda 19 mahkûmun tahliye edildiğini, 15 mahkûmun başvurusunun reddedildiğini, 12 mahkûmun ise temaslı veya pozitif olduğundan toplantıya katılamadığını ve başvurularının aralık ayına ertelendiğini söyledi.

“Mahkûmların pandemi otellerinde kalması, güvenlik zafiyeti yaratıyor”

Bengihan, Merkezi Cezaevi’nde Covid-19 vakalarının görülmesi üzerine bazı mahkûm ve tutukluların pandemi oteline yerleştirildiğini, ancak bu kişilerin pandemi otellerinde kalmasının güvenlik zafiyeti yarattığını ifade etti.

Daha önce pandemi otelinde kalan bazı mültecilerin, polisin gözü önünde 2 kez firar girişiminde bulunduğunu kaydeden Bengihan, “Mahkûm ve tutukluların otelde kalması böyle bir firarın gerçeklemesine gebedir” dedi.

“Mahkûmlar, yeni cezaevine nakledilmeli”

Mahkûm ve tutukluların bir an önce yeni cezaevine nakledilmesi gerektiğini belirten Bengihan, Yeni Cezaevi Kompleksi’nin ‘teknik şartnameye uygunluğu’ kontrol edildikten sonra teslim alınmasının önemine işaret etti.

Yeni cezaevindeki su motoru ve su pompası parçasının daha önce arızalandığını anımsatan Bengihan, “Yeni cezaevine daha taşınmadan, oradaki su motorları ve su pompalarının arıza yapması, hatta elektronik olan bazı kapı kilitlerinin arızalanması kafalarda soru işaretle bırakmıştır. Teknik altyapıda olası sorunlar yaşanmaması için yeni cezaevi teslim alınırken çok dikkatli olunmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Mevcut cezaevi, ömrünü doldurdu”

Mevcut cezaevinin tüm özeliklerini yitirdiğinin altını çizen Bengihan, şöyle devam etti:

“Cezaevi, mahkûmların topluma kazandırma işlemini, yani rehabilite olma özeliğini çoktan yitirdi. Hatta cezaevi şu anda potansiyel suçlu yetiştirme merkezine dönüştü.

Cezaevi ayrıca, çalışanlar açısından da güvenli ve verimli bir hizmet yeri olmaktan çıkmıştır. Yani mevcut cezaevi ömrünü doldurmuştur.”

Şartlı Tahliye Kurulu

Şartlı Tahliye Kurulu; İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın başkanlığında, Cezaevi Danışma Kurulu Başkanı veya Cezaevi Danışma Kurulu’nun görevlendireceği bir üye, Polis Genel Müdürü 1. veya 2. Yardımcısı, Merkezi Cezaevi Müdürü veya Muavini, Başsavcılık’tan bir savcı, Sosyal Hizmetler Müdürü veya yardımcısı ile Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi olmak üzere 7 kişiden oluşuyor.

Irza geçme ve benzeri suçları kapsam dışında bırakan Şartlı Tahliye Tüzüğü uyarınca, mahkûmların mahkumiyet sürelerinin belli süresini cezaevinde çekmesinden sonra hak kazanabildiği şartlı tahliyeye, Şartlı Tahliye Kurulu karar veriyor.

Mahkûmlar, cezaevinde iyi hal göstermeleri ve yeniden suç işlememeleri şartıyla, şartlı tahliye edilebiliyor.
Tahliye edilen mahkûm, cezasının belli bir süresini dışarıda çekecek, ancak bu süre içerisinde suç işlemesi durumunda eski cezasını yeni cezasıyla birlikte çekecek.
Şartlı tahliyeden yararlanan mahkûmlar, cezaevinden çıkarken, “Şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığımda iyi karakterli olacağımı ve başka suç işlemeyeceğimi, Şartlı Tahliye Tüzüğü hükümlerinin bana izah edildiğini, tarafımdan anlaşıldığını ve bu kuralara uyacağımı Şartlı Tahliye Kurulu huzurunda beyan ve imza ederim” diye bir beyanat veriyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104