19 Mayıs'ı coşkuyla kutladık

banner37

“Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla tören ve etkinlikler düzenlendi

19 Mayıs'ı coşkuyla kutladık
banner90
banner8

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” tören ve etkinliklerle kutlandı. Gün dolayısıyla Lefkoşa Dereboyu caddesinde “Atam İzindeyiz Korteji” gerçekleştirildi.

Törenler Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’in BRT’den yaptığı konuşmayla başladı.

Lefkoşa’daki ilk tören Atatürk Anıtı önünde yer aldı. Çelenklerin Anıta konulmasıyla başlayan törende Anıtkabir’den getirilen toprak, Boğaz Şehitliği’nde şehitlerin toprağına karıştırılmak üzere Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay tarafından Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre’ye sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle Atatürk Anıtı önündeki tören sona erdi.

Törene; Cumhurbaşkanı Vekili Zorlu Töre, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Tufan Erhürman, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ile milletvekilleri ve  diğer askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, “Ulusa Sesleniş” konuşmasında bir ülkenin kendi ayakları üzerine kalkışı ve onurlu mücadelesinin üzerinden neredeyse bir asır geçtiğini kaydetti. Özyiğit, aradan çok uzun yıllar geçse de, Atatürk'ün Samsun'a çıkarak başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın anlam ve öneminin, yıllar geçtikçe herkes tarafından çok daha iyi anlaşılmakta olduğunu ifade etti.

“Kıbrıs Türk halkı Atatürk ilkelerini, çağdaş yaşam biçimini içselleştirdi”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Kurtuluş Savaşı’nın, Türk milletinin bağımsızlığını kazanması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda temel adım olurken, aynı zamanda Atatürk’ün, saltanata karşı demokrasiyi gündeme getirerek çağdaş uygarlık hedefini ortaya koyduğunu, Kıbrıs Türk halkının da, Atatürk ilkelerini, demokratik, laik ve çağdaş yaşam biçimini benimseyerek, içselleştirdiğini kaydetti.

banner134
Mesajlar yayımlandı

Türkiye'de olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) de birçok siyasi, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütü 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Bu doğrultuda 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığı ve Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı hatırlatıldı.

Yayınlanan mesajlarda ise 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın en önemli bayramlardan bir tanesi olduğu vurgulandı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Belediye Başkan adayı Hasan Sertoğlu 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlamı ve geleceğe ışık tutan tarihsel değeri ile en önemli bayramlardan biri olduğunu belirtti.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Gençler, Cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetlerinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” sözlerine atıfta bulundu.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAÜ – ATAUM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Turgay Bülent Göktürk, Atatürk’ün “19 Mayıs benim doğum günümdür” şeklindeki ifadesiyle de bu güne verdiği önemi vurguladığını kaydetti.

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, “Mustafa Kemal Atatürk’ü sadece yüreğimizle değil, aklımızla da seversek yeni zaferler kazanabiliriz” dedi. Savaşan, "Bu önemli tarihi, geleceğimizin teminatı olan gençlere armağan eden büyük önder Atatürk’ün geleceğe olan güvenini, inanç ve kararlılığını minnetle selamlıyoruz” ifadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 09:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75