2. Açık Kapı Festivalinin tanıtımı yapıldı

banner37

2. Açık Kapı Festivalinin tanıtımı bugün düzenlenen basın toplantısı ile yapıldı.

2. Açık Kapı Festivalinin tanıtımı yapıldı
banner90
banner8

Bu sene 1-31 Ekim tarihleri arasında “Sivil Toplum Yollarda” sloganı ile düzenlenen festival, daha güçlü ve kapsayıcı bir sivil toplum vizyonu ve Ada çapında sivil toplum örgütleri (STÖ)arasındaki işbirliğini güçlendirme hedefiyle gönüllüğü teşvik etmeyi ve STÖ’lerin faaliyetlerinin halka daha görünür olmasını amaçlıyor.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Sivil Alan Teknik Destek Projesi Takım Lideri Marija J. Amberg, 2. Açık Kapı Festivali’nin amaçlarına ilişkin bilgi paylaştığı konuşmasında, “Sivil toplum örgütlerinin görünür, şeffaf ve hesap verebilir olması çok önemlidir; ayrıca halkın da sivil toplum örgütlerini tanıması, faaliyetlerine katılması ve desteklemesi de son derece önemlidir” vurgusunda bulundu.

Daha sonra Festivalin koordinasyonundan sorumlu Organizasyon Komitesi temsilcileri Açık Kapı Festivali ile ilgili bilgi verdi.

Yeşil Barış Hareketi’nden Ersun Aytaç, “Sivil Toplum Yollarda” sloganı ile düzenlenen 2. Açık Kapı Festivali çerçevesinde, Ekim ayının her Cumartesi, 7 Ekim Lefkoşa, 14 Ekim Lefke, 21 Ekim Mağusa ve 28 Ekim’de Mehmetçik’de olmak üzere 4 farklı bölgede “Sivil Toplum Festivalleri” düzenleneceğini belirtti. Sivil toplum festivallerinde, sivil toplum örgütlerinin etkinliklerinin yanı sıra, konserler, dans gösterileri, çocuk aktiviteleri ve daha nice ilginç etkinliğin ziyaretçileri beklediğini söyledi.

Aytaç, Sivil Toplum Festivallerinin yanı sıra, Ekim ayı boyuncasivil toplum örgütlerinin film ve belgesel gösterimleri, doğa yürüyüşleri, köy festivalleri, atölyeler, paneller, bilgilendirme oturumları gibi birçok etkinlik düzenleyerek halka kapılarını açık tutacaklarınıbelirtti.

 

Sosyal Dönüşüm Merkezi’nden Melis Eroğlu, yaptığı konuşmada bu sene festivale 65 sivil toplum örgütününkatılacağını ve STÖ’lerin 120’den fazla etkinlik gerçekleştireceklerini söyledi. Eroğlu, Festivale katılan dernek, vakıf, platform, inisiyatif ve aktivistlerin, projeleri ve faaliyetleriyle ilgili halkı bilgilendirmeyi ve her yaştan insanı gönüllü olmaya teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Kuir Kıbrıs Derneği’nden Özgül Ezgin ise, Açık Kapı Festivali’nin, sivil toplum örgütlerinintoplum yararına gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve toplumun bu faaliyetlerden nasıl fayda gördüklerini daha görünür kılacak olmasının yanı sıra, gönüllülerin Festivale katılacak dernek, vakıf, girişim, aktivist ve platformlarla tanışmaları için de fırsat yaratacak olması sebebiyle de önemli olduğunu belirtti. Ezgin, tüm etkinliklerin halkın katılımına açık olduğunu ve herkesin Sivil Toplum Festivallerinde veya “açık kapı” günlerinde STÖ’lerle buluşmaya davetli olduğunu sözlerine ekledi.

Özgül Ezgin, “Çalışmaları hakkında bilgi sahibi oldukça ve faaliyetlerine katıldıkça, halkın sivil toplum örgütlerinde gönüllü olmaya veya ayni ve mali destek sağlamaya daha istekli olacaklarına inanıyoruz” diye ekledi.  Ezgin, gönüllülerin sivil toplum örgütlerini güçlendireceğini ve Sivil Toplum Festivalleri boyunca gönüllü olmak isteyenlerin birçok farklı STÖ projesi ve faaliyetine kayıt yaptırabileceğini ifade etti.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği’nden Ahmet Hızlı, “Bu sene festivale katılan sivil toplum örgütlerinin, diğer bölgelerdeki sivil toplum örgütleri ile ilişkilerini güçlendirmek ve işbirliği fırsatları yaratmak amacı ile etkinliklerini bulundukları bölgenin dışarısına taşıdıklarını belirtti. Sivil Toplum Festivallerine katılan 65 örgütten 25’inin Lefkoşa dışından olduğunun altını çizen Hızlı, Açık Kapı Festivali’ninbu örgütler için daha görünür olma, işbirlikleri geliştirmek ve kendilerini tanıtmak açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Hızlı, ilk sivil toplum festivalinin 7 Ekim’de 11:00-15:00 saatleri arasında Lefkoşa’da Selimiye Meydanı’nda gerçekleşeceğini ve sivil toplumla tanışmak isteyen herkesi heyecanla bekliyor olduklarını sözlerine ekledi.

Festival programına www.sivilalan.eu ve www.facebook.com/civicspacesivilalan sayfalarından ulaşılabilir. Festival hakkında daha fazla bilgi almak için Sivil Alan’a227 65 05 or 0542 878 42 14 telefonnumaralarındanulaşılabilir.

banner134
 

2. Açık Kapı Festivali Organizasyon Komitesi Üyeleri:

Evrensel Hasta Hakları Derneği

PeacePlayers Kıbrıs

Kuir Kıbrıs Derneği

Naci Talat Vakfı

Sosyal Dönüşüm Merkezi

Mağusa Kültür Derneği

Yeşil Barış Hareketi

Lefke Turizm Derneği

Büyükkonuk Eko-Turizm Derneği

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75