banner6

2 bin 500 kadar işletmenin boynuna ipi geçirdiler

banner37

2 bin 500 kadar işletmenin  boynuna ipi geçirdiler
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   İğneden ipliğe her şeyin zamlandığı ülkemizde vatandaşın alım gücünün gittikçe azaldığını gören ve iş yapamaz hale gelen esnaf, çareyi sokaklara inerek eylem yapmakta bulacaklarını belirtti.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga yiyecek/içecek sektörünün en yoğun sektör olduğunu vurgulayarak bir ay içerisinde binlerce insanın işsiz kalacağına dikkat çekti.

   Tulga, KTEZO olarak sorumluluklarının bu işletmeleri korumak olduğunu anımsatarak pazartesi günü Mağusa ilçesinden başlayıp bütün ilçelere yayılacak eylemlerin başlayacağını ifade etti. Tulga, zamlar geri alınıncaya kadar diğer ilçeleri de katarak eylemlerini sürdüreceğini açıkladı.
   Tulga, 1.500’ü aşkın restoran, kafe, meyhane olmak üzere 2 bin 500 kadar işletmenin “boynuna ipi geçirdiler” diyerek olmayan gelirden vergi çıkmayacağını belirtti.

“Yiyecek/içecek sektörü yok olacak”

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, yapılan son zamlardan sonranefes alamayacak hale geldiklerini belirterek eylem kararı aldıklarını açıkladı.

   Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren eylem kararlarını sokağa yansıtacaklarını söyleyen Tulga, Mağusa ilçesinden başlayarak sırayla tüm ilçelerde eylemlerin başlayacağının altını çizdi.

   Tulga, zamlardan sonra insanların yaşamını sürdüremeyecek duruma geldiğini anımsatarak “Tüm halka çağrımızdır, eyleme destek vermelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

   Yiyecek/içecek sektöründe 2 bin işletme olduğunu ifade eden Tulga, KTEZO olarak sorumluluklarının bu işletmeleri korumak olduğunu kaydetti.

   Tulga, son olarak alkollü içeceklere ‘büyük bir zam’ yapıldığını hatırlatarak ülkemizdeki alkol fiyatlarının güneydeki alkol fiyatlarının üzerine çıktığını söyledi.

   Marketlerin içki satamayacak duruma geleceğinden endişe duyduklarını belirten Tulga, gerçekleşen bu zamlardan sonra yiyecek/içecek sektörünün de yok olacağına dikkat çekti.

“Sosyalleşmek bile imkansız hale geldi”

   Tulga, insanların uzun zamandır dışarıda yemek yiyemeyecek halde olduğunu ifade ederek “Normal şartlarda ayda 1-2 kere dışarı çıkan insanlar artık bunu düşünemeyecek bile. Bu zamlardan sonra bir yere gidip yemek yemek bir şeyler içmek mümkün değil ki. Ülkemizde sosyalleşmek bile imkansız hale geldi” dedi.

   Cafe ve restoran işletmecilerini zor günlerin beklediğine dikkat çeken Tulga, bu işletmelerin ayakta kalma şanslarının olmadığını kaydetti.

   Tulga, yiyecek/içecek sektörünün en yoğun sektör olduğunu vurgulayarak bir ay içerisinde binlerce insanın işsiz kalacağını söyleyerek şöyle devam etti:

   “Maliye Bakanlığı bu yaptığı zamların kurumları nasıl etkileyeceğini düşünmüyor. En önemli kurum olan Sosyal Sigortalar Kurumu’nu da batıracak. Şu anda Sosyal Sigortalar Kurumu can çekişiyor, her ay borçlandıkları için bu borcu ödeyemeyecek duruma geldiler. Devlet daha çok para toplayayım derken intihar etmiş olacak”

“İş yapacak, para kazacak ortam kalmadı”

   KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, esnafın beklentisinin alışveriş yapan insanlar olduğunu anımsatarak çarşı/pazara inen vatandaş sayısının da azaldığını açıkladı.

   Vatandaşın alım gücünün gittikçe azaldığını kaydeden Tulga, “İş yapacak, para kazacak ortam kalmadı. Bu zamlar uygulanabilir değil” dedi.

   Tulga, yükseköğrenim için ülkemizi tercih eden kayıtlı 100 bin öğrenci olduğunun altını çizerek birçoğunun geri döndüğünü, gerçek rakamın 20-30 bin civarında kaldığını vurguladı.

   Ülkemizde yaşam süren öğrenci sayısının azaldığına dikkat çeken Tulga, öğrencilerin geri dönmesiyle esnafın da zarar gördüğünü vurguladı.

“Öfkemizi meydanlara taşıyacağız”

   Tulga, alım gücü noktasında zorluk yaşayan vatandaşların sayısının da arttığını vurgulayarak “Talep de ortadan kalktı çünkü talep edecek biri kalmadı” dedi.

   Son yapılan zamların derhal geri alınması gerektiğini belirten Tulga, ekonominin git gide daraldığını kaydetti.

   Hürrem Tulga“Fiyat ayarlamaları çok yanlış yapılıyor. Bu işin şakası yok, ipin ucu o kadar çok kaçtı ki öfkemizi meydanlara taşıyacağız. Pazartesi gününden itibaren toplanıp ateş yakacağız, yürüyüş yapacağız. Daha sonra da bu tepkilerimizi ifade edecek başka bir yol bulacağız” dedi.

KTEZO Yönetim Kurulu: İşletmelerin

yüzde 50’sinin canına okunacak

   KTEZO Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, büyük bir saldırıyla karşı karşıya kalındığı ve devletin giderlerini karşılamak için boğazlarına sarıldığı savunularak, “Harekete geçiyoruz. Yapılanları zam olarak tarif etmek geride kaldı” denildi.
   Alkollü içkilere yapılan vergi artışına tepki gösterilen açıklamada, “Başta yiyecek-içecek sektörü olmak üzere, otellere ve marketlere kadar nerdeyse ülkedeki toplam işletmelerin yüzde 50’sinin canına okunacak. Doğrudan etkilenecek olan restoran, cafe, bar, pub, meyhane, market gibi işletmeler bu ülkenin en büyük sektörel grubunu oluşturuyor. Dolayısıyla bu sektörler istihdamın en büyük kaynağıdır. Aynı zamanda etinden sütüne, zeytininden sebzesine en büyük tüketim noktasıdır. Dahası yerel istihdam açısından da en çok tercih edilen sektörlerdir. Kısacası 1500’ü aşkın restoran, cafe, meyhane olmak üzere 2 bin 500 kadar işletmenin boynuna ipi geçirdiler” ifadeleri kullanıldı.
   Artışın gerekçesi olarak “sütün alkolden ucuz” olmasının gösterilmesinin de eleştirildiği açıklamada, işsiz insanların süt içemeyeceği söylenerek, “Ya bu zamlar geri alınacak ya da binlerce insanımız daha açlıkla baş başa bırakılacak. Böylece devletin amaçladığı vergi beklentisi de boşa çıkacak. Olmayan gelirden vergi çıkmaz” denildi.
   Yapılan son zamlarla alkollü içeceklerde Kuzey Kıbrıs’ın Güney Kıbrıs’a göre daha pahalı olacağının belirtildiği açıklamada, bunun “intihar” olacağı savunuldu.
   Açıklamada, pazartesi saat 18.30’da Mağusa’da, Mağusa Kapısı’nda (Akkule Kapısı’nda) ateş yakılarak eylem yapılacağı bildirilerek, “Ardından tepkimiz zamlar geri alınıncaya kadar Lefkoşa, Girne ve Güzelyurt’ta olmak üzere tüm ilçelerde artarak büyüyecek” ifadeleri kullanıldı.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110