2. İnce Av vicdanen etik değil

banner37

İlk ses, Çatalköy Amatör Balıkçılar Derneği’nden:

2. İnce Av vicdanen etik değil

Mustafa GÜRSEL

Yaz Avı, Üveyik Avı veya Fassa Avı olarak bilinen 2. İnce Av’a karşı avcılık camiasından ilk yüksek ses, Çatalköy Amatör Balıkçılar Derneği’nden geldi; “Vicdanen etik değil…”

Dernek Başkanı Ahmet Barkan, KIBRIS’a yaptığı yazılı açıklamada, yaz sıcağında su başlarında yapılan 2. İnce Avı vicdani açıdan etik bulmadıklarını vurguladı.

Ahmet Barkan, 2. İnce Av adı altında üveyik ve fassa avı olarak yapılan bu ava dernek olarak şiddetle karşı olduklarını ifade ederek şöyle dedi:

“45 derece sıcağın altında su başında oturarak, suya muhtaç ve mutlaka oraya gelmek zorunda olan hayvanı vurmayı kabul etmiyoruz.  Avcılıkla bağdaştırmıyoruz.

Bu avın açılmasını şiddetle kınıyor ve gerekenin en kısa zamanda yapılmasını arz ediyoruz”.

Çatalköy Amatör Balıkçılar Derneği Başkanı Barkan, “2. İnce Av açılsın” kararının avcılık kulüplerinde üyelerin onayı alınmadan, oylama yapılmadan alındığı ve federasyonun da kulüplere boyun eğdiği görüşünü öne sürdü.  Barkan, 2. İnce Ava gitmeyen avcıların oranının “yüzde 80 olduğu” şeklinde iddiada da bulundu.

Çatalköy Amatör Balıkçılar Derneği yeni kuruldu. Girne Kaymakamlığı’na tescil/kayıt işlemlerini tamamladı. Dernek üyelerinin çoğunluğu, kara avcılığı da yapıyor…

Yaz Avı çevreciler ve avcılar arasındaki en önemli anlaşmazlık konusunu oluşturuyor. Bu konuda avcılar arasında da görüş birliği yok. İçişleri bakanlığı kayıtlarına göre avcıların önemli çoğunluğu Yaz Avı’na gitmiyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER