2 İthal 6 yerli üründe kalıntıya rastlandı

banner37

İthal ve yerli ürünlerde yapılan analizlerde, 2 ithal, 6 da yerli numunede limit üstü zirai ilaç kalıntısına rastlandı.

2 İthal 6 yerli üründe kalıntıya rastlandı
banner90
banner99

Tarım Dairesinden verilen bilgiye göre, 28 Haziran- 04 Temmuz döneminde,  ithal ürünlerden alınan 26 numuneden, 2’sinde limit üstü ilaca rastlandı. SVS Tic. Ltd. ait şeftali ve Nuri Ersoy Ltd‘e ait Kiraz numunelerinde pestisit oranının limit üstü çıkmasından dolayı ürünler imha edildi.

Domates, maydanoz, molehiya, acur,  patlıcan, fasulye, salatalık, biber, pırasa marul ve kereviz parsellerinden alınan 32 numuneden 6’sında limit üstü ilaç kalıntısına rastlandığı belirtildi.

banner134
Mağusa’da Domates üretimi yapan Zahide Yıldırım ve Hasan Kesen’ in ürününden alınan numunede limit üstü ilaç kalıntısı çıkmasından dolayı ürünün hasadının bir sonraki laboratuvar analizine kadar durdurulduğu; Zümrütköy’ de Ayvasarı Fasulye üretimi yapan Güllü Tebrekan’ın  ürününden alınan numunede tavsiye dışı bitki koruma ürünü kullanılmasından dolayı ürünün imha edildiği;

Cengizköy’de 3 ayrı parselde Ayvasarı Fasulye üretimi yapan Barış Özdemir’in ürünlerinden alınan ikinci numunelerde de limit üstü ilaç kalıntısı çıkmasından dolayı ürünlerin hasadının bir sonraki laboratuvar analizine kadar durdurulduğu ifade edildi.

Mağusa’da Domates üretimi yapan Bayram Sunal’ın ve Yuvacık’ ta molehiya üretimi Yapan Ali Arslan’ın ürününden geçen hafta alınan numunede limit üstü ilaç kalıntısı çıkmasından dolayı ürünün hasadının bir sonraki Laboratuvar analizine kadar durdurulduğu, bu hafta alınan numunelerin analiz sonuçlarının temiz çıkmasıyla ürünlerin hasadına izin verildiği kaydedildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Faysal  Zeki
Faysal Zeki - 1 yıl Önce

Keşke devlet vekillerinde ve memurlarında da böyle kalite kontrolleri yapılsa ..pestisit dediginizde yıkanınca çıkar ..milli üretimi baltalamayın ilaçlamadan sebze yetiştirilemez .mühim olan ylkadıktan sonra kalıp kalmadığıdır ..bu kontrolü yapanı kim kontrol edecek ..ör d
Ayrım gayrım yapmadığı ne malüm .

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75