2 kuruş verdiler,5 kuruş alıyorlar

banner37

Vatandaşın henüz eline bile geçmeyen asgari ücret zammından sonra tütüne 50 kuruş, sigaraya da 2 TL zam gelmesi vatandaşta tepkiye neden oldu:

banner87
2 kuruş verdiler,5 kuruş alıyorlar
banner90
banner8

VATANDAŞ TEPKİLİ …  Vatandaşın daha eline geçmeye fırsat bulmayan asgari ücrete gelen yüzde 8 artıştan sonra ilk zam tütünde ve sigarada görüldü. Asgari ücretle ülkede yaşamanın çok zor olduğuna değinen vatandaş, dövizin düşüş göstermesine rağmen, sigaraya zam yapılmasına tepki gösterdi, piyasadaki ürün fiyatlarının düşürülmemesini eleştirdi.

Serap ŞAHİN

Asgari ücrete gelen yüzde 8’lik artıştan sonra ilk zam tütüne ve sigaraya geldi.


Henüz vatandaşın eline bile geçmeyen asgari ücretten sonra tütüne 50 kuruş, sigaraya da 2 TL zam olması vatandaşın tepki göstermesine neden oldu.


Döviz düşüşe girdiği halde neden sigaraya zam yapıldığını soran vatandaş, “döviz yükseldiğinde her şeyin fiyatı bir anda fırlamıştı. Şimdi döviz düşüyor, öyleyse zamlanan fiyatlar niye düşmüyor?” diye sordu.


Asgari ücrete yapılan artışın hemen ardından sigara ve tütüne yapılan zamma şaşıran vatandaşlar “sigara tütün neyse de inşallah gıda gibi temel ürünlere zam gelmez. Ama asgari ücretliye 2 kuruş verdiler ya, onu zamlarla 5 kuruş olarak geri alırlar” diye konuştu.


KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, sigara ve tütünle başlayan zam olayının devam edeceğini belirterek, asgari ücretin artmasına sevinemediklerini dile getirdi.

İdris Şahin:


Döviz düştü sigara yükseldi anlamadık biz bu saçmalığı. Asgari ücrete 5 kuruş artış yaptılar diye nerden çıkaracaklarını şaşırdılar. Sigara ve tütüne gelen zam birçok kişinin umuru değil ama genel tüketimimize dokunmazlar inşallah. Bu memlekette yaşamak gerçekten zorlaştı.

Hasan Karakaş:


Döviz yükselmeden sigara neden yükseldi? Hükümetten bunun açıklamasını bekliyoruz. Döviz yükseldiğinde her şeye zam geliyor ama şimdi döviz de düştü. Herhalde her konuda olduğu gibi Türkiye’yi örnek alıyorlar. Sigara ve içkiye zam getirin kimse sesini çıkaramasın.

Ercan Yıldız:


Ben sigarayı bırakmayı düşünüyorum artık. Hem kirada oturuyoruz hem asgari ücret belli. Elimize bile geçmeyen paraya göz diktiler. 218 TL yaptıkları zammı sigarayla geri alıyorlar.

Orhun Baykal:


Asgari ücret elimize geçmeden ilk zammı gördük bile. Bayrama gerçekten çok güzel giriyoruz. Alıştık artık maalesef o yüzden şok olmuyoruz.

Sezai Başpınar:


Sigaraya ne kadar zam yapılırsa yapılsın umurumda değil. Yeter ki insanların yiyeceklerine içeceklerine dokunmasınlar. Gelen gideni aratıyor dedikleri tam da bu olmalı.

Halil Bilener:


Bir memleket ancak bu kadar beceriksiz olabilir. Hiçbir şeye zam zamanı değil ama bu hükümet yapıyor. Bu kadar düşüncesizlik de olmaz artık. Türkiye’ de sigaraya zam yapıldı diye zorlama gibi hemen burada da yaptılar. Öyle bir hava var çünkü. Ama Türkiye’de benzine 30 kuruş indirim yapıldı burada neden 5 kuruş indirdiler? Her şey işlerine geldiği gibi.

Mehmet Kaplan:


Sigaraya gelen zam çok da önemli değil. Gıdaya dokunmasınlar yeterli bizim için. Asgari ücrete gelen yüzde 8’lik artıştan sonra hemen zamlara başladılar. Hayat pahalılığını da bizden kestiler. Bu gidişle eski hükümeti daha çok arayacağız. Böyle hükümet olamaz ama halk cahil yapacak bir şey yok.

Ülkem Karakaş:


Asgari ücrete yapılan zammı böyle böyle geri alıyorlar. Dövizin düşmesine rağmen sigaranın fiyatı yükseldi. Bu konuda artık çok da söylenecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

Ahmet Selahi:


Bu gidişle sonumuz meçhul. Bu insanlar nasıl geçinecek? Asgari ücrete 2 kuruş artış oldu diye şimdi her şeye zam gelecek yine. Aynı Türkiye yoluna doğru gidiyoruz.

Gafur Orunov:


Zamların önüne geçemiyorsak yapacak bir şey yoktur. Zamlara çare olması lazım katlanmak zorunda değiliz. Dövizin düşmesine rağmen zamlar devam ediyor.

Alptürk Kansaran:


Asgari ücrete yapılan 2 kuruşluk zammın ardından hemen sigara ve tütüne zam geldi. İnsanlarla dalga geçilir gibi bir rakam arttı zaten. Yerli halkı adadan kaçmaya zorluyorlar. Asgari ücretle yaşayan insan ne yapsın ölsün mü yani onu demek istiyorlar.

Mehmet Veli:


Adaletsiz bir devlette yaşıyoruz. Yine her zaman ki gibi yaptıklarını yapıyorlar. 2 kuruş verip 5 kuruş geri alıyorlar. Maalesef sorma girme hanı bir ülkedeyiz. İsteyen istediği gibi fiyat koyuyor denetleme yok. Devlet çalışanı sefa sürerken asgari ücretle çalışan cefasını çekiyor. Sigara ve tütüne yapılan zam neye göre yapıldı? Döviz düşüyor zamlar neden devam ediyor?

Yücehan Yücesoy:


Genel olarak zamlara karşı hep mağdur olan asgari ücret çalışanları olarak bizler olduk. Ekonomide sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de de sigaraya zam yapıldı hemen burada da zam geldi. Her şeye bu kadar çok zam gelmemesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2019, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75