banner6

2 milyon TL ya çıkarsa!

banner37

Devlet Piyangosu’nun yılbaşı çekilişinin en büyük ikramiyesi olan 2 milyon TL, herkesin hayallerini süslüyor. Kimisi ev, kimisi araba, kimisi de yatırım amaçlı hayaller kurarken, yardıma ihtiyaçlı olanlar da unutulmuyor

2 milyon TL ya çıkarsa!
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

UMUTLAR PİYANGODA…. Ekonomik krizle birlikte hüküm süren pandemi sürecinde geçim derdine düşen vatandaşlar ve esnaf, umudunu piyangodan çıkacak ikramiyeye bağladı. Devlet Piyangosu’nun yılbaşı çekilişindeki 2 milyon TL’lik büyük ikramiye, birçok kesimin hayallerini süslüyor

Ekonomik krizle birlikte hüküm süren pandemi sürecinde geçim derdine düşen vatandaşlar ve esnaf, umudunu piyangodan çıkacak ikramiyeye bağladı.

Devlet Piyangosu’nun yılbaşı çekilişindeki 2 milyon TL’lik büyük ikramiye, birçok kesimin hayallerini süslüyor.

Esnaf ve vatandaşlar, piyangonun kendilerine çıkması durumunda neler yapmayı hayal ettiğini KIBRIS’a anlattı.

Hayaller arasında, ev, araba alımı var. Kişiler, 2 milyon TL ile geleceklerini garantiye alacaklarını belirtirken, ihtiyacı olan kişilere ve hayır kurumlarına yardımda bulunmayı da düşündüklerini söylüyor.

Pandemiyle birlikte yaşanan ekonomik krizin büyük yıkımlara neden olduğunu anlatan esnaf ve vatandaşlar, böyle bir dönemde 2 milyon TL’nin herkesi çok rahatlatacağını dile getirdi.

KIBRIS’ın soru yönelttiği bazı vatandaşlar ve esnaf, piyangodaki büyük ikramiyenin kendilerine çıkacağına inanmadıkları ve piyango biletine boşuna para vermek istemedikleri için bilet almadıklarını söyledi.

 Lefkoşa’da Taşkınköy’deki Metropol bölgesinde yıllardır bilet satan Halil Bilener, bilet satışlarının geçmiş yıllara oranla oldukça düşük olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde maaşların ödenmesiyle birlikte bilet satışlarında bir hareketliliğin olabileceğini anlattı.

Halil Bilener, bilet satışlarının iyi olmadığını belirterek, 13. maaşların bilet satışlarına pek yansımadığını kaydetti.

Esnaf ve vatandaşlar ne dedi?

Saffet Reis:

“Piyangonun 2 milyon TL’lik ikramiyesi bana çıkarsa büyük bir çiftlik kuracağım. Bu çiftlikte her türlü kanatlı hayvan yer alacak. Kaz, ördek, tavuk, hindi, bıldırcın, keklik, deve kuşu… Hatta deve de olacak. Bunlardan birer çift olacak. Ticari bir çiftlik, yarı hayvanat bahçesi, yarı çiftlik diyebiliriz. Devletten Beşparmak Dağları’nın altında bir arazi kiralardım. En büyük hayalim budur. Zaten 2 milyon başka neye yeter? Bir ev 1 milyon TL, bir lüks araba 500 bin TL olmuş. Bu nedenle 2 milyon TL ile bir ev bir de araba alabilirsin, eğer çiftlik hayalin yoksa. Çiftlik hayalin varsa 1 milyon TL çiftliğe gider. Biraz sağa sola da yardımcı olurum, bir iki çocuğun okumasına da yardım ederim.”

Hasan Uçar:

“2 milyon TL bana çıkarsa öncelikle bir işletme kurarım, 2 -3 apartman dairesi satın alır, bu daireleri kiraya veririm. Böylece hem her ay param gelir, hem de işletmemle ilgilenirim. Ama bunlara gelmeden önce tabii borçlarım varsa onları öderim, ihtiyaçlarımı gideririm. Pandemi süreciyle en büyük sarsıntıyı özellikle küçük esnaf yaşadı. Böyle bir dönemde 2 milyon esnaftan birisine çıkarsa çok güzel olur, hayatı düzelir. Ama nerde bizde o şans?”

Tolga Yürükoğlu:

“2 milyon TL bana çıkarsa yatırım yaparım. Şu an genellikle emlak işine yatırım yapıyorlar. Para, emlak işinde dönüyor. Ben de emlak işine yatırım yapardım. 1 araba alırım, zaten bir araba, 2 milyon liran varsa fazla etki etmez. 2 milyon büyük para, herkesi rahatlatır. Ama çıkması zor, bu yüzden sadece hayal ediyoruz, başka yapabilecek bir şey yok.”

Nihat Üstünel:

“Biliyor musun, ben piyango biletinin bana çıkmasını istemem. İstemem çünkü karakterimin bozulacağından korkarım. Ben böyle daha iyiyim. Parasız yaşamayı artık öğrendim. Çok para, herhalde, beni başka türlü yapar. Bu yüzden 2 milyonun bana çıkmasını istemem. Ama ille de bana çıkarsa, öncelikle, bu parayı hak eden birilerini bulurum. Mücadele edip de bir türlü bir yere gelemeyen ama iş kurmak isteyen birilerini bulurum. Böyle birilerine yardım etmek beni çok mutlu eder.      Okumak isteyen, para durumu kötü olan kişilere ayrıca yardım ederim, üniversite sonuna kadar okusunlar. Ben burcumun tüm özelliklerini taşıyorum. Terazi burcuyum, terazi burçlarının parayla pek ilgisi yok”.

Şehmus Deniz:

“2 milyon bana çıkarsa öncelikle çocuklarımın geleceği, eğitimi ve sağlığı için köşeye güzel bir miktar para koyarım. Onun ardından eşime iş kurarım, sağıma soluma tabii dağıtacağım. Fazla kalırsa da hayır kurumuna da bağışlayacağım. Sözüm sözdür, yeter ki bana çıksın. Bu dönemde böyle bir paraya çok ihtiyaç var. Özellikle bu bölgede, pandemi sürecinden sonra çok kısıtlama oldu, iş kısıtlaması oldu. Bu kısıtlamalar dünyayı etkiledi. Herkes zor durumda, biz şikayet etmiyoruz ama biz çok fazla etkilendik. Çünkü Vakıflar Pasajı esnafı askerle iletişim halindeydi. Asker olmazsa iş yürümüyor. Şu an zar zor geçiniyoruz. Gözümüz çok yukarılarda değil 2 milyon TL olmasa da daha küçük bir tutar olsa da yeter ki bize çıksın”.

Şevkettin Akay:

“2 milyon TL bana çıkarsa ihtiyacı olan öğrencilere yardım edeceğim. Ben bunu düşünüyorum. Evim de arabam da var, böyle şeylere ihtiyacım yok, bu nedenle piyango bana vurursa öğrencilere, eğitime yardımcı olurum. “

Hakan Ak:

“2 milyon TL böyle zor bir günde bana çıkarsa öncelikle garibanları sevindiririm. Evi olmayanlara ev alırım, ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunurum. Kendime güzel bir iş kurarım. Elimden geldiği kadarıyla en iyisi neyse onu yaparım. Kesinlikle bankaya, faize koymam. Çünkü faizin ne olduğunu bildiğim için, faizden hayır gelmeyeceğini biliyorum. Bunun ardından ev alırım, araba alırım. Para yeterse fabrika kurarım, işsiz insanlara “alın size ekmek” derim”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104