2. termik santral de devreye giriyor

banner37

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki ‘üretim yetersizliği’ nedeniyle KIB-TEK dün de dönüşümlü elektrik kesintileri yaptı. Güney Kıbrıs’tan gelen enerjinin kesilmesiyle birlikte enerji açığı daha da büyüyünce Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, aşırı akaryakıt tüketmesi nedeniyle devre dışı bırakılan santrali de çalıştırmaya karar verdi

2. termik santral de devreye giriyor
banner8

Ceren ÖZBİL – Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde havaların ısınmasıyla birlikte elektrik tüketiminde yaşanan artışı karşılamakta yetersiz kalan Teknecik Elektrik Santrali’nde akaryakıt sıkıntısının da baş göstermesi, birçok sorunu beraberinde getirdi.

Üretim ve akaryakıt yetersizliği nedeniyle KIB-TEK, 12 Ağustos’tan düne kadar Güney Kıbrıs’tan yaklaşık 4 bin MW/saat elektrik aldı.

Bu sürede, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) bir yıllık ihtiyacı olan “220 bin metrik ton” akaryakıt temin edilmesi için açılan ihalenin iptal edilmesinin ardından kurumun akaryakıtsız kalmaması için TPIC şirketinden “ihalesiz” bir şekilde 36 bin tonluk yakıt alınmasına karar verildi ancak gemi sıkıntısı nedeniyle yakıtın ülkeye gelişi gecikince bu kez de Türkiye’den KKTC’ye 2 bin 400 ton akaryakıt kara tankerleriyle taşındı.

KIB-TEK Müdürü, TPIC’ten alınan 36 bin tonluk yakıtın 2 bin tonunun dün ülkeye geldiğini açıkladı.

Güney Kıbrıs’tan verilen elektrik enerjisi ise dün itibariyle kesildi.

Üretim yetersizliği nedeniyle KIB-TEK, bu kez de aşırı akaryakıt tüketmesi nedeniyle daha önce devre dışı bırakılan termik santrali çalıştırmaya karar verdi.

Büyükyılmaz: Termik santral devreye girecek

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, Güney’den elektrik alımına ihtiyacımızın olmadığını, ancak termik santrallerin devreye girmesinin zaman aldığını belirtti.

Termik santral devreye girene kadar dönüşümlü olarak 30-35 dakikalık elektrik kesintisi yapılacağını kaydeden Büyükyılmaz, termik santralin devreye girmesiyle sorunun tamamen ortadan kalkacağını ifade etti. 

Termik santrallerin aşırı derecede akaryakıt tüketmesi nedeniyle tasarruf amacıyla bir tanesini kısa süreliğine devre dışı bıraktıklarını belirten Büyükyılmaz, şöyle devam etti:

“Dizel jeneratörler termik santrallere göre çok daha ekonomiktir. Arada çok ciddi bir fark vardır.

Akaryakıtla ilgili bir sıkıntı yaşadığımız dönemde tasarruf tedbirlerini uygulamak zorunda kalmıştık. Elimizde 12 günlük akaryakıt kalmıştı. Her ihtimale karşı tedbir almıştık ve termik santralin birini kapatmıştık.

O dönemde Güney’den elektrik alarak açık kapanıyordu. Şu anda Güney’den akım alamamamız sonrasında termik santrali yeniden devreye koyma zorunluluğumuz doğdu.

Termik santral de bir anda devreye girecek bir makine değildir.”

Erdoğan: Üretim 360 MW, tüketim 320 MW

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, 36 bin tonluk akaryakıtın 2 bin tonunun dün geldiğini ve boşaltılmaya başladığını kaydederek, artık akaryakıt sıkıntısı yaşanmayacağının altını çizdi.

Erdoğan,  gelen akaryakıt ile birlikte Güney Kıbrıs’tan enerji almaya ihtiyaç kalmadığı için elektrik alımını durdurduklarına dikkat çekerek, 3 santralin de devrede olduğunu ve çalıştığını belirtti.

8 dizel santralin 1’inin bakımda olduğunu 7’sinin çalıştığını, 60’ar MW’lık 2 termik santralin ise birinin tam kapasite çalıştığını, diğerinin ise devreye sokma çalışmalarının son hız devam ettiğini söyleyen Erdoğan, yakın zamanda termik santralin de devrede olacağını kaydetti.

banner134

Erdoğan, AKSA’daki 8 jeneratörün de 7’sinin çalıştığını birinin bakımda olduğunu vurgulayarak, bundan sonra yaşanacak elektrik kesintilerinin sadece arıza ve aşırı yüklenmeden kaynaklı olabileceğini söyledi.

Aşırı sıcak hava sebebi ile çok fazla yüklenmeler olduğuna dikkat çeken Erdoğan, bu yıl geçmiş yıllara göre çok fazla klima satıldığını vurguladı.

Erdoğan, aşırı sıcak hava sebebi ile evlerde çalışan klimaların kapalı duruma gelmediğini belirterek, bu nedenle aşırı yüklenmelerin olduğunu kaydetti.

Erdoğan, şu anda üretilen 360 MW kullanılabilir güç olduğuna işaret ederek, tüketimde ise şu ana kadar en çok tüketimin maksimum 320 MW olduğunu aktardı.

Özkıraç: Enerji açığına bağlı elektrik kesintileri devam edecek
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, Güney Kıbrıs’tan gelen enerjinin kesilecek olmasından dolayı elektrik kesintilerinin devam edeceğini açıkladı.
Özkıraç, yaptığı yazılı açıklamada, “Sendikamızın ısrarla yatırım yapılması için vermiş olduğu mücadeleye rağmen hükümetin ve yönetenlerin yatırım yapmaktan kaçınması nedeniyle ülkemizde enerji açığı had safhaya ulaşmıştır” dedi.
Güney Kıbrıs’ın da enerji vermeyecek olması nedeniyle ülkede kesintilerin devam edeceğini belirten Özkıraç, “Üretim yetersizliği nedeniyle toplumu elektriğe muhtaç edenleri kınıyoruz” ifadelerini kullandı.
KIB-TEK’e gerekli yatırımın yapılmadığını ve kurumun “batağa sürüklendiğini” savunan Özkıraç, bu anlayışa karşı sendika olarak önümüzdeki günlerde Bu Memleket Bizim Platformu ile topyekun bir mücadele başlatacaklarını belirtti.
Özkıraç, açıklamasında, “Güney’den gelen 50 MW enerjinin kesilmesi ile birlikte enerji açığı giderek büyümektedir. Ayrıca kullandığı enerjinin parasını ödemeyen devlet daireleri, belediyeler ve diğer kuruluşların elektriklerini de kesmeye başladığımızı kamuoyuna duyururuz. Toplumu da artık bu mücadelede saf tutmamasının zamanının geldiğini de ısrarla vurguluyoruz” ifadelerine yer verdi.

Güney Kıbrıs’tan 4 bin MW elektrik alındı

Rum tarafının bir hafta boyunca KKTC’ye saatte 4 bin MW elektrik enerjisi verdiği belirtildi.

Kıbrıs Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Güney Kıbrıs, talep üzerine KKTC’ye 12-18 Ağustos tarihleri arasında yaklaşık 4 bin MW/saat elektrik sağladı.

Kıbrıs Dağıtım Sistemi Operasyonu Sözcü Yardımcısı Rogiros Tapakis, daha önceki talebin 12-17 Ağustos dönemi için elektrik sağlanması olduğunu, ancak KKTC’nin elektrik sağlanmasının 18 Ağustos’a kadar uzatılmasını istediğini söyledi.

Tapakis, KKTC’ye bir hafta boyunca verilen 4 bin MW/saatlik elektriğin eylül ve ekim aylarında Rum Elektrik Dairesi’ne geri gönderileceğini belirterek, “Sistemde bir sorun olması halinde elektriği bize önceden hiçbir planlama olmadan sağlamalarını isteyeceğiz” dedi.

Tapakis, her iki tarafın ihtiyaç olması durumunda birbirine elektrik vermesine yönelik düzenlemelerin Güven Artırıcı Tedbirler çerçevesinde yapıldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88