2 yıl önce ölen fahri temsilciyi 3 gün önce görevden aldılar

banner37

Yaklaşık 2 yıl önce vefat eden KKTC Suudi Arabistan ve İKÖ (Cidde) Fahri Temsilcisi Dr. İhsan Kaya Okur, 3 gün önce Bakanlar Kurulu kararıyla Fahri Temsilcilik görevinden alındı

2 yıl önce ölen fahri temsilciyi 3 gün önce görevden aldılar
banner99

KİMSENİN KİMSEDEN HABERİ YOK… Yaklaşık iki yıl önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vefat eden KKTC Suudi Arabistan ve İKÖ (Cidde) Fahri Temsilcisi Dr. İhsan Kaya Okur, 3 gün önce Bakanlar Kurulu kararıyla fahri temsilcilik görevinden alındı. Durum ise beraberinde “devlet kurumlarının bir biriyle hiç mi bağlantısı yok”, “Dışişleri Bakanlığı fahri temsilcilerini tanımıyor mu?”, “Bakanların hiç biri mi fahri temsilcilerimizi bilmiyor?” sorularını getirdi.

Ceren ÖZBİL


Ülkede önceki gün yine trajikomik bir olay yaşandı. Yaklaşık 2 yıl önce vefat eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Suudi Arabistan ve İKÖ (Cidde) Fahri Temsilcisi Dr. İhsan Kaya Okur, 3 gün önce Bakanlar Kurulu kararıyla görevden alındı.


Resmi Gazete’de de yayınlanan bu karar İhsan Kaya Okur’un yakınlarını şaşkına uğrattı.


Bu durum ise beraberinde “devlet kurumlarının bir biriyle hiç mi bağlantısı yok”, “Dışişleri Bakanlığı fahri temsilcilerini tanımıyor mu?”, “Bakanların hiç biri mi fahri temsilcilerimizi bilmiyor” soru larını getirdi.


banner134
Ayrıca Dr. İhsan Kaya Okur’un yakınlarından elde edilen bilgiye göre; Okur, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde vefat etti.

Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile göreve getiriliyorlar


Dışişleri Dairesi (Kuruluş, Görev ve Çalışma Esasları) Yasası’nda fahri temsilcilerin görevi, “Gezici Büyükelçi, Fahri Temsilci, Fahri Başkonsolos ve Fahri Konsoloslar esasen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin menfaatlerini korumak, geliştirmek ve tanıtımına katkıda bulunmak üzere kendilerine verilen yetki belgesi çerçevesinde Bakanlığın onayı ve talimatları uyarınca gönüllülük esasına göre görev yaparlar ve faaliyetlerini yürütürler. Kendilerine herhangi bir ödenek, maddi menfaat veya kaynak sağlanmaz” olan 25’inci madde ile anlatılıyor.


Ayrıca yine aynı yasada fahri temsilcilerin atanması da “Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile ihtiyaç olması halinde muteber Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve yabancı ülke yurttaşları gönüllü olarak görev yapmak üzere Gezici Büyükelçi, Fahri Temsilci, Fahri Başkonsolos ve Fahri Konsolos olarak atanır ve gerekli hallerde aynı yöntemle görevden alınırlar” olan 24’üncü madde ile anlatılıyor.


Yani yaklaşık iki yıl önce vefat ettiği yetkililer tarafından bilinmeyen Okur da Bakanlığın teklifi, Bakanlar Kurulu’nun kararı ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile görevlendirilmiş ve ülkenin menfaatlerini koruma, geliştirme ve tanıtımına katkı koyma adına çalışıyordu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 4 hafta Önce

Ahahhahahhh hic gulesim yoktu :)

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75