20 bin ton arpa ihraç edildi

banner37

Toprak Ürünleri Kurumu bu yıl geçmiş yıllara oranla arpa ihracaatında rekor kırdı

20 bin ton arpa ihraç edildi
banner99

İHRACAAT ORANI ARTTI… Toprak Ürünleri KurumuYönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan, kurumun bu yıl 2019 ürününden 20 bin ton arpa ile 15 bin ton sert ve yumuşak buğday ve bu yılın ürününden de 2 bin ton buğday ihracatı yaptığını açıkladı. Adahan, “üreticinin en büyük tedarikçisiyiz. Elbette ülkede ihtiyaç olan ürünleri ihraç etmiyoruz. İhtiyaç fazlası ürünleri ihraç ediyoruz. Bunun için de bu yıl iki noktada depo kiralayıp bu ürünleri muhafaza ettik” dedi

Funda ÖZSAKINÇ

Bu yıl ülkede arpa ve buğday ihracatı konusudna rekor seviyeye ulaşıldı. Toprak Ürünleri Kurumu’ndan alınan bilgiye göre; bu yıl 2019 ürününden 20 bin ton arpa ile 15 bin ton sert ve yumuşak buğday ve bu yılın ürününden de 2 bin ton buğday ihracatı yapıldı.  


KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Toprak Ürünleri KurumuYönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan kurumun yapısı ve arpa ile buğday ihracatı hakkında bilgi verdi.


Adahan, yıllar sonra kurumun 2019 ürünü olan 20 bin ton arpa ihraç ettiğini açıkladı ve “üreticinin en büyük tedarikçisiyiz. Elbette ülkede ihtiyaç olan ürünleri ihraç etmiyoruz. İhtiyaç fazlası ürünleri ihraç ediyoruz. Bunun için de bu yıl iki noktada depo kiralayıp bu ürünleri muhafaza ettik” dedi.

“Yıllar sonra 20 bin ton arpa ihraç ettik”


Adahan, yıllar sonra Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu yıl 2019 ürününden 20 bin ton arpa ile 15 bin ton sert ve yumuşak buğday ve bu yılın ürününden de 2 bin ton buğday ihracatı yaptığını söyledi.


İhraç edilen ürünün ülkede ihtiyaç fazlası ürün olduğunu ifade eden Adahan şu şekilde konuştu:


Arpayı hayvancıya ve yem fabrikasına, buğdayı un fabrikalarına, yumuşak buğdayı ise yem fabrikalarına satmaktayız. Ayrıca patatesi halka piyasayı dengelemek için satışımız mevcuttur. Yurt dışından getirdiğimiz unu da piyasayı dengelemek için un fabrikaları üzerinden sektöre satışını gerçekleştiriyoruz.

“Piyasadaki dengeyi kuruyoruz”


Hasan Adahan, Toprak Ürünleri Kurumu’nun ülkedeki tüm et ve süt veren hayvanların besinlerini sağladığını ve üreticinin en büyük tedarikçisi olduğunu ifade etti.


Kurumun, topraktan çıkan tüm ürünlerin piyasadaki dengesini kurmak için kurulduğunun altını çizen Adahan, en büyük hedeflerinin, üreticinin kazancının kaybolmamasını olduğunu belirtti.


Adahan, fakat kurumun bir diğer görevinin de halkın da pahalıya ürün almamasını sağlamak olduğunu kaydetti.


Hasan Adahan, şöyle konuştu:


Toprak Ürünleri Kurumu, özellikle ülkedeki patates üreticisi için, tohumu yurtdışından ihale ile alıp sözleşmeli olarak uygun fiyattan satıyor.


Biz, toptancıyı, üreticiyi zarar ettirmeden, çok fazla kar marjı yapmadan, halka satış yapıyoruz. Toptancı vaziyetine geçmemek ve piyasanın da dengesini bozmamak için, hiçbir zaman belli bir orandan fazlasını vermiyoruz. Buradaki amaç da ticariye dönüştürülmesin diyedir”. 

banner134
 

“Pandemi sürecinde de çalıştık”


Adahan, pandemi sürecinde bile kurumun hiçbir şekilde iş aksatma ve yavaşlatma gibi bir dururmunun olmadığını, hatta Karpaz bölgesinin kapanmasından sonra ek işler de yaparak faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti.

“Serbest piyasa bize 25 TL’ye de patates yedirir, 2 TL’ye de”


Sözleşmeli ekim yaptırılan, “sifra” ve “farila” cinsi patatesin Toprak Ürünleri Kurumu alım fiyatının 1,50 TL olarak açıklandığını ifade eden Adahan,  “spondo” cinsi patates (Yerli patates) fiyatını da piyasa koşullarının belirlediğini kaydetti.


2 yıl öncesinde rekolte düşüklüğü ve turizmin ciddi şekilde artması gibi sebeplerle piyasada bir kıtlık yaşandığını hatırlatan Adahan, “Serbest piyasa bize 25 TL’ye de patates yedirir, 2 TL’ye de” sözlerini kullandı.

 


Adahan, geçmiş yıllarda patatesin fiyatının 25 tl olmasının da sebebinin serbest piyasa olduğunu ve şu anda da 2 TL ye olmasınında sebebinin serbest piyasa olduğunun altını çizdi.


Hasan Adahan, şu anda patatesin fiyatının öngörülemeyen pandemi durumundan dolayı olduğunu ve üretim maliyetlerinin altında satıldığını doğruladı.


Adahan, Toprak Ürünleri Kurumu’nun geçmiş yıllara nazaran bakanlığın öngördüğü vizyon çerçevesinde çok fazla kar etmeden hatta bazen karsız olarak tohumluğu çiftçiye ulaştırmaya çalıştıklarını kaydetti.


 Aynı zamanda en doğru tohumu en doğru şekilde temizleyerek ve hazırlayarak çiftçiye sunduklarını ifade eden başkan Adahan, “Çiftçinin verimde düşüklük yaşanmaması için bu yöntemi uyguluyoruz. Kurum kar etmeden ama zarar da etmeden çiftçiye ulaştırıyor” sözlerinmi kullandı.

“Arpanın tek alıcısıyız”

  “Alış ve satış fiyatını Bakanlar Kurulunun belirlediği arpanın  tek alıcısıyız” diyen Toprak Ürünleri KurumuYönetim Kurulu Başkanı Hasan Adahan,  “Üretici, arpanın fiyatını Bakanlar Kurulunun belirlediği fiyattan almak zorundadır. Çiftçinin ürününün tarlada kalması diye bir durum yoktur. Geçtiğimiz yıl sel felakti yaşadığımız zamanda bile yurt dışına ihraç yapıp yine kimseyi mağdur etmedik. Arpa ve buğday asla tarlada üreticinin elinde kalmaz. Müstesna durumlar dışında bir sorun yoktur” dedi.

“En büyük temennimiz üretimden kopmamaktır”


KKTC’de en büyük sıkıntının su sıkıntısı olduğunun altını çizen Başkan Adahan, “Susuz bir dönemden geçiyoruz. Suyun olmadığı yerde tarımın verimliliğini konuşmak pek doğru ve mantıklı bir durum değil” dedi.


Çiftçilerin yüzde 70’inin hayvancılık üzerine de çalıştığını ifade eden Adahan, hayvancılığın dışında kuru tarım ve serzacılıkla çalışıldığını, doğru zamanda doğru ürün üretildiği zaman ise herkesin mutlaka karşılığını aldığını ifade etti..


En büyük temennisinin üretimden kopmamak olduğunu ifade eden Hasan Adahan, “Önümüzdeki yıl da bu şekilde geçirmeyeceğimizi kimse bilemez ama Tarım Bakanlığımızın üreticinin üretimden kopmaması için yapmakta olduğu çalışmaları mevcuttur” sözlerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75