'20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ve Kıbrıs'ta sığınmayı güçlendirme'

banner37

'20 Haziran Dünya Mülteciler Günü ve Kıbrıs'ta sığınmayı güçlendirme'
banner90
banner99

Evlerinden, ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanların sayısı rekor düzeylere ulaştı. Son beş yılda, yeni ya da eski en az 15 çatışma, dünya çapında milyonlarca kişi için tarif edilemez ölçekte trajedi ve acıyı beraberinde getirdi. Rakamlar durumun ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor; her dakika 20 kişi yerinden yurdundan kaçmak durumunda kalıyor. Dünyada, 2016 rakamlarıyla konuşursak sadece Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin endişe duyduğu insan sayısı 67,75 milyon seviyesine ulaştı. Tarihin en büyük toplu yer değiştirmesi ile karşı karşıyayız. Mülteciler artık sadece tek bir ülkenin, kıtanın veya kurumun değil global olarak tüm dünyanın acil olarak ilgilenmesi gereken bir konu.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü

2001 yılından beri, her yıl 20 Haziran’da kutlanan Dünya Mülteciler Günü, dünyanın her yerinden, şiddet ve zulümden dolayı evlerinden kopartılan ve zulümden kaçan insanların anıldığı ve onurlandırıldığı bir gündür. Bu günün esas amacı, dünyadaki mültecilerin durumunu, problemlerini kamuoyuyla paylaşmak ve bu konuda bir bilinç oluşturmaktır.

“Kıbrıs’ta Sığınmayı Güçlendirme Projesi” olarak biz de, özelde bugünün, genelde ise her gün geçtikçe artan sığınmacı ve mültecilerin sorunlarını tartışmak ve kalıcı, sürdürülebilir politikaların yaratılması için savunuculuk yapmaya çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve SOS Çocukköyü Derneği ortaklığında, Ocak 2017’den bu yana sürdürdüğümüz projemiz ile Kıbrıs’ın kuzeyine ulaşan uluslararası korumaya muhtaç kişilerin zulüm ülkelerine geri gönderilmeden korunmalarını sağlamak için çalışıyoruz.

Kıbrıs’ta Sığınmayı Güçlendirme Projesi

KKTC’de henüz bir sığınma politikasının olmaması ve yerel mevzuatın sığınmacılara destek olmaması, ülkedeki sığınmacıların varlığını değiştirmiyor; tam tersine hayatlarını kurtarmak için kaçan kişilerin bundan çıkar sağlayan insan kaçakçılarının ellerine düşmesi ve geçtiğimiz ay yakınen şahit olduğumuz gibi Akdeniz’de hayatlarını kaybetmelerine zemin hazırlıyor. Yasallaştırılmış bir sığınma politikası olursa, ülkeye kontrolsüz giriş çıkışlar engellenebilir, ada içindeki mültecilerin hakları korunabilir, burada doğan ancak yasalar gereği vatansız olarak nitelendirilen çocuklar eğitim ve sağlık gibi en temel haklarına ulaşabilirler.

Kıbrıs’ta Sığınmayı Güçlendirme projesi olarak, BMMYK tarafından tanınan ve Kıbrıs’ın kuzeyinde ikamet eden az sayıda mültecinin ve endişe duyulan kişilerin temel insan hakları standartlarına göre yaşam sürmeleri üzerine de emek veriyoruz. Ücretsiz Türkçe eğitimleri, iş başında öğrenim prensibiyle mesleki eğitimler, kalifiye eleman olarak çalışabilecek mülteciler için iş olanakları ve KKTC’deki mülteci çocukların akademik ve sosyal gelişimleri için düzenli etkinlik ve eğitimler projemiz kapsamında hedef kitlemize sunulmaktadır.

Dileğimiz, en kısa zamanda ülkemizde de sürdürülebilir bir sığınma politikasının oluşturulması ve hem Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla hem de geçtiğimiz ay kıyılarımızda yaşanan trajedi nedeniyle varlıklarına yeniden dikkat çekilmiş mültecilerin insanca yaşayabilecek koşulların gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada oluşturulmasıdır. En büyük dileğimiz, elbette hiçkimsenin mülteci olmak zorunda bırakılmadığı bir dünyada yaşayabilmektir.

Saygılarımızla,

SOS Çocukköyü Derneği

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108