banner6

20 Temmuz KKTC Barış ve Özgür Bayramı Kutlu Olsun

banner37

20 Temmuz KKTC Barış ve Özgür Bayramı Kutlu Olsun
banner151 banner143

Prag büyük elçisi Egemen Bağış, Askeri Ataşe Sayın Yarbay Cem Tekin ile birlikte araştırmacı gazeteci Sayın Özgür Öztürk’ün yerlerini yeni tespiti ettiği, Prag 3 bölgesindeki Olsanska Askeri Mezarlığı’nın İngiliz Milletler Topluluğu’na ait bölümünde yatan 5 Kıbrıs Türk’ünün kabirlerini ziyaret ederek dua ettiler.
     
Mezarlığa defnedilen ve İkinci Dünya Savaşında Nazi Almanya’sına karşı savaşan İngiliz Milletler Cemiyeti ordusuna bağlı 268 askerin 193’ü İngiliz, 9’u Kanadalı, 2’si Avusturalyalı, 1’i Kızılderili, 14’ü Yeni Zellandalı, 19’u Güney Afrikalı, 13’ünün kimliği belirsiz ve 17’si ise Kıbrıs alayından. Kıbrıs alayından vefat eden 17 askerden 5’i ise Türk.

Bu bile tarih boyunca adada Türk varlığının ve mesuliyet üstlenme konusunda Rumlar’dan hiç de geri kalmadıklarının ispatı. Konuyu ilettiğimiz KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar beyefendi de çok duygulandı ve mezarlıktan fotoğraf ve video gönderilmesini istediler. 

Bağış, aynı mezarlık içinde Rus ordusunun kayıplarının mensuplarının yattığı bölümde de Azeri, Tatar, Kırgız isimleri olan bir çok Müslüman askerin yattığını, Bulgar askerlerin yattığı bölgede de keza soydaşlarımızın yattığını müşahade etti ve her dinden askerin yattığını bu mezarlığın çok iyi bakıldığını, iyi bir durumda olduğunu, hatıralarına saygı gösterildiğini gözlemledi. 

Hakk’a yürümüş, ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve ölülerimizi bu vesile ile bir kez daha rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun.

Prag 3’deki Olsanska Mezarlığı’nda bulunan  askeri bölümde, İngiliz Milletler Topluluğu’na ait mezarlıkta 5 Kıbrıs Türk’ü kardeşimiz de yatmakta.

 İkinci Dünya Savaşında Nazi Almanya’sına karşı savaşan İngiliz kuvvetlerine ait 268 asker ile 9 Polonyalı askerin yattığı bu mezarlıkta yatan askerlerin bazıları İngiliz hava kuvvetlerinin yaptığı hava saldırılarında düşen uçakların pilotları, askerlerin büyük çoğunluğunu ise, Çekoslovakya’nın sınır köylerinde Nazi ordusuna karşı savaşırken esir düşen askerler oluşturuyor.  

Esir düşen askerler şimdiki Almanya, Çekya ve Polonya’daki esir kamplarında, önce uluslararası esir anlaşmaları çerçevesinde tarım işlerinde, şeker rafinerilerinde, içki fabrikalarında mevsimlik işlerde, toprak ıslahı, demiryolu tamiri ve yol yapımı çalışmalarında çalıştırılırlar. 
Savaşın ilerleyen yıllarında ise daha zor işlere kaydırılırlar. 

Askerler zor şartlar altında madenlerde çalışırlar. Bu kamplarda esir başına haftalık  2250 gr. ekmek, 250 gr. et, 200 gr. Yağ ve 175 gr. Şeker dağıtılıyormuş. Kamplar çok kalabalıkmış. Su sorunu varmış. 

İşte bu zor şartlar altında esir kampalarında bulunan İngiliz milletler birliği ordusuna ait  askerlerden hayatını kaybedenler olmuş. 
Bu askerler ve hava saldırılarında hayatını kaybeden askerler Çekya’nın dört bir yanındaki küçük 73 mezarlığa gömülürler. Bu mezarlar 1950 senesinde  bulundukları yerlerden Prag3’deki Olsanska mezarlığına taşınırlar. 

Mezarlıkta toplamda 9’u Polonyalı olmak üzere 277 asker yatıyor. İngiliz Milletler Cemiyetine ordusuna bağlı 268 askerden 193’ü İngiliz, 9’u Kanadalı, 2’si Avusturalyalı, 1’i Kızılderili, 14’ü Yeni Zellandalı, 19’u Güney Afrikalı, 13’ünün kimliği belirsiz ve 17’si ise Kıbrıs alayından. Kıbrıs alayından vefat eden 17 askerden 5’i ise Türk.
İlk mezarda yatan Türk askerinin adı Ali oğlu Hasan. Kıdemli Onbaşı rütbesine sahip asker, 9 Ekim 1943 tarihinde 35 yaşında iken hayatını kaybetmiş. 

Baba adı Vehbi oğlu Ali, anne adı ise Mehmet kızı Hatice. Türk askeri evliymiş, eşinin adı ise Molla Emin kızı Ziynet.
Bir diğer asker ise Osman oğlu Salih. Er olan asker 40 yaşında iken 9 Mayıs 1943 tarihinde hayatını kaybetmiş. Şuan Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan Anadiou yani Görmeli köyünden. Eşi ise Hüseyin kızı Dudu.

Diğer askerler ise 5 Eylül 1942 tarihinde hayatını kaybeden er Faik oğlu Hüseyin,
25 Ağustos 1941’de hayatını kaybeden er Ali oğlu Osman ve
 17 Kasım 1941’de hayatını kaybeden er Hasan oğlu Bekir.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2022, 14:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104