200 bin TL değerinde sütümüz imha edildi

banner37

Ülkede 57 ton süt aflatoksin nedeniyle imha edildi. Sütlerde aflatoksin oluşmasını ülkede arpa olmaması nedeniyle yemde ağırlıklı olarak mısır kullanmak zorunda bırakılmalarına bağlayan hayvan üreticileri, Tarım Bakanlığı’nı zamanında ülkeye arpa getirmemekle suçladı:

200 bin TL değerinde sütümüz imha edildi

Ceren ÖZBİL

Bir tür küf özelliği taşıyan aflatoksinin kalıntısına rastlanan 57 ton süt, Süt Endüstri Kurumu (SÜTEK) tarafından imha edildi.

SÜTEK’in hayvan üreticilerinden alınan süt numuneleri üzerinden test yapmaya devam ettiği ve aflatoksin kalıntısına rastlanan süt tespit ettikçe imha etmeye devam edeceği öğrenildi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada sütteki aflatoksin konusuna da değindi ve 57 ton sütün aflatoksin nedeniyle imha edildiğini açıkladı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana, bazı üreticilerden alınan süt numunelerinde aflatoksin kalıntısına rastlandığını doğruladı.

Vurana, ülkede 5 bin hayvan üreticisi olup, bunların sadece 8’inden alınan süt numunesinden aflatoksin kalıntısına rastlandığını belirtti ve bu sütlerin imha edildiğini söyleyerek vatandaşlara içiniz rahat olsun mesajını verdi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise sütlerde aflatoksin kalıntısına rastlanmasının nedeninin ülkede arpa olmamasından ve yemlerde ağırlıklı olarak mısır kullanmak zorunda kalmalarından kaynaklandığını belirtti.

Naimoğulları, bu nedenle şu ana kadar 200 bin TL’lik sütün imha edildiğini ve zaten zor durumda olan üreticinin bu zarar karşısında da ne yapacağını bilmediğini anlattı.

Şahali: 5 günde aflatoksin nedeniyle 57 ton süt imha edildi
   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Cumhuriyet Meclisi’nde yaptığı konuşmada sütteki aflatoksin konusuna da değindi.

Şahali, sütün her damlasının denetiminin yapıldığını söyleyerek, bozulmaya elverişli olduğunu, içeriğinin kayıt altında olmasının önemli olduğunu, denetimin eksiksiz yapıldığını kaydetti.
   Günlük olarak ülkede 395 ton sütün SÜTEK tarafından toplandığını söyleyen Şahali, beş günde içerisinde aflatoksin maddesine rastlanması nedeniyle 57 ton sütün imhasının söz konusu olduğunu belirtti.
   Şahali, 20 ile 30 Kasım arasında arpa tedariki sıkıntısı yaşandığını, ancak bugün için hayvan üreticilerine günlük ihtiyaçlarını karşılayacakları arpanın verildiğini ifade etti.
   Mısır ve arpa satış fiyatlarına değinen Şahali, mısıra yönelmenin arpa kıtlığından kaynaklanmadığını söyledi.
   Hayvancıların depolama koşullarının mısırı depolamaya elverişli olmayabileceğini, bunun da aflatoksine meydan verebildiğini söyleyen Şahali, münferit bir kusur nedeniyle bu durumun ortaya çıktığının belli olduğunu belirtti.
   Şahali, arpa sıkıntısının 1 Aralık itibariyle tamamen aşıldığını kaydetti.
   Sınırlı bir alanda meydana gelen bir sıkıntı olduğunu ancak halk sağlığını riske sokacak bir konu olmadığını söyleyen Şahali, konunun 62. madde uyarınca görüşülecek bir konu olmadığını belirtti.
   Gıda güvenliğine önem verdiklerini belirten Şahali, güvenliğin sağlanması adına çalışmaların devam ettiğini söyledi.
   Şahali, arpa tedariki konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanacağına yönelik bir öngörüleri olmadığını belirtti. Şahali, ticari tescili yapılmış işletmelerin ürünlerinin kullanılması tavsiyesinde bulundu.
 

Vurana: Çeşitli denetimler yapılıyor

Hayvancılık Dairesi Müdürü Gönen Vurana, tüm yem ve yem hammaddelerinin ülkeye girişinde analiz sertifikası aranmakta olup, özellikle aflatoksin analizi yapılarak uygun bulunduğu takdirde kabul edilebilir yasal sınırların üzerinde olan yem ve yem hammaddelerinin ülkeye girişine izin verilmemekte olduğunu anlattı.

Hayvancılık Dairesi Müdürlüğü’nün aynı zamanda yem güvenliği açısından yem fabrikalarından ve yem hammadde tedarikçilerinden rutin olarak numune alındığını söyleyen Vurana, “Müdürlüğümüz tarafından her hangi bir risk tespit edildiği takdirde gerekli prosedürlerle önlemleri almaktadır” dedi.

“Sorun çıkan 8 üretici de kendi hayvanları için yemi kendi yapıyor”

Özellikle aflatoksinin artma riskinin olduğu bu dönemde SÜTEK’le istişareli olarak bu riskin önlenmesi için daha sıkı bir izleme yapılmakta olduğunu söyleyen Vurana, bu bağlamda 29 Kasım itibari ile sütte aflatoksin yüksekliğinin Süt Kurumu tarafından yapılan denetimler sonucunda tespit edildiğini belirtti. Vurana, Hayvancılık Dairesi tarafından yapılan yerinde incelemeler sonucunda sorun çıkan 8 üreticinin de kendi yemini kendilerinin yaptıklarının belirlendiğini kaydetti.

Gönen Vurana, “Sorun çıkan üreticiden hayvan besleme amaçlı kullanılan her türlü yem ve yem hammaddesi numunesi alınmış ve çıkan analiz sonuçlarında mısır kullanımına bağlı aflatoksin yönünden bazı üreticilerimizde risk tespit edilmiştir” dedi.

“Riskli bir ürün olması nedeniyle mısır incelemeye alındı”

Vurana, yem hammaddeleri tedarikçilerinin ambarlarında da kontroller yapıldığını ve yapılan analiz sonucunda da mısırda kabul edilebilir limitin altında aflatoksin tespit edilmekle birlikte, riskli bir ürün olmasından dolayı izlemeye alındığını ifade etti. Gönen Vurana şu şekilde konuştu:

“Bunun dışında diğer yem hammaddelerinde herhangi bir probleme rastlanmamıştır.

Üreticilerimiz tarafından depodan (Satıcı firmadan) satın alınırken mısır, kırık veya öğütülmüş olarak alınmaktadır. Dolayısı ile üreticimiz aldığı hammaddeyi uygun koşullarda muhafaza edemez ise ortamdaki nem ile birlikte aflatoksin hızlı bir şekilde üreyebilmekte ve bugün yaşanan sıkıntının yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bahse konu riskli yemlerin tüketiminde aflatoksin hızlı bir şekilde laktasyon dönemindeki süt sığırlarının sütüne geçebilmektedir.”

“Hassasiyetle çalışmaya devam ediyoruz”

Yürürlükteki mevzuat uyarınca aflatoksin yem maddelerinde 20 ppb, karma süt yeminde ise 5 ppb üst sınırları olarak belirtildiğini ifade eden Vurana, daire olarak bu süreci takip etmekte ve hassasiyetle çalışmalarına devam etmekte olduklarını söyledi.

Vurana, yapılan analiz sonuçlarında mısırın 7 ile 23 ppb değerlerinde olduğunun tespit edildiğini belirtti ve “Bu dönemde koşulların aflatoksin yönünden uygun olması, rasyonlarda özellikle mısır kullanma oranının belli bir limitin altında olması ve mutlaka toksin bağlayıcı kullanılması, hammadde depolama yerlerinin ise nemden arî olması sorunların çözümüne yardımcı olacaktır” dedi.

“Çiftlikleri ziyaret edip, bilgilendirme yapıyoruz”

Her hafta Hayvancılık Dairesi’nin öncülüğünde SÜTEK ve Veteriner Dairesi ile Hayvancılar Birliği’nin de katkısıyla bölgesel çiftlik ziyaretleri yapılmakta olduğundan söz eden Vurana, çiftliklerde hayvan besleme, hayvan refahı ve hijyen konularında üreticilere yerinde bilgi verilmekte olduğunu anlattı.

Vurana “Aynı zamanda gidilen bölgede üreticilere yönelik süt sığırlarında beslemenin süt yağına etkisi konusunda bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılarda yem ve yem güvenliği konularında da üreticilere bilgilendirme de yapılmaktadır” dedi.

Naimoğlulları: Arpa olmaması nedeniyle bu sorun yaşanıyor

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, ülkede arpa olmaması nedeniyle üreticinin yeme mısır katmak zorunda kaldığını ve bu nedenle de sütte aflatoksin kalıntısı ortaya çıktığını kaydetti.

Ülkede bir buçuk iki aydan beridir arpa olmadığını ifade eden Naimoğlulları, dövizdeki durum nedeniyle kimsenin arpa getirmek istemediğini belirtti.

Naimoğlulları ancak bunun bedelini ödemenin üreticiye kaldığını söyleyerek, Tarım Bakanlığı’na imha edilen sütler nedeniyle üreticinin uğradığı 200 bin TL’lik zararı tazmin etmesi için çağrı yaptı.

“TÜK arpa alımı için 22 milyon TL borçlandı”

Toprak Ürünleri Kurumu’nun arpa alımı için 22 milyon TL borçlandırıldığını söyleyen Naimoğulları şu şekilde konuştu:

“Arpa olmaması nedeniyle üreticinin ürettiği sütte aflatoksin kalıntısına rastlandı. Tabii bu sütler imha edilmelidir. Ancak bize de bunun zararı tazmin edilmelidir. KKTC’ye arpa getirilmesi için yola çıkan gemiler ülkeye gelmedi. Şirketler arpa almadı. Üretici de yemde ağırlıklı olarak mısır kullanmak zorunda kaldı.”

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER