2013'ten beri genel kurul yapılmadı

banner37

Bir süre önce yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle gündeme gelen Şeker Sigorta Kıbrıs LTD’de her yıl yapılması ve hesapların da aklanması gereken genel kurulun yıllardır yapılmadığı ortaya çıktı

2013'ten beri genel kurul yapılmadı
banner99

Ceren ÖZBİL

   Kooperatif Merkez Bankası İştiraki Şeker Sigorta Kıbrıs LTD’de, göreve gelen yeni yönetim kurulu tarafından, şirkette 2017 yılının Ağustos ayından 2018 yılının Ağustos ayına kadar olan dönemde yolsuzluk yapıldığı yönünde bulgulara rastlanmasıyla başlatılan polis soruşturması tamamlandı. Polisin, söz konusu olayla ilgili dosyayı savcılığa ilettiği öğrenildi.

   Ayrıca KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre; şuan ki yönetim kurulu diğer dönemlere ait dosyaları da mercek altına aldı.

   Bu doğrultuda da, bir önceki yönetim kurulunun şirketin genel kurulunu bile 2013’ten beridir yapmadığı ortaya çıktı.

Olay nasıl ortaya çıkmıştı?

   2018 yılının Eylül ayında göreve gelen yeni Yönetim Kurulu, yapılan araştırmalar doğrultusunda şirkette 2017 yılının Ağustos ayından 2018 yılının Ağustos ayına kadar olan dönemde yolsuzluk yapıldığı yönünde bulgulara ulaşmıştı.

   Bulguların yer aldığı “Şeker Sigorta Kıbrıs Ltd.’in Mali ve İdari Durum Raporu” polise gönderilerek, suç duyurusunda bulunulmuştu.

   Ayrıca hazırlanan rapor, hükümette yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi’ne de gönderilmişti.

banner134
2 milyon TL açık…

   Raporda, Şeker Sigorta’da 2 milyon TL’ye yakın açık olduğu belirtiliyor. Ancak açığın 2 milyon TL’nin üzerinde olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

   Şeker Sigorta (Kıbrıs) Ltd. Yönetim Kurulu üyeleri tarafından hazırlanan “Şeker Sigorta Kıbrıs Ltd.’in Mali ve İdari Durum Rapor”, çok ciddi bulgular içeriyor.

2016’dan kalma açık da olabilir…

   KIBRIS Gazetesi’nin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Şeker Sigorta’nın 2016 yılına ait hesaplarında da açık olabileceğinden şüpheleniliyor.

   Ancak dönemin Koopbank Yönetim Kurulu üyelerinin 2016 yılına ait Şeker Sigorta hesaplarını denetlediği ve bir açık tespit etmediği öğrenildi.

   Yeni yönetimin 2016 yılına ait hesapların da yeniden mercek altına alınmasını istediği bilgisine ulaşıldı.

Ciddi bulgular…

   Söz konusu raporda; Şeker Sigorta eski Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Birinci’nin kendisine ve ailesine ait şirketlere fatura karşılığı ciddi ödemeler yapıldığı ve yönetim kurulu üyesi Ömer Arabacıoğlu’nun da, başkanı olduğu Gönyeli Spor Kulübü’ne düzenli para aktardığı yönünde bulguların yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75