banner6

2017, sağlıklı yaşam tatilleri yılı olacak

banner37

KIBRIS’a konuşan KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, bu yıl sağlık turizminde artış olacağına inanç belirtti:

2017, sağlıklı yaşam tatilleri yılı olacak
banner151

Ali CANSU (BERLİN - ALMANYA)

KKTC Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, gelişmiş ekonomilerdeki yavaşlamış büyüme ve gelişmekte olan ülkelerin daha fazla büyümeyi sürdürmek için mücadele ettiği bir ortamda küresel ekonomik görünümün belirsizliğini koruduğuna işaret etti.

KIBRIS’a konuşan Savaşan, dünyada yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen direnç gösteren küresel seyahat hareketlerinin 2017 yılında artmasının beklendiğini söyledi.

Seyahat ürünü satışlarının, yeni teknolojiler ve iş modellerinin seyahat sektörüne eklenmesi ile birlikte 2020 yılında 2.5 trilyon dolara ulaşacağının hesaplandığını belirten Savaşan, 2017 yılının sağlıklı yaşam tatilleri yılı olacağının altını çizdi.

“Detoks tatil konseptine ilgi artıyor”

Son yıllarda detoks tatil konseptine olan ilginin arttığını söyleyen Savaşan, gezginlerin günümüzde, toksinlerden arınmak, rahatlamak, sağlıklı vakit geçirmek, egzersiz yapmak, arındırıcı diyet planlarını uygulamak ve akıllarını boşaltabilecekleri tatil arayışında olduklarına dikkat çekti.

“187 ülke ile işbirliği olanağı”

180 binden fazla kişinin ziyaret etmesi beklenen ITB Berlin’in, 5 kıta ve 187 ülkeden 10 bin turizm profesyonelini bir araya getiren dünyanın en prestijli turizm buluşması olduğunu kaydeden Savaşan, macera seyahati, iş seyahati, e-yolculuk, kültür turizmi, lüks turizm, sağlık turizmi, gençlik seyahati gibi alanların ön plana çıkartıldığı fuarın, Kuzey Kıbrıs’ın kitle turizmi yanı sıra sağlık, spor ve kültür turizmi olanaklarının tanıtılması ve ayrıca yeni işbirliklerinin kurulması için çok önemli bir fırsat yarattığını söyledi.

“Sektörel büyüklük 439 milyar dolar”

Bu yıl ITB’de ilk defa sağlık turizmine özel bir bölüm ayrıldığına vurgu yapan Ahmet Savaşan, “her geçen gün daha fazla insan, sağlığını geliştirmek, sağlığını korumak veya sağlığını geri kazanmak amacıyla kendi ülkesi dışına gidiyor. VISA ve Oxford Economics’in çalışmalarına bakıldığında bu sektörün dünya genelindeki değerinin 439 milyar doları bulduğunu ve önümüzdeki 10 yıllık büyüme hızının ise yüzde 25’lere varacağı görülüyor” dedi.

Önümüzdeki 10 yıl içinde sağlık amacıyla seyahat edeceklerin oranının, dünya nüfusunun yüzde 4’üne ulaşacağının hesaplandığını vurgulayan Savaşan, bu nedenle sağlık turizmine olan ilginin her geçen gün arttığını ifade etti. Savaşan “Dünyadaki değişimleri ve trendleri görerek, turizm ürünlerimizi buna uygun hale getirmeli ve tanıtma pazarlama faaliyetlerimizi de yeni koşullara göre icra etmeliyiz” dedi.

“KKTC’nin ayakları üzerinde durması yönünde büyük bir adım”

Kitle turizmindeki gelirlerin optimuma çıkartılması ve ayrıca sağlık başta olmak üzere spor, kültür gibi turizm türlerinin Kuzey Kıbrıs’ta geliştirilmesi için sektörün bütün paydaşları ile birlikte çalıştıklarını ifade eden Savaşan, KKTC’nin kendi ayakları üzerinde durabilmesinin ülke içi katma değerin artması ile mümkün olabileceğine dikkat çekti.

“2017’de turizm olumlu seyredecek”

Sağlık Turizmi Konseyi’nin yanı sıra sektörün diğer bütün yetkili paydaşları ile Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın iyi bir tempo yakaladığını belirten Savaşan, “çalışmalarımız 2017 yılında ülke turizmimizin olumlu seyredeceğini gösteriyor. Başarıya ulaşmak için yapmamız gereken hep birlikte uyum içinde çalışmak ve ülke turizmimizi istenilen seviyeye taşımaktır” dedi.

“5 ülke ile yeni anlaşma imzalandı”

Savaşan son olarak, Almanya temasları kapsamında TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Turizm Bakanı Nabi Avcı başta olmak üzere pek çok ülke temsilcisinin yanı sıra, turizmde söz sahibi tur operatörü ile de

görüştüklerini dile getirerek, “ülkemiz adına gerek turist sağlığı, gerekse de sağlık turizmi alanlarında beş ülke ile yeni anlaşmalar imzaladık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 11:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110