2018’de HP ile ilgili hesap hatası yok

banner37

DPÖ müsteşarlığı görevinden kısa süre önce alınan Ödül Muhtaroğlu, “hayat pahalılığının yanlış hesaplandığı” yönündeki söylemler üzerine açıklama yaptı

banner87
2018’de HP ile ilgili hesap hatası yok
banner90
banner8

“DPÖ RAKAMLAR NE İSE ONU AÇIKLADI”… DPÖ müsteşarlığı görevinden kısa süre önce alınan Ödül Muhtaroğlu, hayat pahalılığının yanlış hesaplandığı söylemleri üzerine açıklama yaptı. Söz konusu dönemde, yani Eylül 2018’de enflasyon oranının yüzde 31.99 çıktığını ve o dönemde hükümetin “daha da artarsa bütçede karşılayacak para yok” endişesi ile o noktada dondurma kararı aldığını anlatan Muhtaroğlu, eylülden sonraki 3 ayda da enflasyon oranının yüzde 2.03 daha düşük, yani yüzde 29.96 çıktığını ifade etti. Muhtaroğlu, ancak hükümetin önceden aldığı dondurma kararı nedeniyle eylül ayındaki oranı yansıtmak zorunda kaldığını belirtti.

Ceren ÖZBİL

   Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) müsteşarlığı görevinden kısa süre önce alınan Ödül Muhtaroğlu, “hayat pahalılığının yanlış hesaplandığı”nın konuşulması üzerine açıklama yaptı.

   Muhtaroğlu, söz konusu dönemde, yani Eylül 2018’de enflasyon oranının yüzde 31.99 çıktığını ve o dönemde hükümetin “daha da artarsa bütçede karşılayacak para yok” endişesi ile dondurma kararı aldığını anlattı.

   Eylülden sonraki 3 ayda da enflasyon oranının yüzde 2.03 daha düşük, yani yüzde 29.96 çıktığını ifade eden Muhtaroğlu, ancak hükümetin önceden aldığı dondurma kararı nedeniyle eylül ayındaki oranı yansıtmak zorunda kaldığını belirtti.

   Ödül Muhtaroğlu, bu kararın da DPÖ ile hiçbir ilgisi olmadığını ve tamamen hükümet kararı olduğunu söyledi. 

“Haksız ve dayanaksız eleştiri yapıldı”

   Ödül Muhtaroğlu, geçtiğimiz günlerde basında yine geçen yıl hayat pahalılığının yüzde 2.3 oranında fazla ödenmesi konusunda DPÖ’nün yanlış hesap yaptığıyla ilgili eleştirilerin yer aldığını söyledi ve şu şekilde konuştu:

   “Bu eleştiri haksızdır ve dayanağı yoktur. Geçen yıl gerçekleşen hayat pahalılığı DPÖ tarafından doğru olarak hesaplandı. Bunu tekrardan ifade etmek istiyorum. Burada herhangi bir hesap hatası yoktur. Geçen yıl yüzde 2.03’lük hükümet tarafından yapılan fazla ödeme konusunda da DPÖ’nün herhangi bir sorumluluğu yoktur. Bu o dönemki hükümetin son 3 aylık hayat pahalılığını dondurmasından kaynaklanmıştır. Eylül 2018’de hayat pahalılığı yüzde 31.99 düzeyine ulaşmıştır ve o dönemki hükümet bu seyrin devam etmesi halinde hayat pahalılığının yılsonunda çok yüksek rakamlara ulaşacağını düşünerek yüzde 31.99’da dondurma kararı almıştır.  

   Hatırlanacağı üzere ağustos ve eylül aylarında iki ayda toplam yüzde 15’e yakın bir enflasyon çıkmıştı. Ağustos ayında yüzde 8.42, eylülde de yüzde 6.3’lük toplamda yüzde 15’lik bir enflasyon rakamı çıkmıştı. İki ayda böyle bir rakam çıkınca da hükümet endişelenmiş ve böyle bir karar almıştı. Çünkü yılsonunda çok daha yukarılarda bir enflasyon rakamı ile karşılaşılabilirdi. Böylece son 3 aylık enflasyon rakamı da dondurulmuştu. Bunun için de önce kanun hükmünde kararname ve sonra da yapılan yasa yapıldı. Yılsonunda enflasyon yüzde 29.96 gerçekleşmiş olmasına rağmen eylül ayında dondurma kararı alındığı için kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 2.03’lük fazladan ödeme gerçekleşti. Bu tamamıyla bir hükümet tasarrufuydu, o dönemdeki hükümetin almış olduğu bir karardı. Bu şekilde gelişen bir olaydı. Bu konuda DPÖ’nün yaptığı bir hesap hatası yoktur, kamuoyu bunu bu şekilde bilsin ki, daha farklı yorumlara yol açmasın.”

“Tahmin bir beklentiden ibarettir, gerçekleşme esastır”

   Muhtaroğlu, 2018 yılında yapılan enflasyon tahminin de tutmadığı konusunda eleştiriler geldiğini söyledi ve bunun tutmamasının çok normal bir durum olup, zaten “tahmin” olduğunun altını çizdi.

   Özellikle geçen yıl yaşanan dövizin olağanüstü artışı ve petrol fiyatlarının aşırı yükselmesi karşısında tahminlerin tutmayıp, HP’nin yüksek çıkmasının normal bir durum olduğundan söz eden Muhtaroğlu, “Türkiye’deki tahminler de tutmamıştır. Ne Türkiye’deki enflasyon, ne faiz, ne borsa tahminleri tuttu. Hiçbir şey tutmadı. O olağanüstü koşulların olduğu dönemde tahminin tutması çok da abartılacak bir durum değildir” dedi.

“Bu seneki enflasyon tahmini gerçeğe çok yakın çıktı”

   Muhtaroğlu, bu yıl ki ilk altı aylık hayat pahalılığı tahmininin gerçeğe çok yakın çıktığını söyledi ve ülkede hayat pahalılığının artışını özellikle dövizin yükselmesinin ve petrol fiyatlarının artışının etkilediğinin altını çizdi.

   Bu senenin döviz ve petrol fiyatları bakımından çok daha istikrarlı olduğuna değinen Muhtaroğlu şu şekilde konuştu:

   Yapılan ilk 6 aylık tahmin 8.4’tü, çıkan rakam ise 7.57 gerçekleşti. 8.40 tahmini, 7.57 olarak gerçekleşti. Yüzde 1’in altında hata payı oluştu. Çok önemli bir başarıdır. Bu tahmin işleri ekonomideki istikrarla birebir örtüşen gelişmelerdir. Özellikle enflasyon tahminleri bizim ülkemizde hem döviz kurlarına hem de akaryakıt fiyatlarına çok duyarlıdır. Çünkü ithalat yoğunluklu bir ülkeyiz. Dövizle ithalat yapıyoruz. Döviz arttığı zaman ithalat maliyetleri artıyor ve bu da piyasaya yansıyor. Diğer taraftan da akaryakıt fiyatları, petrol fiyatları arttığı zaman diğer unsurları da etkiliyor. Akaryakıt hem elektrik üretiminde en önemli girdi maliyetidir, hem de diğer üretimlerde girdi maliyetidir. Bu nedenle bunların arttığı dönemlerde enflasyon rakamları da yükselerek seyrediyor. Dengeli gittiği dönemlerde de daha aşağıya seyrediyor. Geçen yıla da baktığımızda ilk 6 ayda yüzde 12’lik bir enflasyon karşılaşılmışken bu sene yüzde 7. 57 bir enflasyonla karşılaşıldı. Bu da orada kendini göstermiş oldu. Bizim ülkemizde petrol ve döviz fiyatlarına bağlı bir ekonomik yapı ve buna yönelik bir enflasyon hesaplama endeksi olduğu için doğru oranda etkileniyor enflasyon hesaplaması… Bu iki oran yüksek çıktığı zaman enflasyon da bundan etkileniyor ve yüksek çıkıyor.”

“Tahminle hayat pahalılığı ödemesi yapılmıyor”

   Muhtaroğlu, tahminle hayat pahalığı ödeneği verilmediğini söyledi ve ödemenin gerçekleşme rakamları üzerinden yapıldığını kaydetti.

   Ödül Muhtaroğlu, “bir tahmin yapılabilir. Ancak buna göre hayat pahalılığı ödeneği verilmiyor. Gerçekleşen hayat pahalılığına göre verilir. Tahmin ve gerçekleşmeyi de birbirine karıştırmayalım. İkisi bir birinden farklıdır” dedi.

“826 kalem üzerinden hesaplanıyor”

   Muhtaroğlu, hesaplamanın 12 ana mal grubu üzerinden 826 kalemden yapıldığını belirtti ve seçilen ürünler dendiğinde bunların çok sınırlı ürünler olmadığını anlattı.

   Gıda ve alkolsüz içeceklerden, alkollü içeceklere, sağlığa, haberleşmeye, eğlenceye, eğitime kadar bir sürü alanda fiyat belirlendiğini söyleyen Muhtaroğlu, vatandaşlara bu konuda içlerinin rahat olması çağrısı yaptı.      

   Muhtaroğlu, “belli seçilen ürünler değil de bir sürü ana mal grubunda ürün seçilmektedir. O yüzden 826 ürün de kapsamlı bir sayıdır” dedi.  

“Devlet kurumları eleştirilere malzeme edilmemeli”

   Muhtaroğlu, devlet kurumları ve bu kurumların yaptığı işlerin haksız bir şekilde siyasi rekabet, siyasi argümanlar ve siyasi eleştiriler şeklinde kullanılmaması gerektiğini savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75