2020, tam bir kara yıl oldu

banner37

Tüm dünyada Koronavirüs salgını, depremler, yangınlar ve önemli isimlerin hayatını kaybetmesi nedeniyle “uğursuz yıl” olarak değerlendirilen 2020’de, ülkemizin de başına gelmedik kalmadı

2020, tam bir  kara yıl oldu
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

banner134
FELAKET ÜSTÜNE FELAKET… Son bir yıl içinde ülkede yaşanan felaketlerin ardı arkası kesilmedi. Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgınının yanında “hastane yangını”, “büyük orman yangını”, “deprem”, “sel felaketi”, “ekonomik kriz”, “döviz krizi” ve “siyasi kriz”yaşandı. Bunlara ek olarak ölümlü trafik kazaları ve ölümlü iş kazaları da devam etti.

Ülkemizde son bir yıl içinde başımıza gelmeyen felaket kalmadı. Tüm dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs salgınının ülkemizde yarattığı felaketlere, trafik ve iş kazaları, sel felaketleri, yangınlar, deprem, döviz kabusu, siyasi ve ekonomik krizler de tuz biber ekti.

Halk,‘2020’de yaşanan felaketlerin artık geride kalmasını temenni ederek, 2021 yılına girdi.

Dipkarpaz bölgesinde çiçek hastalığına yönelik karantina tedbirleri alındı, su taşkını nedeniyle Taşpınar-Güzelyurt Anayolu ulaşıma kapatıldı. Girne’de hortum ve fırtına her yeri dağıttı.

Hastane yandı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 28 Şubat 2020’de yangın çıktı.

Yangın, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo Bölümü’nde başladı. Yangın nedeniyle hastalar diğer devlet hastanelerine ve özel hastanelere sevk edildi.

Diğer hastanelere sevk edilen 3 hasta hayatını kaybetti.

Ayrıca yangında birçok cihaz da yanarak zarar gördü.

İlk Koronavirüs vakası

10 Mart 2020’de görüldü…

KKTC’de ilk Koronovirüs vakası 10 Mart 2020’de bir Alman turistte görüldü.

Ülkede ilk vakanın görülmesinden bir süre sonra “kısmi sokağa çıkma yasağı” ve “21.00 ile 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı” uygulamaya konuldu.

Ayrıca birçok iş yeri, bakanlar kurulu kararı ile bir süreliğine kapatıldı, kamuda maaşlardan yüzde 25 kesinti yapıldı, bazı işyerleri personel maaşını ödeyemedi ya da kesinti yaptı, devlet bazı sektör çalışanlarına destek verdi. Bunlara ek olarak, ülkeye uçuşlar durdu ve kuzey güney geçiş kapıları kapatıldı, okullar tatil edildi.

Bu süreçte6 kişi Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ülkede 4 Mayıs 2020 itibari ile normalleşme sürecine geçildi. Ancak salgın hastalığın ülkede yarattığı izler hâlâ silinemedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hala pandemi koşulları sürüyor.

Üçüncü büyük orman yangını yaşandı

Ülkede 2018 yılının aralık ayından beri yaşanan felaketler arasında yangınlar da yer aldı.

  Özellikle yaz döneminde birçok bölgede yangın çıktı.

Beşparmak Dağları’nda 1995’te ve Yeşilırmak’ta da 1998’de çıkan iki büyük orman yangınının ardından mayısta da ülkenin üçüncü en büyük orman yangını yaşandı.

Tepebaşı’nda başlayıp Kalkanlı’ya kadar uzanan bu yangında 7 bin 500 dönümlük alan yandı. Ayrıca aynı gün Koruçam’da da 3 bin 500 dönümlük alan yandı.

Ülke hükümetsiz kaldı…

Ülkede Başbakanlık görevini yürütmekte olan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilip, Cumhurbaşkanlığı’nı devralmasıyla birlikte görevde bulunan UBP-HP hükümeti otomatik olarak düşmüş oldu.

Bu sürecin ardından başlayan hükümet kurma çalışmaları 1.5 ayı aşkın bir süre başarısız oldu.

Ardından ise UBP-DP-YDP azınlık hükümeti kuruldu.

Döviz krizi yaşandı…

Ülkede son iki yılda siyasi ve sosyal krizlerin yanında ekonomik anlamda da çok ciddi krizler yaşandı.

Bir yandan Türk Lirası, sterlin, Euro ve dolar karşısında ciddi değer kaybına uğrarken, diğer yandan da salgının etkisiyle birçok işyeri kapandı.

Resmi olmayan verilere göre yüzlerce işyeri kapandı, 10 bin civarında kişi de işsiz kaldı.

Antalya ile Kıbrıs arasında, 5 Aralık 2020 tarihinde denizde, 5.2 büyüklüğünde deprem oldu.

Saat 14.44’te, 77,58 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, ülkenin her yerinden hissedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75