2020’de 98 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti

banner37

Ülkede bir yandan Koronavirüs salgını, diğer yandan ekonomik sorunlar, askeri yasak bölgeleri ihlal suçlarının sayısını da artırdı

2020’de 98 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

SURİYELİLER BİRİNCİ SIRADA… KIBRIS Gazetesi’nin Polis Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre, 2020’de Lefkoşa’da 56, Gazimağusa’da 8, Güzelyurt’ta ise 34 kişi, askeri yasak bölgeleri ihlal etti. Lefke ilçe sınırlarında ise herhangi bir sınır ihlali kayda geçmedi. Askeri yasak bölgeleri ihlalde birinci sırada Suriye uyruklu kişiler yer alırken, onları Afrika ve Pakistan uyruklu kişiler izliyor.

Ülkemizde son yıllarda askeri yasak bölgeleri ihlal suçları giderek artış gösterirken, sınırı geçmenin de oldukça kolay olduğu yönündeki eleştiriler de artıyor.

Bir yandan Koronavirüs salgını, diğer yandan da ekonomik sorunlar nedeniyle onlarca insan, ‘daha iyi bir yaşam için’ yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs’a geçmeye çalışıyor.

Polis Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, geçtiğimiz yıl 98 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti.

Yine aynı verilere göre en çok ihlal Lefkoşa’da, en az ise Gazimağusa sınırlarında yaşandı.

KIBRIS Gazetesi’nin Polis Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgilere göre, 2020’de, Lefkoşa’da 56, Gazimağusa’da 8, Güzelyurt’ta ise 34 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti. Lefke ilçe sınırlarında ise herhangi bir sınır ihlali kayda geçmedi.

Askeri yasak bölgeleri ihlalde en çok 41 kişiyle Suriye uyruklu kişiler olurken, bunu Afrika, ardından da Pakistan uyruklu kişiler izliyor.

banner134
En çok ihlal Lefkoşa’da

Lefkoşa’da geçtiğimiz yıl 56 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal ederken, bu ihlali en çok Suriye uyruklu kişiler gerçekleştirdi.

Buna göre, Suriye’den 12, Pakistan’dan 8, Nijerya’dan 7 ve Güney Kıbrıs’tan 5 kişi; Romanya, Bangladeş ve Kamerun’dan 3’er kişi; Gambiya, Gana ve İran’dan 2’şer kişi ve Hindistan, Irak, Kolombiya, Liberya, Lübnan, Mısır, Ukrayna, Ürdün ve Zimbawe’den ise 1’er kişinin askeri yasak bölgeleri ihlal ettiği kayıtlara geçti.

Suriyeliler Güzelyurt’ta zirvede

Güzelyurt’ta geçtiğimiz yıl 27’si Suriyeli olmak üzere toplam 34 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti. Suriyelileri ise çeşitli milletlerden oluşan kişiler takip etti.

Buna göre 2020 yılında Güney Kıbrıs, Hindistan, İngiltere, İran, Mısır, Pakistan ve Ukrayna uyruklu 1’er kişi askeri bölgeleri ihlal etti.

Lefke’de ihlal yok

Gazimağusa’da ise 8 kişi askeri yasak bölgeleri ihlal etti.

Gazimağusa’da ihlali gerçekleştiren kişilerin uyruklarının dağılımına bakıldığında Güney Kıbrıs, Romanya, Rusya ve Suriye’den 2’şer kişinin askeri yasak bölgeleri ihlal ettiği kayıtlara geçti.

Öte yandan bir diğer sınır bölgesi olan Lefke ilçesinde ise herhangi bir ihlal yaşanmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75