banner6

20’inci yüzyıla ait 200 bin TL değerindeki ikonu çaldı, boyadı

banner37

Yeniboğaziçi'nde bulunan St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesinde sergilenmekte olan Aziz Terapon ikonunu sirkat eden ve evindeki aramada 20’inci yüzyıla air 2 ikon daha bulunan 52 yaşındaki Rus uyruklu Ş.R. aleyhine 6 gün ek tutukluluk emri alındı

20’inci yüzyıla ait 200 bin TL değerindeki ikonu çaldı, boyadı
banner99

Özel Haber - Sedef BOŞNAK

   Yeniboğaziçi'nde bulunan St Barnabas Kilisesi İkon ve Arkeoloji Müzesinde sergilenmekte olan Aziz Terapon ikonunu sirkat eden Rus uyruklu 52 yaşındaki Ş.R. aleyhine yürütülen soruşturma devem ediyor.

   Meseleyle ilgili Girne’de düzenlenen operasyonda yakalanan ve evindeki aramada 20’inci yüzyıla ait 1’i motifli 2 ikon daha ele geçirilen Ş.R., ek tutukluluk talebiyle Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkartılarak aleyhine tahkikat maksatlı 6 gün daha tutukluluk emri temin edildi. Teminat duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat sorumlusu Hakan Özçürümez’i yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Hakan Özçürümez, 9 Ocak’ta saat 13.30’da Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nden aldığı bilgi ışığında yaptığı titiz araştırma ve CÖŞ ekibiyle düzenlediği operasyon sonucu, zanlıyı Karşıyaka’da Kofalı Sitesi’ndeki ikametgahında tespit edip tutukladığını hatırlattı.Hakan Özçürümez, KKTC’e turist statüsünde bulunan zanlının ikametgahında, huzurunda, 16.00-18.45 saatleri ararsında bir arama gerçekleştirdiğini ve çalışma odası içerisinde, koltuk ile duvar arasındaki boşlukta saklı vaziyette ve boyanıp tahrip edilerek kasti hasara uğratılan 200 bin TL değerindeki 19. yy ile 20. yy arasındaki döneme ait olan ikonu bulup emare zapt ettiğini anlattı.

   Evdeki aramanın devamında bahse konu ikonun boyanmasında kullanılan akrilik boyalar ve fırçayı saç bir kutuda bulup emare aldığını anlatan tanım polis, ayrıca, 1’i holde diğeri yatak odasında olan, zanlının 2021 ile 10 Ocak 2023 tarihleri arasında Rusya’dan getirdiğini öğrendiği iki ikonu daha bulduğuna vurgu yaptı.Tanık polis holde, 10 bin TL değerinde 20 yy ait Aziz ikonunu, yatak odasında ise 200 nin TL değerinde metal motifli Pantograto İsa İkonunu bulup el koyduğunu söyledi.Zanlının gönüllü ifade verdiğine dikkat çeken tanık polis, henüz soruşturmasını tamamlanmadığını, halen telefon dökümlerini incelediğini belirterek mahkemeden gerekli araştırma ve soruşturmayı yapabilmek için ek süre istedi.

   Tanık polis ayrıca, evde bulunan diğer iki ikonun nereden temin edildiğini de sorguladığını sözlerine ekledi. Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçun ciddiyetine değinerek, meselenin tahkikatının süre aldığına işaret etti ve zanlının tutukluluk süresini 6 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104