21 kilo uyuşturucuya 15 yıl hapis cezası

banner37

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, KKTC’ye havayoluyla iki türde 21 kilo uyuşturucu ithal eden Igor Yusin’i suçlu buldu ve Ceza Yasası’nın öngördüğü maksimum cezayı verdi

21 kilo uyuşturucuya 15 yıl hapis cezası
banner90
banner99

2 KİLOSU KOKAİN, 19 KİLOSU HİNTKENEVİRİ… Ercan Havalimanı’ndan geçtiğimiz yıl 2 kilosu kokain, 19 kilosu da hintkeneviri olan toplam 21 kilo uyuşturucu maddeyi ülkeye ithal eden Rus uyruklu Igor Yusin’in ticari amaç taşıdığına bulgu yapan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, türü ne olursa olsun uyuşturucunun genç nesilleri ve çocukları tehdit ettiğine dikkat çekerek, 15 yıl hapse mahkum etti.


Emine UYSAL ÇALUDA
 


Ercan Devlet Havalimanı’ndan KKTC’ye geçtiğimiz yıl, piyasa değeri yaklaşık 4 milyon TL olan 19 kilosu Hintkeneviri, iki kilosu kokain olmak üzere 21 kilo uyuşturucu madde ithal ederken suçüstü yakalanan 52 yaşındaki Rus uyruklu Igor Yusin, suçlu bulundu.


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Igor Yusin’i olgu ve emareler ışığında suçlu bulup mahkum etti ve kamu yararı gereği Fasıl 154 Ceza Yasası’nda öngörülen maksimum ceza olan 15 yıl hapis cezası verdi.


Igor Yusin’in 05.10.2019 tarihinde saat 02.20 raddelerinde Ercan Devlet Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yaptığı sırada, gümrük memuru tarafından mavi renk valizi içinde 19 ayrı vakumlanmış pakette 20 kilo Hintkeneviri türü uyuşturucu ve streç naylona sarılı iki ayrı kutu içinde 2 kilo uyuşturucu olduğuna inanılan beyaz madde ele geçirilmişti.


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) ithal ve tasarrufu” suçlamasıyla itham edilen sanık suçlamaları kabul etti.


banner134
Nüvit Gazi’nin başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Umut İnan’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davada Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı Menteş Aziz hazır bulundu.


Davanın kararını okuyan Şerife Katip, sanığı aleyhine getirilen davalardan sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.


Katip, sanığın mahkum olduğu uyuşturucu suçlarının ciddi, vahim ve uzun süreli hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.


Kıdemli Yargıç Şerife Katip, ülkemize ilk kez giriş yapan sanığın suçları işleyiş şekline bakıldığında Ercan Devlet Havalimanı’ndan yaklaşık 19 kilo Hintkeneviri, 2 kilo kokain türü uyuşturucu madde ithal ettiğine vurgu yaptı.


Katip, uyuşturucuların insan sağlığını tehdit ettiğine işaret edip, bu tür suçları işleyen ve işlemeye tevessül edecek olan kişilere karşı kamu yararı gereği caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğini kaydetti.


Katip, “Birçok kararımızda vurguladığımız gibi uyuşturucu suçları yaygın hale geldi. Uyuşturucunun türü ne olursa olsun genç nesilleri, çocuklarımızın geleceğini tehdit ediyor” ifadelerine yer verdi.


Katip, toplumu moral olarak çökerten uyuşturucu suçlarına karşı yargının bu suçu hafife almasının mümkün olmadığına ve uyuşturucu ticaretinin önlenmesi için mahkemelere büyük görev düştüğüne dikkat çekti.


Sanığın külliyatlı miktarda uyuşturucuyu tasarruf ettiğine vurgu yapan Katip, ticari amaçlı tasarruf ettiğini kabul ettiklerini kaydetti.

  Katip, sanığın 21 kilo ağırlığındaki uyuşturucuyu ticari amaçlı tasarruf etmesini, havayoluyla ithal etmesini aleyhine ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini belirtti.


Katip, sanıkla ilgili tüm hususlara değinip, amme menfaati gereği, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda öngören maksimum ceza olan 15 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75