21 yılda 82 kanser vakası

banner37

Yayla Sağlık Araştırma ve Geliştirme Derneği yetkilileri, Başbakan Tufan Erhürman’a gerçekleştirdikleri ziyarette, yıkımı ve kapatılması sürekli geciktirilen gaminilerle ilgili çözüm talebinde bulundu

21 yılda 82 kanser vakası
banner99

   Başbakan Tufan Erhürman’a ziyaret gerçekleştiren Yayla Sağlık Araştırma ve Geliştirme Derneği yetkilileri, (YAYLA-SAĞ-GEL) bölgede faaliyet gösteren kömür ocaklarının (gamini) bölgeden kaldırılarak faaliyetlerini son verilmesiyle ilgili taleplerini iletti.
   Yayla Sağlık Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin sorunlarını dinleyen ve dernek tarafından konuyla ilgili hazırlanan raporu teslim alan Başbakan Tufan Erhürman, konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıyacağını söyledi.

“Bakanlar Kurulu ve Başsavcılık kararına rağmen gaminiler kapatılmadı”

   Ziyarette konuşan Yayla Sağlık Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Aygün Aydıngün, 11 Eylül 2017 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun gaminilerin yıkımıyla ilgili karar aldığını, ardından 18 Ocak 2018 tarihinde Başsavcılık tarafından Güzelyurt Kaymakamlığı’na gönderilen yazı ile gaminilerin kapatılarak yıkılması gerektiğinin belirtildiğini dile getirdi.
   Söz konusu tarihin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen gaminilerle ilgili bir adım atılmadığını ve çeşitli bahaneler üretilerek yıkım konusunun zamana bırakıldığını savunan dernek başkanı Aygün Aydıngün, bölge halkının kaderine terk edildiğini vurguladı.

banner134

“Gaminiler hastalık saçıyor”

   Dernek olarak yaptıkları çalışmalar konusunda Güzelyurt Belediyesi ile Güzelyurt Kaymakamlığı’nı bilgilendirdiklerini ve katkı koymalarını talep ettiklerini belirten Aydıngün, ne belediyenin ne de kaymakamlığın gaminilerle ilgili yaşanan, özellikle sağlık sorunlarını ciddiye almadıklarını öne sürdü.
   Yayla köyünde, kanser hastalığıyla ilgili ölümlerin 1997 yılında başladığını ve 21 yılda toplamda 62 kişinin kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden Aygün Aydıngün, 2017 ile 2018 yılları arasında ise 20 kişinin kanser tedavisi görmeye devam ettiğine dikkat çekti.
   Yayla köyü halkının gaminilere karşı başlatılan imza kampanyasına büyük destek verdiğini ve 600 kişiden imza toplandığını kaydeden dernek başkanı Aygün Aydıngün, birçok dernek ve birliğin de kendilerine destek verdiğini söyledi. Ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurgulayan Aydıngün, bundan sonrasının devletin inisiyatifine kaldığını ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75