22 ayda 321 şiddet vakası

banner37

Ülkemizde şiddete uğrayan yüzlerce kadın, gerek toplum baskısı, gerekse de ekonomik güvencesi olmaması nedeniyle şiddete karşı sessiz kalıyor. Kadına karşı şiddet, ne yazık ki çoğu zaman cinayetle sonuçlanana kadar gün yüzüne çıkmıyor. KKTC’de son iki yılda şiddete karşı sesini yükselten kadın sayısı 300 dolaylarında

banner87
22 ayda 321 şiddet vakası
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Ülkemizde şiddete uğrayan yüzlerce kadın “sığınacak yer”, “geçim sağlama”, “boşandıktan sonra ailesinin kendisini kabul edip etmeyeceği” ve “toplumun bazı kesimlerinin kendisine karşı sergileyeceği tavır” gibi korkulardan dolayı sessiz kalmayı seçiyor.

Kadına karşı şiddet olaylarının büyük bir bölümü ne yazık ki cinayetle sonuçlanana kadar bir türlü ortaya çıkmıyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi’nden alınan verilere göre, 2017 yılında 116 ve 2018 yılının ekim ayına kadar olan sürede 205 kadın, şiddete uğradığı gerekçesiyle daireye başvurdu. Bu durumda son 22 ayda, şiddete uğradığı gerekçesiyle 321 kadının Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurduğu görülüyor.

Ayrıca içerisinde bulunduğumuz 2018 yılında şiddet gördüğü gerekçesiyle bir şekilde daireye ulaşan kadınlardan sadece 16’sı, “183” ihbar hattını kullandı

Bunların dışında, yine son iki yılda 50 kadın ile 48 çocuk, ülkede tek kadın sığınma evi olan Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ait kadın sığınma evine yerleştirildi.

Dışarıdan destek ise sadece 32 kadına sağlandı.

Cinayetlerin yarısına yakını son 3 yılda işlendi

KKTC’de son 10 yıl içinde 19 kadın cinayeti işlendi. Bu cinayetlerin yarısı, yani 9’u, son 3 yılda gerçekleşti. Bu doğrultuda, 2009 yılında hiç kadın cinayeti işlenmezken, 2010’da bir, 2011’de iki, 2012’de bir, 2013’de bir, 2014’de üç, 2015’te iki, 2016’da bir, 2017 beş ve 2018’de de 3 kadın cinayeti oldu.

Nazlı: Yapılması gereken daha çok şey var

Kadın Eğitimi Kolektifi Eğitmeni Avukat Cansu Nazlı, geçtiğimiz 10 yılda yaşanan kadın cinayetlerinin büyük bir bölümünün son 3-4 yılda yaşanmasının tesadüf olmadığını belirtti ve kadına yönelik şiddetin kaynağında, erkek egemen toplum yapısının olduğu kadar, devletin sosyal politikalardan geri çekilmesine neden olan neoliberal muhafazakar politikaların ve dinsel gericiliğin de etkisinin bulunduğunu söyledi.

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda bir kadının çalışıyor olsa dahi düşük ücretle güvencesiz koşullarda çalıştırıldığından hayatını tek başına idame ettirebilmesinin oldukça zor olduğundan söz eden Nazlı, devletin bir sığınma evi açmadığı, şiddet önleme merkezlerini hayata geçirmediği, Alo 183 ihbar hattına bir müdahale birimi oluşturmadığı sürece şiddete uğrayan kadınların tam anlamıyla korunamayacağını belirtti.

“Olumlu adımlar atıldı”

Eksiklilerin birçok kadını şiddete açık hale getirdiğini ifade eden Nazlı, “Tüm bunlar yanında, her köşe başına açılan camilerin ve kuran kurslarının da etkisiyle, gericiliğin tırmandırılmakta ve kadınların üzerindeki baskı artmaktadır” dedi.

Hükümet tarafından son aylarda yapılan tek tük icraatların da mevcut olduğunu söyleyen Nazlı, bunlardan birinin adli yardım protokolünün hayata geçmesi, diğerinin ise polis içerisinde kadına yönelik şiddeti önleme birimi kurulması olduğunu anlattı.

Nazlı, bunlar olumlu adımlar olmakla beraber, her iki adım da yaşanan kadın cinayetlerinin arkasına atılmış adımlar olduğunu belirtti ve şöyle konuştu:

“Bu da bize gösteriyor ki, hükümet, kadına yönelik şiddeti önleyici ve koruyucu bir mekanizma geliştirmek yerine, her kadın cinayeti yaşandığında oluşan tepkiyi bastırmak için günü kurtarmaya yönelik bir icraatta bulunmaktadır ve bütünlüklü bir hükümet politikası geliştirmekten halen uzaktadır.

Polisin şiddete uğradığı dolayısıyla şikayette bulunmak üzere gelen kadınların şikayetleri almaktan çoğu zaman kaçındığı ve zaman zaman üstüne vazife olmadan takındığı arabuluculuk tavrı düşünüldüğünde, hayata geçtiği ilan edilen polis biriminin nasıl işleyeceğine ihtiyatla yaklaşmaktayız ve olması gerektiği gibi bu birimin faaliyet göstermesi için takipte olacağız”.

“Devlet yetkilileri sadece protesto etmemeli, icraat da yapmalı”

Nazlı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin açmış olduğu kadın sığınma evini, devletin güvenlik, sağlık ve sosyal hizmetleriyle koordineli şekilde bir mekanizma ile destekleyecek olması yönündeki adımını da takdirle karşıladıklarını belirtti ve “bu icraat, başta hükümete ve diğer belediyelere örnek olmalı diyerek, devlet yetkililerinin görevinin 25 Kasım’da kadına yönelik şiddeti protesto etmek olmadığını; bunu önlemek için icraatta bulunmak olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz” dedi.

 • 8 Mart 2010 Günlera Bekiyeva: Mehmet Kaşık tarafından hastane önünde boğazından, karın bölgesinden, kolundan ve kalçasından bıçaklanarak öldürüldü. Olayın ardından Kaşık kendi canına da kıydı.
 • 13 Nisan 2011 Şükran Sadrazam: Eşi Çetin Sadrazam tarafından zehirlenerek ve boğularak öldürüldü. Çetin Sadrazam 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • 18 Kasım 2011 Sibel Dedecan: Eski eşi Ahmet Uysal tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • 1 Eylül 2012 İmrane Sapmaz: Kendisine platonik olarak aşık olan Mehmet Narlı tarafından işyeri önünde vurularak öldürüldü. Narlı olay sonrası kendini de öldürdü.
 • 24 Ocak 2013 Aşkın Şevketoğlu: Eşi Ahmet Şevketoğlu tarafından iki el ateş edilerek öldürüldü. Ahmet Şevketoğlu olayın ardından intihar etti.
 • 26 Haziran 2014 Filiz Sayar: Sokakta yürürken Hüseyin Selçuk Öksüzoğulları tarafından av tüfeğiyle iki el ateş edilerek öldürüldü. Öksüzoğulları olayın ardından kendini de öldürdü.
 • 4 Ağustos 2014 Necla Çağdaşoğluları: Aile kavgasını ayırtmak için araya girmesi ve o esnada eşi Osman Çağdaşoğluları’nın av tüfeğiyle açtığı ateş sonucu eşi tarafından kazayla öldürüldü. Ahmet Çağdaşoğulları 2 yıl hapse mahkûm edildi.
 • 11 Eylül 2014 Siham Benchargiu: Bir buçuk metre yakından ateş edilerek alnından vurularak öldürüldü. Benchargiu ve onun çalıştığı yerdeki güvenlik görevlisini öldüren Kubilay Güler 30 yıl hapse mahkûm edildi.
 • 11 Ağustos 2015 Nilgün Urhan: Eşi Serdal Urhan’ın uyguladığı şiddetten kaçmaya çalışırken 6.8 metre yükseklikteki balkondan düşerek öldü. Urhan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • 10 Aralık 2015 Oleysa Kupriyanova: Boşanmak üzere olduğu eşi Stanislav Kupriyanov tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü düşünülüyor. Stanislav Kupriyanov yüksek dozda uyuşturucu alarak canına kıydı.
 • 15 Ocak 2016 Necla Mağracı: Eski eşi Saim Hannas tarafından boğazı sıkılarak öldürüldü. Hannas 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
 • 18 Nisan 2017 Burcu Okumuş: Eşi Özgür Okumuş tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Özgür Okumuş müebbet hapis cezası aldı.
 • 20 Nisan 2017 Gamze Pehlivan: İmam nikâhlı eski eşi Murat Aşır tarafından 36 kez bıçaklanarak ve ardından da benzin dökülüp yakılarak öldürüldü. Aşır müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
 • 15 Haziran 2017 Zehra Sorver: Eşi ve oğlu tarafından darp edilip, boğularak öldürüldü. Eşi Levent Sorver 35 yıl, oğlu ise 14 ay hapislik cezasına mahkûm oldu.
 • 21 Haziran 2017 Ayşe Yalçın: Eşi Kemal Yalçın tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü. Kemal Yalçın eşini vurduğu silahla kendi canına da kıydı.
 • 5 Ekim 2017 Halime Çetin: Eski sevgilisi Hayrettin Özcömert tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Özcömert, 35 yıl hapse mahkûm edildi.
 • 26 Temmuz 2018 Nigar Tevfik Erhalk: Eşi İbrahim Erhalk tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. (Yargı süreci devam ediyor. Eşini öldürdüğünü itiraf etti).
 • 31 Ekim 2018 Gülbahar Ulutan: Temizlik için gittiği evde, ev sahipleri evde yokken içeri giren eski sevgilisi tarafından 13 kez bıçaklanarak öldürüldü. Polis eski sevgilisinden şüpheleniyor. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.
 • 19 Kasım 2018 Sevinç Karasalih: Eşi tarafından kablo ile boğularak öldürüldü. (Eşi cinayetin ardından kendi canına da kıydı).
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75