220 bin tonluk yakıt ihalesi yine iptal edildi

banner37

Merkezi İhale Komisyonu, KIB-TEK’in bir yıllık yakıt ihtiyacı için çıkılan ihaleye katılan firmaların evraklarını incelenmek üzere Polis ile Başsavcılığa gönderdi; raporda “evrakların teknik şartnameye uygun olmadığı” belirtildi

220 bin tonluk yakıt ihalesi yine iptal edildi
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) bir yıllık akaryakıt ihtiyacı olan 220 bin metrik tonluk akaryakıt (fuel oil) temin ve taşıma ihalesi yine iptal edildi.

  İhalenin “İhaleye katılan firmaların evraklarının teknik şartnameye uygun olmadığı” için iptal edildiği öğrenildi.

AKSA, TPIC ile Sidereal Ltd.’nin katıldığı ihalede, tekliflerin açıldığı gün eksik evrak nedeniyle AKSA ihaleden elendi.

TPIC ile Sidereal Ltd.’nin belgelerinin incelenmesi için Polis Genel Müdürlüğü’ne ve Başsavcılığa başvuru yapıldı.

Polis’in görüşü ve Başsavcılığın da yazılı raporunda, “ihaleye katılan firmaların evrakları teknik şartnameye uygun değil” denildiği için Merkezi İhale Komisyonu, ihaleyi iptal etti.

Merkezi İhale Komisyonu yeniden ihaleye çıkmak için çalışma başlattı.

Büyükyılmaz: Polis ve Başsavcılık görüş verdi

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, akaryakıt alım ihalesinin evrakların fotokopi olması yüzünden iptal edildiğini söyledi.

Büyükyılmaz, MİK tarafından akaryakıt alımı konusunda açılan ihalenin başlamasına müteakip MİK’in yasal prosedür gereği ihale için aldığı belgeleri “doğruluğu, orijinalliği, ıslak imza teyidi, belgelerin yasal olup olmadığına” bakılması için Polis ile Başsavcılığa gönderdiğini belirtti.

Daha sonra PGM ve Başsavcılığın gönderilen belgeleri kontrol ettiğini kaydeden Büyükyılmaz, belgelerin fotokopi mi orijinal mi olduğuna yönelik karar verip, MİK’e bildirdiğini söyledi.

“12 Eylül’e kadar yakıt sıkıntısı yok”

banner134

KIB-TEK’te 5 Eylül’e kadar yetecek yakıtın olduğunu, hatta dün 12 bin ton yakıtın daha depolara boşaltıldığını belirten Büyükyılmaz, dün gelen yakıtla birlikte 12 Eylül’e kadar akaryakıt sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi.

Büyükyılmaz, akaryakıt ihalesinin sadece KIB-TEK’in değil, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın da konusu olduğunu belirterek kurumun esas ita amirinin Enerji Bakanlığı olduğunu söyledi.

Yeniden akaryakıt ihalesine çıkmanın 20 günlük bir süre aldığını belirten Büyükyılmaz, “Gerek biz, gerekse Ekonomi ve Enerji Bakanımız Sayın Erhan Arıklı ile ortak bir çalışma yaparak yol haritamızı belirleyeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Varandaş
Varandaş - 1 ay Önce

Bu ihale iptallerinin nedenini soracak bir merci yokmu?

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88