23 belediyenin elektriği kesildi

banner37

KIB-TEK Yönetim Kurulu, yüklü miktarda elektrik borcu bulunan belediyelerin ve su kuyularının da şalterlerini dün indirdi.Belediyeler Birliği Başkanı Özçınar, bu eyleme sert tepki göstererek “Şu an elektrikleri kesiyorlar ama yine bağlayacaklar. Bunun adı maskaralıktır” dedi

23 belediyenin elektriği kesildi
banner99

Ali ÇATAL
CAMİLERİN BORCU PLANLANDI, BELEDİYELERİN DURUMU BUGÜN NETLEŞECEK… KIB-TEK Yönetim Kurulu, borcunu ödemeyen belediyeler ile camilerin enerjisini dün kesti. Kuruma, belediyelerin 255 milyon TL, camilerin ise 6 milyon TL borcu bulunuyor. KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, camilerin borcunun ödeme planına bağlandığını belirterek 5 belediye hariç geriye kalan 23 belediyenin elektriğini kestiklerini,ödeme konusunun ise bugün Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile İçişleri Bakanı’nın da katılacağı toplantıda ele alınacağını söyledi.

“AYDINLATMA PARALARININ HESABI VERİLSİN”…Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, KIB-TEK tarafından, borçlu belediyelerin elektriklerinin kesilmesine tepki gösterdi. Özçınar, “Böyle bir dünya var mı? Bu iş kolay değil! Her kurumumuz dört dörtlük mü? KIB-TEK, sokak aydınlatmaları için abone başına topladığı paraların hesabını belediyelere verdi mi? Şu an elektrikleri kesiyorlar ama yine bağlayacaklar. Bunun adı maskaralıktır” dedi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu, kuruma yüklü miktarda borcu olup, uzun zamandır ödeme yapmayanların elektriğini kesmeye devam ediyor.

“Gider çok, gelir yok. Bu iş böyle gitmez” diyen KIB-TEK Yönetim Kurulu, önceki gün devlet kurumlarıyla başladığı elektrik kesintilerine dün de belediyeler ve camilerle devam etti.

Belediyelerin 255 milyon TL, camilerin 6 milyon TL ve genel tüketicininde 262 milyon TL’yi bulan elektrik borcu var.

Büyükyılmaz: 5 belediye hariç hepsini kestik

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, borçlu devlet dairelerinin ve otellerin elektriğinin önceki gün kesildiğini, belediyelerin ve camilerin elektrik enerjisini de dün itibarıyla kestiklerini söyledi.

Camilerin elektrik borçları konusundaki sıkıntının aşıldığını ve bir ödeme planının ortaya konmasının ardından dün akşam saatlerinde elektriklerin tekrar bağlandığını kaydeden Büyükyılmaz, belediyeler için de temaslarının devam ettiği bilgisini verdi.

KIB-TEK Yönetim Kurulu olarak Cumhuriyet Meclisi’nde bugün Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı, İçişleri Bakanı’yla görüşeceklerini kaydeden Büyükyılmaz, protokolle ilgili sorunların çözülmesi ve camilerde olduğu gibi bir ödeme planının netleşmesi durumunda, belediyelerin elektriğini de tekrar bağlayacaklarını belirtti.

Büyükyılmaz, beş belediye hariç, bütün belediyelerin elektriğinin dün itibarıyla kesildiği bilgisini verdi.

Özçınar: Bunun adı maskaralıktır

banner134
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediyesi Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu’nun eylemine tepki gösterdi “Bu maskaralıktır” dedi.

Özçınar, Bakanlar Kurulu kararıyla geçen kararnameye istinaden, borçlu bütün belediyelerin yapılandırma ve af konusunda müracaatlarını yaptığını fakat KIB-TEK’in ‘buna rağmen’ belediyelerin su kuyularının elektriğini dün itibarıyla kestiğini söyledi.

“Böyle bir dünya var mı? Bu iş kolay değil! Her kurumumuz dört dörtlük mü? KIB-TEK, sokak aydınlatmaları için abone başına topladığı paraların hesabını belediyelere verdi mi? Şu an elektrikleri kesiyorlar ama yine bağlayacaklar. Bunun adı maskaralıktır” şeklinde tepkisini dile getiren Özçınar, belediyelere ayrılan payda 2018’den bu yana artış yapılmadığına dikkat çekti.

Nazım Çavuşoğlu’nun yoğun çabasıyla su kuyularına yönelik izin ve yetkilendirilmenin yapıldığını hatırlatan ve belediyelerin de bu kuyular için devlete ücret ödediğine işaret eden Özçınar, insanları bu sıcakta susuz bırakmanın ve belediyelerin de çalışma motivasyonunu kırmanın kimseye bir getirisinin olmayacağını söyledi.

Özçınar, “Çatışma kültürüyle hiçbir yere varılamaz. Belediyeler de bu ülkenin kurumudur. Bizlerin de istediği bazı mahsuplaşma konuları var ama bunlar için kavga çıkarmıyoruz” diyerekşayet hukuk devletinde yalıyorsak, bütün uygulamaların ‘hukuka uygun’ olması gerektiğini belirtti.

“Bakanlar Kurulu kararı geçersiz mi?”

Mahmut Özçınar, herkesin ve her kurumun, kullandığı elektriğin ücretini ödemekle mükellef olduğunu bildiklerini; bu bağlamda, elektrik borcu biriken kişi ve kurumların elektriğinin kesilmesi uygulamasıyla herhangi bir sorunları olmadığını fakat ‘belediyelerin isteklerinin de’ dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Belediyelerden gelen mahsuplaşma taleplerinin dikkate alınmadığını savunan Özçınar, “Hangi konuda olursa olsun eğer bir yerde bir aksaklık varsa, hepimizin görevi bunu düzeltmek olmalı; dikkatleri başka alana çekmek değil. Üzülerek ifade ediyorum ki KIB-TEK, söz konusu yaklaşımıyla dikkatleri başka yere çekiyor” dedi.

Her kurumun, kendi sorunlarını çözmek durumunda olduğunu da savunan Özçınar, KIB-TEK’in de mali sıkıntılarını aşmada ‘başka yöntemler’ geliştirmesi gerektiğini iddia etti.

Özçınar, “Devletimiz var, hükümetimiz var, Bakanlar Kurulu kararıyla çıkan bir kararname var ve bu kararnamenin altında, bakanın imzası var lakin buna rağmen girişilen işler de var. Elektriği kullanan, ücretini de ödemeli ama belediyelerin ‘nasıl’ ödeyeceğinin de üzerinde durulmalı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali dereseven
ali dereseven - 1 ay Önce

merak ediyorum.elektriği kesilmeyen 5 belediye kimlerdir.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75